Dodana: 20 luty 2018 09:02

Zmodyfikowana: 20 luty 2018 09:02

99. rocznica wyzwolenia Białegostoku z rąk zaborców

W poniedziałek, 19 stycznia br. w Białymstoku odbywały się obchody 99. rocznicy wyzwolenia miasta z rąk zaborców. O godz. 17.00 pod pomnikiem na Cmentarzu Wojskowym przy ul. 11 Listopada zostały złożone kwiaty i zapalone znicze. W uroczystości wzięli udział m.in. z-ca prezydenta Białegostoku Przemysław Tuchliński, prezes białostockiego oddziału Związku Sybiraków Tadeusz Chwiedź i szef Gabinetu Marszałka Województwa Wiesław Żyliński.

Ilustracja do artykułu IMG_7811.JPG

Wcześniej, o godz. 12.00 odbyły się uroczystości pod pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego na Rynku Kościuszki. Wieńce złożyli m.in. prezydent Tadeusz Truskolaski i były prezydent RP Bronisław Komorowski.
 O 13.30 rocznicę wyzwolenia uczcił również wojewoda podlaski Bogdan Paszkowski.

Za symboliczną datę odzyskania przez Polskę niepodległości po zaborach przyjęło się uważać 11 listopada 1918 r. Tego dnia zakończyła się I Wojna Światowa, a w Warszawie Józef Piłsudski przejął władzę nad polskim wojskiem. Białystok na przyłączenie do odrodzonej ojczyzny musiał poczekać do lutego następnego roku. W tym przejściowym okresie w naszym mieście dochodziło do grabieży, jako że Białystok znajdował się na trasie wojsk niemieckich wycofujących się z Ukrainy. Dopiero 17 lutego 1919 roku do miasta przyjechał płk Stanisław Dziewulski, pierwszy polski komendant miasta. Dwa dni później do Białegostoku wkroczyły oddziały polskie, a Niemcy opuścili miasto.

 

Logo serwisu Twitter Logo serwisu Facebook