Dodana: 20 czerwiec 2016 12:13

Zmodyfikowana: 20 czerwiec 2016 12:13

Białystok. Miasto dokłada się do połączenia kolejowego Białystok - Kowno

Dotację w wysokości 100 tys. zł postanowili przeznaczyć radni miejscy na - uruchomione w ostatni weekend - połączenie kolejowe Białystok- Kowno. Uchwała o przyznaniu dotacji została podjęta podczas sesji 20 czerwca.

Ilustracja do artykułu x0x0.jpg.pagespeed.ic.o9d_OX_yqO.jpg

„Połączenie powinno wzmocnić ruch turystyczny w naszym regionie, a także w Białymstoku. Zwiększy ono dostępność Białegostoku dla turystów i mieszkańców regionu” – czytamy w uzasadnieniu projektu uchwały.

Radni, w zdecydowanej większości przychylni pomysłowi pytali o planowane akcje promocyjne Białegostoku przy okazji połączenia z Litwą.
Wskazywali tez na potrzebę powrotu do dyskusji o połączeniu kolejowym Białystok – Grodno.
- Jestem zwolennikiem otwartości na świat, na naszych sąsiadów- mówił Kazimierz Dudziński ( PiS) – a takie przedsięwzięcia sprzyjają otwartości i nawiązywaniu kontaktów. Przeciwny dofinansowaniu z budżetu miasta połączenia kolejowego był m.in. radny Dariusz Wasilewski (KT).

- Nie znajduję żadnego rozsądnego uzasadnienia dla finansowania chętki na podróże kogoś kto chce podróżować z Białegostoku do Kowna – mówił Dariusz Wasilewski – Kwota 100 tys. dla miasta nie jest duża, ale chodzi o zasady .
Wtórował mu Marek Jerzy Chojnowski, który podkreślał, że dofinansowanie połączenia z Litwą nie ma uzasadnienia ekonomicznego.
- Nie zajmujmy się rozwojem kolejnictwa, tylko rozwojem miasta – dodał.
Przewodniczący Rady Miejskiej Mariusz Gromko ( PiS) podkreślił, że połączenie Białystok – Kowno jest swego rodzaju próbą.
- Pociągi do Kowna będą jeździć do końca roku – mówił – Jest to swego rodzaju przedsięwzięcie promocyjne i jeśli „nie wypali” to w przyszłym roku nie będziemy wspierać tego projektu.

Tomasz Madras (PiS) odniósł się do argumentów Dariusza Wasilewskiego i Marka Jerzego Chojnowskiego
- Wspieranie rozwoju transportu jest właśnie myśleniem o mieście- mówił – Kontakty turystyczne mogą przyczyniać się do rozwoju kontaktów gospodarczych.

Prezydent Tadeusz Truskolaski wskazał także na inne aspekty przedsięwzięcia

- Polityka transportowa Unii Europejskiej to w dużej mierze promowanie kolei ze względu na bezpieczeństwo i ekologię – mówił – Nasze drogi prowadzące na Wschód są niebezpieczne, a remonty stoją pod znakiem zapytania , choćby ze względu na obszar Natura 2000. Połączenie kolejowe daje alternatywę dla podróżujących nie tylko na Litwę, ale także np. pozwala bezpiecznie dotrzeć do Augustowa.

Prezydent podkreślił, że cały projekt ma także swój wymiar symboliczny
- To świadczy o należytej współpracy z Urzędem Marszałkowskim i innymi samorządami.

Za przyjęciem uchwały głosowało 19 radnych, trzech było przeciw, a czterech wstrzymało się od głosu. Podczas sesji nie podjęto tematu finansowania przez Miasto połączenia Białystok - Waliły

Logo serwisu Twitter Logo serwisu Facebook