Dodana: 9 czerwiec 2021 12:54

Zmodyfikowana: 10 czerwiec 2021 10:27

Umowy na dotacje dla kreatywnych wsi

Ponad 40 podlaskich gmin zrealizuje projekty dzięki dotacji z tegorocznej edycji Programu Odnowy Wsi Województwa Podlaskiego – Kreatywna wieś. Na ten cel otrzymały łącznie 600 tys. zł. W środę (9.06) w Podlaskim Muzeum Kultury Ludowej (PMKL) umowy z przedstawicielami samorządów podpisał wicemarszałek Stanisław Derehajło.

Marszałek Stanisław Derehajło wraz z drugim mężczyzną podpisują umowy

To już czwarta edycja programu realizowanego przez Urząd Marszałkowski Województwa Podlaskiego. Dzięki dotacjom, w ciągu kilku lat mieszkańcy wsi w regionie zrealizowali kilkaset projektów. 

- Te pieniądze służą uaktywnieniu mieszkańców wsi. Projektów znalazło się sporo i są bardzo ciekawe. W tym roku chcieliśmy, żeby były one w idei Smart Village, czyli Sprytne wsie, w ten sposób wykonaliśmy pierwszy krok. Mamy nadzieję, że mieszkańcy obszarów wiejskich będą jeszcze bardziej zadowoleni ze swojego życia - podkreślił wicemarszałek Stanisław Derehajło.

Marszałek Stanisław Derehajło mówi do mikrofonu. Za nim znajduje się ścianka z logo województwa podlaskiego

Inteligentne/Sprytne wsie (Smart Village) to nowa koncepcja kształtowania polityki UE, która ma bardzo istotne znaczenie dla rozwoju obszarów wiejskich, zarówno ze względu na nowe możliwości tworzenia miejsc pracy, jak i z punktu widzenia jakości życia na wsi.

Świetlice w nowej odsłonie

Do tegorocznej edycji zgłoszono różnorodne pomysły na wykorzystanie dotacji. Były to m.in.  zakup strojów ludowych, instrumentów muzycznych, ale też remonty, modernizacje i doposażenie obiektów rekreacyjnych oraz zagospodarowanie terenów zielonych.

Wśród dofinansowanych projektów znalazła się świetlica w Letnikach, która zyska nowe wyposażenie. Z obiektu korzystają także mieszkańcy okolicznych sołectw Leńce i Podleńce.

- Wyposażymy kuchnie oraz zainstalujemy tam klimatyzację. Mieszkańcy potrzebują miejsca, w którym będą podnosić swoje kwalifikacje, szukać nowych rozwiązań, jeśli chodzi o rynek pracy. Świetlica posłuży m.in. do szkoleń – mówił Wojciech Cybulski, wójt gminy Dobrzyniewo Duże.

We wsi Sokolany zostanie zmodernizowana łazienka przy świetlicy wiejskiej. Na ten cel gmina Sokółka otrzymała ok. 8 tys. zł.

- Mieszkańcy długo oczekiwali na remont łazienki, która od dłuższego czasu wymagała remontu. Dla nas każdy grosz się liczy. Mieszkańcy na pewno będą zadowoleni, że coś się dla nich robi i to jest bezcenne – podkreśliła Ewa Kulikowska, burmistrz Sokółki.

Grupa osób pozująca do wspólnego zdjęcia przed drewnianym budynkiem Podlaskiego Muzeum Kultury

O programie

W tegorocznej edycji programu złożono 70 projektów. Zakładany budżet pozwalał na dofinansowanie 42 z nich. Radni zadecydowali o zwiększeniu go o 185 tys. zł, dzięki temu dofinansowanie otrzyma więcej gmin - tych, które spełniły wymogi formalne i uzyskały najwięcej punktów w ramach oceny.

Głównym celem Programu Odnowy Wsi Województwa Podlaskiego jest zintegrowanie społeczności wiejskiej, wykształcenie nowej koncepcji innowacyjnej wsi, aktywizacja społeczności lokalnych oraz upowszechnienie i promocja koncepcji Smart Village w przestrzeni wiejskiej.

Paulina Tołcz
red.: Aneta Kursa
fot.: Anna Augustynowicz


Zapraszamy do obejrzenia fotoreportażu z wydarzenia.

 

Logo serwisu Twitter Logo serwisu Facebook