Dodana: 7 styczeń 2016 13:59

Zmodyfikowana: 7 styczeń 2016 13:59

Urząd Miejski rozpoczyna prace nad programem polityki kulturalnej Białegostoku

Poszerzenie oferty kulturalnej w mieście, określenie możliwości i kierunków rozwoju samorządowych placówek kultury, promocja przedsięwzięć, twórców i animatorów oraz rozwijanie edukacji kulturalnej – takie potrzeby ma uwzględniać program kulturalny dla Białegostoku. Miasto rozpoczyna serię spotkań w celu opracowania programu polityki kulturalnej Białegostoku. Ich uczestnikami będą instytucje kulturalne, uczestnicy życia kulturalnego, organizacje pozarządowe, twórcy, uczelnie artystycznej. Dokument ma obejmować działania na lata 2016-2020.

Ilustracja do artykułu P1010194.JPG

Pierwszym krokiem zapowiadanych działań jest Kalendarz Kulturalny 2016 dla Białegostoku. Można w nim znaleźć najważniejsze imprezy zaplanowane na ten rok. Co więcej – kalendarz jest na bieżąco aktualizowany.

Przygotowany kalendarz pokazuje, że zależy nam na tym, by imprezy kulturalne budowały tożsamość białostoczan, by przypominały o przeszłości naszego miasta, jego wielokulturowości, wielowyznaniowości – mówi prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski.
- Wydarzeń kulturalnych w mieście jest dużo, ale –jak zwracano nam uwagę – brakuje pomiędzy nimi pewnej synchronizacji – dodał prezydent – Podjęte działania maja to zmienić.

 

Oferta kulturalna Miasta na 2016 r. przypomina także o takich wydarzeniach jak np. 25-lecie wizyty Ojca Świętego Jana Pawła II w Białymstoku, 1050-lecie Chrztu Polski czy 70. rocznica śmierci Danuty Siedzikówny "Inki".
Szczególnie zależy nam na tym, by ogłoszony przez Radę Miasta Białystok Rok Inki dotarł nie tylko do osób interesujących się historią, ale także do młodych, dla których Danuta Siedzikówna może stanowić wzór patriotycznej postawy – podkreślał zastępca prezydenta Rafał Rudnicki.

 

Miastu zależy również na tym, by podkreślić rolę literatury, filmu czy muzyki, by odbywało się to we współpracy z organizacjami pozarządowymi (okazją – 25-lecie Nagrody Literackiej Prezydenta Miasta Białegostoku. Wstępem będzie debata w Warszawie, w Faktycznym Domu Kultury, "Nie tylko Nobel. Czy istnieje życie literackie na wschód od Warszawy?").

 

W 2016 r. nie zabraknie też dużych wydarzeń plenerowych, organizowanych z myślą o szerokiej rzeszy białostoczan.

Wśród najważniejszych projektów w dziedzinie kultury na 2016 rok – oprócz projektów cyklicznych i tych, które realizują organizacje pozarządowe przy wsparciu finansowym Miasta – znalazły się projekty nowe m.in. Wielki Test wiedzy o historii Białegostoku, cykl warsztatów, wykładów i spotkań poświęconych 1050. rocznicy Chrztu Polski, 75. rocznica spalenia Wielkiej Synagogi (koncert Karoliny Cichej), Światowe Dni Młodzieży I działania związane z upamiętnieniem 70. rocznicy śmierci Danuty Siedzikówny „Inki”. Będzie tez festiwal jazzowy i wydarzenia związane z 25.rocznicą wizyty Jana Pawła II w Białymstoku


Logo serwisu Twitter Logo serwisu Facebook