Dodana: 9 styczeń 2009 12:33

Zmodyfikowana: 12 marzec 2019 13:17

Miasto Hajnówka

Dane podstawowe: Gmina Miejska Hajnówka
Liczba mieszkańców:
 20 615 osób (stan na dzień 31.12.2018r.) 

Powierzchnia: 21,3 km2

Adres urzędu:
Urząd Miasta Hajnówka
ul. Aleksego Zina 1
17-200 Hajnówka
tel. (085) 682 21 80
fax. (085) 682 29 94
e-mail: hajnowka@hajnowka.pl
www.hajnowka.pl

Jednostki organizacyjne:

Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej

 1. 11 Listopada 24, 17-200 Hajnówka

 tel. +48 (85) 682 20 11, +48 (85) 876 76 00, +48 (85) 682 27 06
e-mail: mops-hajnowka@home.pl

www.mops-hajnowka.pl


Hajnowski Dom Kultury
ul. Tamary Sołoniewicz 4, 17-200 Hajnówka
te. +48 (85) 682 32 03

e-mail: hdk@hajnowka.pl

www.hdk.hajnowka.pl

Ośrodek Sportu i Rekreacji

 1. Antoniego Dziewiatowskiego 2, 17-200 Hajnówka

tel./fax +48 (85) 682 27 76

e-mail: osir@hajnowka.pl

www.osir.hajnowka.pl


Miejska Biblioteka Publiczna im. dr. T. Rakowieckiego w Hajnówce
ul. 3 Maja 45, 17-200 Hajnówka
tel. +48 (85) 682 29 69
e-mail: mbphajnowka@poczta.onet.pl

www.biblioteka.hajnowka.pl

Współpraca zagraniczna:

 • w ramach Stowarzyszenia Samorządów „Euroregion Puszcza Białowieska” (powołane w 2002r.) miasto Hajnówka prowadzi współpracę transgraniczną w dziedzinie kultury, sportu, turystyki i gospodarki z Rejonem Prużańskim, Kamienieckim i Swisłockim
 • na mocy porozumienia z dnia 29.09.2018r. miasto nawiązało współpracę z miastem Słonim (obwód grodzieński),
 • od 2005 r. kontynuowana jest współpraca z miastem Suure-Jaani w Estonii
 • miasto utrzymuje kontakty w dziedzinie kultury, działalności samorządowej z Polonią zamieszkującą miasto Krasława na Łotwie

 

Flagowe wydarzenia  kulturalne i sportowe:

 • Półmaraton Hajnowski – maj
 • Międzynarodowy Festiwal „Hajnowskie Dni Muzyki Cerkiewnej – maj
 • Międzynarodowy Festiwal Piosenki Poetyckiej im. Bułata Okudżawy „Wiara, Nadzieja, Miłość” - lipiec
 • Jarmark Żubra – lipiec
 • Koncerty Muzyki Kameralnej i Organowej - od maja do sierpnia 2 razy w miesiącu
 • Puchar Polski Nordic Walking – wrzesień
 • Hajnowska Dwunastka – październik

 

O Hajnówce

Hajnówka – Duchowa witalność” – miasto położone w południowo-wschodniej części województwa podlaskiego, na pograniczu polsko-białoruskim, na trasie do Białowieży (15 km od Białowieży), wchodzi w skład powiatu hajnowskiego.

Bliskość Puszczy Białowieskiej zachęca do aktywnego wypoczynku i rekreacji. Najbliższe okolice posiadają bogatą sieć szlaków pieszych, rowerowych oraz nordic walking.

Odbywają się tu także cykliczne wydarzenia sportowe o zasięgu międzynarodowym tj. Półmaraton Hajnowski, Puchar Polski Nordic Walking, Hajnowska Dwunastka czy Biegi Rodzinne. Ciekawym turystycznym atutem są leśne kolejki wąskotorowe, których trasy wiodą przez malownicze tereny Puszczy Białowieskiej. W samym mieście zwracają uwagę obszary zielone, znajduje się tu ponad 50 pomników przyrody - głównie wiekowych dębów. Ofertę rekreacyjną uzupełnia Park Wodny z licznymi atrakcjami.

Rytm życia miasta wyznacza silnie zakorzeniona wyraźna dwukulturowość (współwystępowanie prawosławia i katolicyzmu). Mieszkańcy chętnie dzielą się z przybyszami bogatym dziedzictwem kulturowym.

Niepowtarzalny duchowo-kulturowy klimat tworzą m.in.: Sobór Świętej Trójcy, stanowiący architektoniczną perłę, w którym rokrocznie w maju odbywa się Międzynarodowy Festiwal Hajnowskie Dni Muzyki Cerkiewnej, nazywany „festiwalem śpiewającej duszy”, Kościół Św. Cyryla i Metodego z charakterystycznym, puszczańskim wystrojem, mistyczne uroczysko Krynoczka, Muzeum i Ośrodek Kultury Białoruskiej czy wydarzenie Jarmark Żubra – przedsięwzięcie, które na stałe wpisało się w kalendarz imprez miasta, prezentujące dziedzictwo kulturowe regionu Puszczy Białowieskiej i Podlasia.

Hajnówka ma również swoje wyjątkowe smaki, bazujące na naturalnych produktach pochodzących od lokalnych producentów. Warto tu wymienić ekologiczne zioła, herbaty, przyprawy, słodki smak miodu z markowym „Lipcem białowieskim” na czele, hajnowskie sery: twaróg i ser carski  oraz pieczywo.

Dumą miasta jest kulinarny król - „Hajnowski Marcinek”. Jest to ciasto wypiekane według wiekowej tradycyjnej receptury, które w 2016 r. zostało wpisane na Listę Produktów Tradycyjnych Ministerstwa Rozwoju Wsi i Rolnictwa.

Markowym, rozpoznawalnym produktem gospodarczym produkowanym w Hajnówce są także deski podłogowe, galanteria drzewna czy kotły c.o. Mieszczą się tu też firmy znane z produkcji wysokiej jakości mebli.

W mieście coraz prężniej rozwijają się usługi medyczne związane z chirurgią, ortopedią czy rehabilitacją. Powstały gabinety medycyny estetycznej i odnowy biologicznej.

Miasto Hajnówka jest atrakcyjnym miejscem również dla inwestorów. Posiada uzbrojone tereny inwestycyjne, w tym pod działalność związaną z poprawą zdrowia oraz zapewnia profesjonalne usługi około biznesowe, doradztwo i urzędową przychylność.

 

mat. Urząd Miasta Hajnówka

 

facebook