Dodana: 11 sierpień 2016 13:22

Zmodyfikowana: 11 sierpień 2016 13:25

Wertep po raz pierwszy zawita w Bielsku Podlaskim. Parada na finał festiwalu

Po cieszących się rekordową popularnością dwóch Wertepowych weekendach pora na finał. Po raz pierwszy w ośmioletniej historii festiwalu Wertep zaprasza do Bielska Podlaskiego. W Parku Królowej Heleny i popularnej bielskiej „Muszli” nie zabraknie spektakli i warsztatów dla dzieci, ale świetną zabawę znajdą i dorośli.

Ilustracja do artykułu zmysly.jpg

Tegoroczny Wertep należy do jednych z najbardziej udanych w historii festiwalu. To prawdziwy przegląd współczesnej, polskiej sztuki ulicznej na najwyższym poziomie. Nie inaczej powinno być i w Bielsku Podlaskim.

O PROGRAMIE:

Przedstawienia rozpoczną „Bałwanki”, które nie wiedząc czym jest słońce, wyruszają go szukać i prosić, by ich nie roztopiło. Niestety, nic nie idzie po ich myśli. Po drodze spotykają różne leśne zwierzęta: Wronę, Niedźwiedzia i Zająca, które nie mogą się doczekać wiosny i pierwszych ciepłych promieni słońca. Dzieci z zapartym tchem kibicują w tej podróży miłym Bałwankom. Czy  uda im się zobaczyć słońce? Warto przekonać się samemu.

 

Z kolei spektakl “Sen Marudy” jest interaktywną podróżą, która poprzez zabawy integruje dzieci i pozwala im zrozumieć, że ich zachowanie i aktywność ma duży wpływ na ich życie i otoczenie. Dzięki wykorzystaniu lalek nawet najbardziej zamknięte dzieci łapią kontakt z “bohaterem”.

Dzieci wyruszą w podróż wraz z Marudą – postacią, która uważa, że życie jest nudne i nie ma sensu. Nie potrafi znaleźć w nim nic interesującego.

Odrabiając pracę domową zasypia, by w snach odbyć niesamowitą podróż.

Dzięki wyobraźni bohater przeżywa przemianę. Spektakl dotyka problemów zdrowego stylu życia, otwartości, przyjaźni i siły pozytywnego nastawienia.

 

Szalone ZMYSŁY po prostu warto zobaczyć – rozruszają i rozbawią każdego. Kuszące, flirtujące, pociągające, szalejące, wrzeszczące, śpiewające i rozśmieszające – zagadkowo, z przymrużeniem oka, zza trzepotu rzęs uwodzą publiczność „Zmysłowym” surrealistycznym kabaretem lirycznym pełnym wokalnych popisów solo, żartów i gagów, interakcji z widzem dorosłym i familijnym.

Śpiewające Uszy, Stepujące Gałki Oczne, czy Nosem z Gilem i machiną Ust Korali, Pomocna Dłoń – są barwnym, absurdalnym i wywołującym i uśmiech działaniem.

A na finał Parada, która nawiązuje do polskich tradycji ludowych opartych na słowiańskich elementach jak kolędowanie, zmiany pór roku – przesilenia, natura, śmierć – narodziny, dziady żywieckie, wodzenie niedźwiedzia, comber, zapusty, łowienie dusz, święto plonów, noc świętojańska). Eksperymentalna parada daje sposobność doświadczenia przez widzów doznań ponadczasowych i bez ograniczeń. Parada przenosi polskie ludowe zwyczaje i konfrontuje je z innymi kulturami i mitami obecnymi we współczesnej Europie. Nie brakuje w niej porównań i podobieństw do innych tradycji europejskich (obrzędy zimowe na Sardynii, kolędnicy z różnych regionów Europy czy zapusty w innych częściach naszego kontynentu). W paradzie pojawiają się znane z podań ludowych i zwyczajów postacie (koza, turoń, niedźwiedź, diabeł, śmierć, dziad, baba, jukace, maciudula). Paradzie towarzyszy energetyczna muzyka wykonywana na żywo, maski, szczudlarze, kolorowe stroje, elementy cyrkowe.

 

Parada jest tak pomyślana, aby włączać w nią lokalną społeczność. Kilka godzin warsztatów pozwala dodatkowej grupie ludzi wesprzeć działania korowodu, tym samym jest okazją do wytłumaczenia elementów pojawiających się w paradzie.

Muzyka: Jacek Gałkiewicz

 

14.08 BIELSK PODLASKI (niedziela)

Miejsce: Park Królowej Heleny, „Muszla”

12:00 – 15:00 Warsztaty teatralne do parady Teatru Brama

15.00 „Bałwanki” Grupa EVS patronat WERTEP FESTIWAL / UA – spektakl familijny (45 min., plener)

15:30 – 18:00 „Impresje z baniek mydlanych” Sztuka Tworzenia / PL (cyklicznie, plener) *

16.00 „Sen Marudy” Teatr Brama / PL – spektakl familijny (45 min.,

plener)

17.00 „Zmysły” A3Teatr / PL – parada (45 min., plener)

18.00 Parada Teatr Brama / PL (45 min., plener)

* Działania powtarzane kilka razy w ciągu dnia w różnych lokalizacjach.

Zapraszamy na spektakle!

Wstęp bezpłatny!

Organizator Festiwalu: Stowarzyszenie Kulturalne „Pocztówka”

 

Logo serwisu Twitter Logo serwisu Facebook