Dodana: 10 grudzień 2015 10:53

Zmodyfikowana: 10 grudzień 2015 10:53

Polesia Czar. Fotografie Izaaka Sierbowa z wypraw etnograficznych z 1911-1912

Wystawa prezentowana w białostockim Ratuszu – głównej siedzibie Muzeum Podlaskiego w Białymstoku od 19 grudnia do 28 lutego 2016 r. przedstawia spuściznę fotograficzną wybitnego białoruskiego etnografa Izaaka Abramowicza Sierbowa (1871-1943), przechowywaną w zbiorach Narodowego Muzeum Historycznego Republiki Białoruś. Obecnie znanych jest około 600 prac jego autorstwa, z czego 154 znajduje się w zbiorach muzealnych, pozostałe - w bibliotece Uniwersytetu Wileńskiego.

Ilustracja do artykułu 1 Polesia czar.jpg

Podstawę niniejszej wystawy stanowią zdjęcia miejscowości, w których Sierbow przebywał w czasie swoich etnograficznych wy¬cieczek latem i zimą 1911 roku oraz latem 1912 roku. Zdjęciom to¬warzyszą cytaty z opublikowanych prac etnografa - „Wyprawy na Polesie w 1911 i 1912 roku" (1914) oraz „Białorusini-Sakuni” (1915). Czytając je, odnosimy wrażenie, jakbyśmy rozmawiali z autorem zdjęć, słyszymy jego argumenty dotyczące tego czy innego zjawiska, słuchamy ciekawych historii, które przydarzyły mu się w czasie wypraw oraz bezpośrednio przy robieniu zdjęć. Wysta¬wa obejmuje także pojedyncze fotografie, które Sierbow wykonał między 1913 a 1914 rokiem i w latach dwudziestych.

 

Na wystawie prezentowane są oryginalne bromosrebrowe odbitki fotograficzne, wykonane przez autora ze szklanych negatywów metodą kontaktowej fotolitografii. Oryginalne zdjęcia zostały zrobi¬one za pomocą przenośnego aparatu fotograficznego „Kodak".

 

W historii etnografii i fotografii Białorusi, Izaak Sierbow uznawany jest za pierwszego fotografa-dokumentalistę Polesia. Jego zdjęcia odzwierciedlają tradycyjną kulturę regionów historycznych i etno¬graficznych zachodniej i wschodniej części Polesia, jak również południowo-wschodniej części Środkowej Białorusi. Prezentują szeroką paletę wizualnej informacji o wyglądzie ówczesnych Białorusinów, ze szczególnym uwzględnieniem zabudowy obszarów wiejskich i tradycyjnych zajęć rolników.

 

Kuratorem wystawy jest Nadzieja Sawczenko – pracownik Narodowego Muzeum Historycznego Republiki Białoruś w Mińsku.

Logo serwisu Twitter Logo serwisu Facebook