Dodana: 17 październik 2015 16:32

Zmodyfikowana: 17 październik 2015 16:35

Nowa perspektywa PROW 2014-2020. Szansa na modernizację gospodarstw i polepszenie wiejskiej infrastruktury

Debata specjalistów i konferencja zainaugurowała w Białymstoku rozpoczęcie nowej perspektywy Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020. Udział w niej wzięło kilkuset rolników i samorządowców z Podlaskiego. Była to jedna z pierwszych okazji, żeby dowiedzieć się o szansach i możliwościach wynikających z nowego programu PROW.

Ilustracja do artykułu glowne.JPG

W nowym Programie Rozwoju Obszarów Wiejskich będzie 8 możliwości otrzymania wsparcia w ramach działania Rozwój Gospodarstw. Unijne pieniądze pomogą rozpoczynającym działalność rolniczą, tym, którzy chcą poprawić konkurencyjność swoich gospodarstw, wesprą inwestycje na obszarach Natura 2000 i OSN, będą przywracać potencjał po klęskach i zapobiegać ich skutkom. Na spore pieniądze mogą liczyć nowe grupy i organizacje producenckie.

- Dzięki poprzedniej perspektywie PROW podlaska wieś bardzo się zmieniła. Nie tylko gospodarstwa się rozwinęły, poprawie uległa infrastruktura na terenach wiejskich – mówi Jerzy Leszczyński, Członek Zarządu Województwa Podlaskiego, - Z pewnością poziom życia dzięki wykorzystaniu środków z PROW na lata 2007-2013 wzrósł. Natomiast w nowej perspektywie dalej są kontynuowane te możliwości które były, przede wszystkim modernizacja gospodarstw. To w końcu dla rolników sprawa najważniejsza – i na to zostanie przeznaczonych 25 proc środków z PROW. Na razie są uruchamiane środki z zakresu inwestycji inwentarskich, natomiast później będą możliwe i inne. PROW to też działania z zakresu rolnictwa ekologicznego, działań związanych z ochroną środowiska. Rolnicy dalej będą mogli korzystać z dopłat za to że utrzymują środowisko w dobrym stanie.

 Kontynuowany będzie program ONW. Wiele nadziei wiązanych jest z programem LEADER. Leader jest oddolnym, partnerskim podejściem do rozwoju obszarów wiejskich, realizowanym przez Lokalne Grupy Działania (LGD), polegającym na opracowaniu przez społeczność wiejską Lokalnej Strategii Rozwoju (LSR) oraz realizacji wynikających z niej innowacyjnych projektów, łączących zasoby ludzkie, naturalne, kulturowe, historyczne itp.
Celem tej osi jest przede wszystkim budowanie kapitału społecznego wsi poprzez aktywizację mieszkańców oraz przyczynianie się do tworzenia nowych miejsc pracy na obszarach wiejskich. Lokalne Grupy Działania to partnerstwa składające się z przedstawicieli trzech sektorów: publicznego, gospodarczego, społecznego. Chodzi o to, by to społeczności same definiowały potrzeby dotyczące rozwoju lokalnego (w strategiach) i miały wpływ na ich realizację.

Nowa perspektywa PROW to także szansa dla samorządów.

- Dalej będą duże możliwości wsparcia kanalizacji, czy wodociągów, ale jest też nowość – samorządowcy od dawna zabiegali o środki na remonty dróg i w tej perspektywie takie możliwości będą – podkreśla Jerzy Leszczyński. - Mam nadzieję, że w tej perspektywie, dzięki działaniom doradztwa rolniczego jak i urzędu marszałkowskiego, spowoduje że bardziej się zintegrujemy jako środowisko i będziemy w stanie bardziej konkurować nie tylko na rynku krajowym ale i za granicą.

 

 

 

Logo serwisu Twitter Logo serwisu Facebook