Dodana: 29 sierpień 2016 12:02

Zmodyfikowana: 29 sierpień 2016 12:02

Podlaski Pomost Kultury: 120 tysięcy na lokalne projekty

Wojewódzki Ośrodek Animacji Kultury w Białymstoku realizuje trzyletni projekt Podlaski Pomost Kultury, w ramach programu „Bardzo Młoda Kultura”, prowadzonego przez Narodowe Centrum Kultury. Były szkolenia i warsztaty dla animatorów, instruktorów i nauczycieli z województwa podlaskiego. WOAK przeprowadził również wstępną diagnozę obecnego stanu edukacji kulturowej w regionie. Teraz czas na kolejny, a dla lokalnych animatorów z pewnością bardzo ważny etap projektu - finansowanie lokalnych projektów edukacyjnych skierowanych do dzieci i młodzieży.

Ilustracja do artykułu Podlaski_pomost_kultury_WOAK_001.JPG

Na konkurs wpłynęło 29 projektów. Pieniędzy – 120 tysięcy zł. wystarczyło na sfinansowanie 14 najciekawszych. Jury przyznało kwoty - od 6 do 12 tysięcy zł. Projekty są bardzo różne – od warsztatów tanecznych, teatralnych, plastycznych po dziennikarskie, połączone z ciekawymi happeningami, publikacją samodzielnie przygotowanych filmów, albumów, komiksów. Większość projektów ma charakter interdyscyplinarny, łączy wiele różnych działań. Projekty będą realizowane od 1 września do 24 października.

Projekty zgłoszone do konkursu zostały ocenione przez trzech ekspertów zewnętrznych oraz dwóch przedstawicieli WOAK według kilku kryteriów. „Ważne było dostosowanie planowanych działań do potrzeb, zainteresowań i wieku uczestników – mówi Cezary Mielko dyrektor Wojewódzkiego Ośrodka Animacji Kultury w Białymstoku - Zależało nam na tym , aby dzieci i młodzież aktywnie uczestniczyły we wszystkich etapach realizacji projektu. Istotna była atrakcyjność działań, ich oryginalność, multimedialność, innowacyjność. Zwracaliśmy też uwagę na wykorzystanie lokalnego potencjału i zaangażowanie lokalnej społeczności.

Każdy z projektów zakłada współpracę środowisk oświaty i kultury. Bo o to tak naprawdę chodzi - by nauczyciele i animatorzy nauczyli się współpracować i dzięki temu lepiej mogli nauczyć młodych ludzi korzystać z oferty kulturalnej i co więcej – także ją tworzyć.

Każdy z koordynatorów dostał swojego anioła stróża – instruktora z WOAKu, który pomoże, podpowie, dopilnuje i który będzie w stałym kontakcie z animatorem realizującym projekt.

W przyszłym roku w ramach Podlaskiego Pomostu Kultury WOAK będzie mógł pomóc sfinansować dwa razy więcej projektów. To realna szansa na wdrożenie świetnych pomysłów, na które animatorom czy nauczycielom zwykle brakuje pieniędzy. Wartość całego trzyletniego programu to 1 milion 130 tysięcy złotych.

Lista projektów, które będą realizowane w ramach Podlaskiego Pomostu Kultury:

Sowlany

Entomono_art – czy życie modraszka to fraszka?

Turośń Kościelna

NATURAlnie że kultura

Grajewo

Bliskie spotkania z kulturą

Jaświły

Zafiksowani czytaniem

Kleszczele

Zagraj w kulturę

Suraż, Galeria im. Ślendzińskich

Bajkę twórz - obraz w ruch

Korycin

Malowniczy Korycin

Kuryły/ Sokółka

Gdzie te kobiety? Wyrysuj nieznane bohaterki

Czeremcha

Nasza mała telewizja

Nowe Piekuty

Jak to było, kiedy mnie nie było

Kolno

Warsztaty muzyczno - taneczne w gminie Kolno

Rajgród

Twórczość Stefanii Matysiewicz dziedzictwem kulturowym Ziemi Rajgrodzkiej. Przewodnik kultury regionalnej dla młodego pokolenia

Knyszyn

Opowiedz mi babciu

Dubiny, Hajnówka

Dubińska Olimpiada Kulturalna

 

Logo serwisu Twitter Logo serwisu Facebook