Dodana: 4 październik 2016 14:14

Zmodyfikowana: 4 październik 2016 14:14

Wagner według Trelińskiego - premiera sezonu MET już w sobotę 8 października w OiFP

Sezon 2016–17 transmisji z cyklu „The Met: Live in HD” startuje 8 października nową inscenizacją „Tristana i Izoldy” Richarda Wagnera w reżyserii Mariusza Trelińskiego i pod kierownictwem muzycznym Sir Simona Rattle’a. To druga w historii realizacja przygotowana wspólnie przez słynną nowojorską scenę i Teatr Wielki-Operę Narodową w Warszawie. Już wiemy, że widownia Met propozycję Polaka przyjęła owacją na stojąco. Białostocka publiczność mroczną opowieść Wagnera będzie miała okazję obejrzeć w najbliższą sobotę 8 października o g. 18.00 w Sali kameralnej Opery i Filharmonii Podlaskiej.

Ilustracja do artykułu tristaniizolda1.jpg

„Tristan i Izolda” będzie setną transmisją tego szalenie popularnego cyklu. Inscenizację wielkiego dramatu muzycznego Wagnera w ujęciu Mariusza Trelińskiego mogliśmy już oglądać w czerwcu 2016 w Warszawie. Jednak to w Nowym Jorku na scenie The Metropolitan Opera zaśpiewają gwiazdy pierwszej wielkości z Niną Stemme w partii Izoldy i najpopularniejszym wykonawcą roli Króla Marka ostatnich lat – René Pape.


"Tristan i Izolda" w reżyserii  Mariusza Trelińskiego odbiega od wagnerowskich opowieści o herosach i bogach – donosi PAP. – Inscenizator z jednej strony portretuje świat dwojga kochanków, a z drugiej krajobraz przemocy i brudnej polityki. Pierwsze dwa akty reżyser utrzymuje w konwencji realistycznej. Większość akcji sytuuje na kilku pokładach okrętu wojennego. Zwłaszcza w pierwszym akcie Treliński sięga do narracji i montażu znanych z kina. Pokazuje bohaterów jakby na małych ekranach. Czasem korzysta z ujęć filmowych prezentując poszczególne sceny w kilku planach, w tym w także w zbliżeniach. Kiedy indziej prowadzi akcję symultanicznie. Ogranicza ogromną przestrzeń sceniczną Met do małych wycinków. W kolejnych aktach, kiedy inscenizator odsłania niemal całą scenę, ogniskuje w wybranych fragmentach uwagę widowni na bohaterach poprzez wyizolowanie ich strumieniami światła z pogrążonej w ciemności przestrzeni. Jakby wymuszał na widzu, aby koncentrował się głównie na treściach niesionych głosami śpiewaków i brzmieniem muzyki Wagnera. Od realizmu reżyser odbiega w ostatnim, trzecim akcie zdominowanym przez obecność Tristana. Przywołuje retrospekcje. Kreuje poetykę oniryczną, marzenia sennego. Treliński oryginalnie odzwierciedla wagnerowską opowieść w której, jak podkreśla, "nastąpiło odwrócenie znaków. Mrok, noc, głębia jest jedyną autentyczną wartością w świecie. Dzień miejscem w którym próbujemy przetrwać, spełniając narzucone nam role społeczne".

 

Tristan, wierny druh i rycerz Króla Marka wiezie swemu wodzowi narzeczoną – księżniczkę irlandzką Izoldę. Izolda woli jednak popełnić samobójstwo, niż wyjść za starego króla. Rozkazuje służącej Brangenie podać sobie i Tristanowi napój śmierci, jednak służka z litości napełnia puchar eliksirem miłości. W sercach i ciałach Tristana i Izoldy rodzi się uczucie silniejsze niż wszelkie zobowiązania, przysięgi, silniejsze niż śmierć, które Wagner przyoblekł w niezwykłą muzykę. 

Richard Wagner (1813–1883)
Tristan und Isolde
Tristan i Izolda

Dramat w 3 aktach
Libretto: kompozytor

Premiera niniejszej inscenizacji The Metropolitan Opera: 26 września 2016
PREMIERA SEZONU

 

Transmisja przedstawienia:
08.10.2016 | sobota | g. 18.00

 

Obsada:
Nina Stemme jako Izolda
Ekaterina Gubanova jako Brangena
Stuart Skelton jako Tristan
Evgeny Nikitin jako Gorwenal
René Pape jako Król Marek

 

Dyrygent:

Sir Simon Rattle

 

Realizatorzy:
Mariusz Treliński reżyseria
Boris Kudlička scenografia
Marek Adamski kostiumy
Marc Heinz światło
Bartek Macias projekcje wideo
Tomasz Wygoda choreografia

 

 

11. sezon transmisji to dziesięć przedstawień na żywo ze sceny nowojorskiej The Metropolitan Opera, która tym razem zagra w swojej siedzibie łącznie 225 spektakli. Widzowie transmisji obejrzą pięć nowych inscenizacji (w tym jedno dzieło napisane w 2000 roku), trzy opery, których dotąd nie pokazywano w ramach cyklu, a także dwie wcześniej prezentowane, ale w nowej obsadzie.

 

Przedstawienia sezonu 2016–17:
08.10.2016 g. 18.00 | Wagner Tristan i Izolda premiera sezonu
22.10.2016 g. 18.55 | Mozart Don Juan albo Rozpustnik ukarany nowa obsada
10.12.2016 g. 18.55 | Saariaho Miłowanie z daleka premiera sezonu/ po raz pierwszy z MET
07.01.2017 g. 18.55 | Verdi Nabucco po raz pierwszy w HD
21.01.2017 g. 18.55 | Gounod Romeo i Julia premiera sezonu
25.02.2017 g. 18.55 | Dworzak Rusałka premiera sezonu
11.03.2017 g. 18.55 | Verdi La traviata nowa obsada
25.03.2017 g. 17.55 | Mozart Idomeneusz, król Krety po raz pierwszy w HD
22.04.2017 g. 18.55 | Czajkowski Eugeniusz Oniegin nowa obsada
13.05.2017 g. 18.30 | Strauss Kawaler z różą premiera sezonu

 

Kierownictwo Met jak zwykle zaprosiło do współpracy najbardziej pożądanych śpiewaków świata. Nina Stemme, Plácido Domingo, Diana Damrau, Vittorio Grigolo, Kristine Opolais, Renée Fleming, Elīna Garanča, Simon Keenlyside, Sonya Yoncheva, Thomas Hampson, Anna Netrebko, Dmitri Hvorostovsky, Nadine Sierra, Alice Coote, Matthew Polenzani – to tylko początek imponującej listy. Za pulpitem staną uznani dyrygenci. Nie zabraknie legendarnego Jamesa Levine’a, dyrektora muzycznego Met. 

Logo serwisu Twitter Logo serwisu Facebook