Dodana: 18 maj 2016 14:55

Zmodyfikowana: 18 maj 2016 14:59

Szwedzki model gospodarki odpadami: odpady jako odnawialne źródło energii

Odpady komunalne są traktowane w Szwecji jako surowiec energetyczny stosowany do wytwarzania energii elektrycznej, ciepła oraz paliw i nośników energii wykorzystywanych w klimatyzacji systemowej, autobusach komunikacji miejskiej, transporcie kolejowym oraz do napędzania samochodów osobowych (wykorzystuje się zarówno biogaz jaki i etanol wytwarzany z odpadów).

Ilustracja do artykułu Biogazownia Linkoping-1.jpg

W  recykling i segregację odpadów komunalnych są zaangażowane nie tylko władze samorządowe i firmy, ale także społeczności lokalne. Spalarnie odpadów i instalacje związane z OZE działają w Szwecji w skali przemysłowej. Podstawowym założeniem szwedzkiego modelu jest traktowanie tego, co dla danej  firmy bądź społeczności   stanowi odpad jako surowca lub źródła energii dla innej. Jest to nie tylko kwestia rozwiązań ustawowych, ale także współpracy inicjowanej  w sposób często spontaniczny, uwzględniający jednak nie tylko aspekt proekologiczny, ale także komercyjny. Ekologia w Szwecji jest traktowana jako dziedzina przemysłu i sposób na zarabianie pieniędzy.

Zamieszczamy na stronie zdjęcia różnych obiektów i instalacji wykonanych w Szwecji  w następujących lokalizacjach:

Spalarnia odpadów w Linköping- obiekt, w którym rocznie wykorzystuje się 200 tys. ton odpadów komunalnych dostarczanych przez 30 gmin. Instalacja ta pozwala także na przetworzenie 50% wszystkich odpadów przemysłowych wytwarzanych  w tym regionie.

Proekologiczna dzielnica Sztokholmu, Hammarby Sjöstad- dzięki zastosowaniu pomp ciepła, kolektorów słonecznych, ogniw fotowoltaicznych i biogazowi kilkanaście tysięcy osób zamieszkuje w blokach, które w 60 % są samowystarczalne energetycznie.

Logo serwisu Twitter Logo serwisu Facebook