Dodana: 23 maj 2018 15:18

Zmodyfikowana: 29 czerwiec 2018 13:12

Sztuka, natura, kulinaria. Pod koniec czerwca rusza niespieszny festiwal Podlasie Slowfest

To już drugi rok z rzędu, kiedy w niespiesznej atmosferze podlaskiego Supraśla (choć nie tylko) będziemy mogli smakować kulturę na najwyższym poziomie. Zadba o to Roman Gutek, pomysłodawca festiwalu. Województwo Podlaskie jest głównym partnerem tego wydarzenia i przekazało na jego organizację 300 tys. zł.

Ilustracja do artykułu glowny SlowFest konferencja prasowa 23.05 (10).JPG

W czasie trwania festiwalu od 30 czerwca do 12 sierpnia czeka na nas około 120 wydarzeń - przede wszystkim artystycznych, ale też i odbywające się co najmniej raz dziennie warsztaty, jak np. pisania ikon w Akademii Supraskiej, czy wycieczki przyrodnicze. Festiwal odbywac sie będzie głównie w Supraślu i okolicach, ale i np. Podlaskiem Muzeum Kultury Ludowej.

PROGRAM FESTIWALU

- Supraśl to szczególne miejsce, leżące na styku natury i kultury. Torfowe uzdrowisko otoczone Puszczą Knyszyńską jest jednocześnie jednym z najczystszych obecnie miast w Polsce. Obfituje przy tym w zabytki, lokalne legendy, jest ważnym ośrodkiem kulturalnym regionu. Podlasie SlowFest wydobywa największe zalety Supraśla, te związane z pięknem przyrody i te związane z bogactwem lokalnej kultury – mówi Maciej Żywno, Wicemarszałek Województwa Podlaskiego. - To wydarzenie przyciąga do naszego regionu wielu gości, wspaniałych artystów, a na pewno sama idea slow przydaje się w naszym regionie gdzie tak jak i w innych miejscach na świecie wszystko. W tym roku niektóre z  wydarzeń zyskają nową jakość, nowe znaczenie, ale i mam nadzieję – w większy sposób otworzą się na naszych mieszkańców, żeby bardziej aktywnie uczestniczyli. Jeszcze takiej imprezy nie było u nas i cieszę się, że jako województwu udało nam się to przedsięwzięcie wesprzeć, także w tym wymiarze materialnym.

Podlasie SlowFest rozpocznie się 30 czerwca 2018 roku. Ranne ptaszki (lub nocne marki) będą miały okazję obudzić się wspólnie z ptakami z pobliskich lasów w ramach wycieczki z przyrodnikiem – Ptasi budzik. Wycieczka ruszy z supraskiego Rynku o godzinie 2:00. Ci, co wolą pospać mogą po śniadaniu zebrać zioła z Puszczy Knyszyńskiej podczas warsztatów Zioła Ojca Gabriela – start o godzinie 10:00. Po spokojnym lunchu o godzinie 14:00 zaplanowano oficjalną inaugurację Festiwalu na trawniku przed Domem Ludowym – można zabrać koce. Pół godziny później będzie można zadać Romanowi Gutkowi zasadnicze pytanie: czy Podlasie jest slow? Spotkanie z pomysłodawcą Festiwalu rozpocznie się o 14.30. Do wieczora czas wolny, a o 19:00 – koncert. Wybitny holenderski wiolonczelista Ernst Reijseger – łączący jazz ze współczesną muzyką klasyczną i improwizowaną – wystąpi w towarzystwie pianisty Harmena Fraanje. 

Festiwal potrwa do 12 sierpnia 2018 roku. Pełny program dostępny jest na stronie www.podlasieslowfest.pl. Bilety na poszczególne wydarzenia będzie można kupić przez stronę organizatora od 4 czerwca 2018 roku. Wejście na niektóre wydarzenia jest darmowe.

Tegoroczny program festiwalu podzielony został na kategorie i ułożony tak, że wydarzenia można dobierać według własnych preferencji i planu dnia. Propozycje nie nakładają się, jest ich maksymalnie kilka dziennie. Wydarzenia filmowe przygotowane przez Romana Gutka to między innymi retrospektywa filmów Ingmara Bergmana na 100-lecie urodzin wybitnego reżysera oraz nagodzony Złotym Niedźwiedziem na Berlinale 2018 „Touch Me Not” Adinę Pintilie. Propozycje teatralne przygotował Teatr Wierszalin, który w ramach SlowFestu zaprezentuje swój najnowszy spektakl „Wykład” na podstawie „Ksiąg narodu polskiego i pielgrzymstwa polskiego” Adama Mickiewicza. Propozycje muzyczne to zestaw najróżniejszych wpływów europejskiej muzyki slow, akustyczno-elektroniczna podróż z dala od hałasu, przez warsztaty Julity Charytoniuk po Radical Polish Ansambl. Wydarzenia w ramach programu kulinarnego koordynuje Jakub Gutek, który zaprasza do wspólnego oglądania i spożywania w ramach projekcji filmowych i wspólnych kolacji.

Jedną z najważniejszych części Podlasie SlowFest jest kultura regionu, którą goście festiwalu będą mogli poznać dzięki szeptuchom – szamankom i uzdrowicielkom funkcjonującym na pograniczu natury, medycyny i religii. Program festiwalu uzupełniają autorskie spotkania literackie, słuchowiska, warsztaty, rajdy rowerowe oraz podglądanie życia lokalnych ptaków i nietoperzy. Organizatorzy nie zapomnieli też o dzieciach: najmłodsi będą mogli zobaczyć filmy z archiwum Gutek Film, zbudować dzikie zwierzęta z patyków czy popływać kajakiem pod opieką przewodnika i rodziców.

Podlasie SlowFest

Sztuka. Kulinaria. Natura.

Supraśl, województwo Podlaskie

Termin: 30 czerwca – 12 sierpnia 2018

Lokalizacje: Dom Ludowy, Teatr Wierszalin, Akademia Supraska, Centrum Kultury i Rekreacji, Puszcza Knyszyńska, ulice i bulwary Supraśla

ORGANIZATORZY:

Stowarzyszenie Dalapenia, Stowarzyszenie Nowe Horyzonty, Urząd Marszałkowski Województwa Podlaskiego, Podlaskie Muzeum Kultury Ludowej

PARTNERZY:

Miasto Supraśl, Austriackie Forum Kultury, Ambasada Szwecji w Polsce, Opera i Filharmonia Podlaska-ECS, Akademia Supraska

 

PATRONI MEDIALNI:

TOK FM, Zwierciadło, Sens, Sielskie Życie, Tygodnik Przegląd, magazyn KINO, Gazeta Wyborcza Białystok

 

OPIEKA MEDIALNA:

SZUSTOW. Kultura i Komunikacja

facebook