Dodana: 9 styczeń 2009 14:20

Zmodyfikowana: 3 grudzień 2020 11:36

Miasto Suwałki

Herb Suwałk    Prezydent Miasta Suwałk - Czesław Renkiewicz

    Urząd Miejski w Suwałkach

    ul. Mickiewicza 1, 16-400 Suwałki

    tel. 87 562 80 00, fax 87 562 80 98

    e-mail: org@um.suwalki.pl

    link do strony internetowej miasta

Liczące prawie 70-tysięcy mieszkańców Suwałki są drugim co do wielkości miastem województwa podlaskiego i centralnym punktem Suwalszczyzny. Miasto leży w północno-wschodniej części Polski, nad rzeką Czarna Hańcza, w pobliżu granic z Litwą, Rosją (Obwodem Kaliningrackim) i Białorusią. Suwałki są miastem na prawach powiatu, siedzibą licznych instytucji administracji rządowej i samorządowej. Pełnią rolę administracyjnego, gospodarczego, naukowego i kulturalnego centrum tej części regionu. Ze względu na swoje położenie w czystym ekologicznym otoczeniu, regionie pełnym atrakcji turystycznych są świetnym miejscem do życia.

Kościół w Suwałkach

Dumą Suwałk jest neoklasycystyczna zabudowa ulicy Kościuszki, dziś z wielką starannością odnawiana. Wzdłuż tej ulicy rozlokowała się większość zabytków: dom Marii Konopnickiej, dom rodziny noblisty Czesława Miłosza, dom znakomitego malarza Alfreda Wierusza-Kowalskiego oraz trzy kościoły: katolicki, ewangelicki i dawna cerkiew prawosławna, dziś służąca katolikom. Po obu stronach ulicy Kościuszki, połączone ulicą Chłodną, znajdują się odrestaurowane park Konstytucji 3 Maja i plac Marii Konopnickiej. Śladami przeszłości najlepiej prowadzą ,,Suwalskie Ścieżki Kulturowe”.

Wokół Suwałk leżą atrakcyjne i szczególnie cenne tereny i obiekty – zarówno pod względem przyrodniczym, jak i krajoznawczym (zespoły poklasztorne, ruiny pałaców i dworków, ozdobne budownictwo drewniane, zabytki sakralne) oraz turystyczno rekreacyjnym (jeziora, lasy, rzeki i trzy puszcze: Augustowska, Romincka i Borecka). Bezpośrednie sąsiedztwo z dwoma parkami ochrony przyrody: Wigierskim Parkiem Narodowym i Suwalskim Parkiem Krajobrazowym sprawia, że miasto stanowi doskonałą bazę wypadową do wszystkich najpiękniejszych zakątków Suwalszczyzny i wschodnich Mazur.

Miasto Suwałki to dobre miejsce do życia, pracy i spędzania wolnego czasu. W ciągu kilku ostatnich lat zaszło w nim wiele zmian, powstała niezbędna infrastruktura i dobra przestrzeń do nowych inwestycji. 

Miejsca warte odwiedzenia:

  • Konkatedra Św. Aleksandra.
  • Muzeum Marii Konopnickiej.
  • Plac Marii Konopnickiej.
  • Aleja Gwiazd Bluesa (ul. Chłodna).       
  • Zalew Arkadia z plażą miejską.

Ulica w Suwałkach

źródło: Urząd Miejski w Suwałkach

fot. Kamil Timoszuk

oprac. Władysław Tokarski 

Logo serwisu Twitter Logo serwisu Facebook