Dodana: 9 styczeń 2009 12:33

Zmodyfikowana: 10 styczeń 2021 18:53

Miasto Hajnówka

Herb Hajnówki   Burmistrz Miasta Hajnówka - Jerzy Sirak

   Urząd Miasta Hajnówka

   ul. Aleksego Zina 1, 17-200 Hajnówka

   tel. 85 682 21 80,  fax: 85 674 37 46

   e-mail hajnowka@hajnowka.pl

   link do strony internetowej miasta

 

Hajnówka – młode miasto, prawa miejskie uzyskało w 1951 r. Początki osadnictwa w tym miejscu sięgają XVII w. i pozostają w ścisłym związku z Puszczą Białowieską (miasto wyrosłe z osady strażnika leśnego). Niegdyś prężny (do lat 80') ośrodek przemysłu drzewnego.

Miasto na tle innych wyróżnia się nieśpiesznym trybem życia. Hajnowianie pozostają w wyjątkowej symbiozie z przyrodą. To miasto tradycji pielęgnowanych przez pokolenia. Fundamentem Hajnówki i jej niezwykłą przestrzenią jest współistnienie dwóch religii: prawosławia i katolicyzmu oraz związanej z nim bogatej i żywej kultury oraz tradycji.

Sobór św. Trójcy w Hajnówce 

Spacerując ulicami Hajnówki warto wiedzieć, że zerkają na nas wielowiekowe pomniki przyrody, będące pozostałością po sięgającej tu niegdyś Puszczy Białowieskiej. Na terenie miasta rośnie łącznie około 60 drzew, które objęto ochroną konserwatorską, uznając je za pomniki przyrody. 51 z nich to dęby szypułkowe, łac. Querqus robur. Liczą one od 100 do 300 lat.

Hajnówka to również bogactwo wyjątkowych smaków, bazujące na naturalnych produktach pochodzących od lokalnych producentów: ekologiczne zioła, herbaty, przyprawy, słodki smak miodu z markowym „Lipcem białowieskim” na czele, oleje, hajnowskie sery, twarogi czy pieczywo.

Dumą miasta jest kulinarny król - „Marcinek Hajnowski” – ciasto wypiekane według wiekowej tradycyjnej receptury, które w 2016 r. zostało wpisane na Listę Produktów Tradycyjnych Ministerstwa Rozwoju Wsi i Rolnictwa.

Markowym, rozpoznawalnym produktem z Hajnówki są także deski podłogowe, galanteria drzewna, kotły c.o., opakowania tekturowe, maszyny rolnicze czy też wyroby cukiernicze (ciastka, karmelki). Swoją siedzibę mają tu firmy znane z produkcji wysokiej jakości mebli.

W mieście coraz prężniej rozwijają się usługi medyczne związane z chirurgią, ortopedią czy rehabilitacją. Powstały gabinety medycyny estetycznej i odnowy biologicznej.

Flagowe wydarzenia kulturalne i sportowe:

  • Jarmark Żubra
  • Międzynarodowy Festiwal „Hajnowskie Dni Muzyki Cerkiewnej"
  • Koncerty Muzyki Kameralnej i Organowej
  • Międzynarodowy Festiwal Teatralny WERTEP
  • Półmaraton Hajnowski
  • Hajnowska Dwunastka
  • Puchar Polski Nordic Walking

Miasto ma duży potencjał do wykorzystania przyrodniczych "darów" Puszczy Białowieskiej (np. zdrowie, produkty lokalne, turystyka).

Miejsca warte odwiedzenia:
  • Sobór Św. Trójcy – świątynia z ciekawą architekturą prof. Aleksandra Grygorowicza, jedna z największych w kraju. To tu co roku w maju odbywa się Międzynarodowy Festiwal Hajnowskie Dni Muzyki Cerkiewnej.
  • Turystyczna kolejka wąskotorowa - do końca lat 80. XX w. wykorzystywana do wywozu drewna z puszczy. Obecnie oryginalna forma poznawania przyrody w regionie Puszczy Białowieskiej.
  • Pomnik Żubra – odlana z brązu, naturalnej wielkości sylwetka żubra, będąca dziełem artysty rzeźbiarza Jana Siuty – autora sarkofagu prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego i pierwszej damy na Wawelu z 2010 r.
  • Muzeum i Ośrodek Kultury Białoruskiej – ośrodek prezentujący bogactwo kulturowe, historię i tradycje Podlasia zamieszkałego przez białoruską mniejszość narodową.
  • Muzeum Kowalstwa i Ślusarstwa – muzeum powstałe z inicjatywy Stanisława Mierzwińskiego na bazie rodzinnej kuźni (zbiory liczą ogółem ponad 580 sztuk).
  • Park Miniatur Zabytków Podlasia – miejsce ukazujące piękno zabytkowej architektury województwa podlaskiego w skali 1:25.
  • Park Wodny – jeden z najnowocześniejszych wodnych kompleksów rekreacyjno–sportowych w województwie podlaskim.

Ciasto Marcinek Hajnowski

źródło/fot.: Urząd Miasta Hajnówka

oprac. Władysław Tokarski

Logo serwisu Twitter Logo serwisu Facebook