Dodana: 13 marzec 2017 09:19

Zmodyfikowana: 13 marzec 2017 10:11

Paul Silvethorne, jeden z najlepszych altowionistów świata, zagra w Białymstoku w OiFP

W piątek 17 marca o godz. 19.00 w Sali koncertowej przy ulicy Podleśnej w Białymstoku trio fortepianowe Lontano Opery i Filharmonii Podlaskiej w składzie: Anna Kamińska (fortepian), Paweł Polak (skrzypce) oraz Grzegorz Vytlacil (wiolonczela) zagra u boku jednego z najsłynniejszych altowiolistów świata, Paula Silverthorne’a.

Ilustracja do artykułu ikona.jpg

– Kolejny koncert w naszej serii CAMERATA+, która cieszy się coraz większym powodzeniem, zatytułowany jest „Kwartet, ale inaczej” z tego względu, że przeważnie kiedy myślimy o kwartecie, myślimy o kwartecie smyczkowym: dwoje skrzypiec, altówka i wiolonczela – mówi Paweł Kotla, kierownik artystyczny i pierwszy dyrygent Opery i Filharmonii Podlaskiej. – Tym razem będzie inaczej, usłyszymy skrzypce, altówkę, wiolonczelę i fortepian, a więc rozszerzenie tria fortepianowego o altówkę. Mój pomysł na cały cykl CAMERATA+ jest taki, żeby wspaniali artyści z naszej orkiestry, którzy na co dzień zajmują się muzyką kameralną, mieli szansę współpracować z najlepszymi muzykami świata, żeby mogli się z nimi porównywać i pokazywać, jak wiele potrafią. Do tego koncertu zaprosiliśmy jednego z najlepszych altowiolistów świata – Paula Silverthorne’a, który przez ponad dwadzieścia lat był koncertmistrzem altówek w jednej z czterech najlepszych orkiestr na świecie, w London Symphony Orchestra, wykładał na najlepszych uczelniach Europy i Azji, występował także solo. W tej chwili wykłada na Soochow University w Suzhou w Chinach. Myślę, że będzie to niezwykłe spotkanie muzyczne dla naszych melomanów. Zawsze podkreślam, że w Białymstoku mamy nie tylko Operę i Filharmonię Podlaską, ale i – taka jest druga część nazwy instytucji – Europejskie Centrum Sztuki, i dlatego tę europejskość, światowość musimy podkreślać i chyba nie możemy robić tego lepiej, niż w przypadku koncertów takich, jak ten. Podczas naszych ostatnich koncertów symfonicznych sala dosłownie pękała w szwach i wiem, że nasi melomani nie będą zawiedzeni i tym razem, bo dostarczymy im wrażeń artystycznych na najwyższym poziomie. Usłyszymy Johannesa Brahmsa Scherzo c-moll z Sonaty FAE, specjalnie opracowane na kwartet fortepianowy oraz, w drugiej części koncertu, I Kwartet fortepianowy g-moll. Pomiędzy nimi artyści zagrają piękny Kwartet fortepianowy polskiego kompozytora Zygmunta Noskowskiego. Ciekawostką jest, że Paul Silverthorne miał już pewien związek z Białymstokiem, bo gdy w 2012 roku wykonywaliśmy koncert altówkowy Béli Bartóka  z Jakubem Grabe-Zarembą z Orkiestrą OiFP, jako jeden z pierwszych koncertów symfonicznych w nowej instytucji, korzystaliśmy z wersji tego koncertu przygotowanej właśnie przez Silverthorne’a. Cieszę się, że tym razem przyjedzie tu osobiście i zagra dla naszych melomanów.

 

KONCERT Z CYKLU CAMERATA+

KWARTET, ALE INACZEJ

 

17 MARCA 2017

SALA KONCERTOWA | UL. PODLEŚNA 2 | godz. 19.00

 

Johannes Brahms (1833–1897)

Scherzo c-moll z Sonaty F-A-E op. posth.

Allegro. Più moderato

 

Zygmunt Noskowski (1846–1909)

Kwartet fortepianowy d-moll op. 8

Allegro con brio

Molto andante cantabile

Moderato assai energico

Adagio quasi recitativo – Molto allegro con anima

 

Johannes Brahms

I Kwartet fortepianowy g-moll op. 25

Allegro

Intermezzo – Allegro, ma non tanto

Andante con moto

Presto – Rondo alla Zingarese

 

Paul Silverthorne altówka

Trio Lontano

Anna Kamińska fortepian

Paweł Polak skrzypce

Grzegorz Vytlacil wiolonczela

 

 

 

PAUL SILVERTHORNE

Artysta połączył udaną karierę solową z pozycją koncertmistrza altówek w London Symphony Orchestra (od 1991) oraz w London Sinfonietta (od 1988). Z London Symphony Orchestra pożegnał się w 2015 r., kiedy został wykładowcą altówki na Soochow University w Suzhou (Chiny). Mieszkając w Chinach, kontynuuje występy oraz nauczanie w Wielkiej Brytanii i poza nią, utrzymuje też współpracę z London Sinfonietta. Regularnie występuje solo, zwiedzając USA, Bliski Wschód, Australię czy Rosję, jak również Wielką Brytanię i inne kraje Europy. Występował pod batutą takich dyrygentów, jak Sir C. Davis, A. Previn, Sir S. Rattle, Sir J.E. Gardiner, Sir Ch. Hogwood, O. Knussen, J. Adams i K. Nagano, z London Symphony Orchestra i innymi znaczącymi orkiestrami w Wielkiej Brytanii, Stanach Zjednoczonych i Europie. Po występie na festiwalu BBC Proms, „The Times” nazwał go „wirtuozem we wrażliwości i technice”. Uznanie zdobył przede wszystkim interpretacjami muzyki najnowszej, jego zaangażowanie w tej dziedzinie zrodziło bliskie relacje z wieloma współczesnymi kompozytorami, z których wielu zainspirowanych było, by pisać mu dedykowane utwory. Współpracował ściśle z P. Boulezem, L. Berio, H.W. Henze, E. Carterem, S. Reichem, J. Adamsem, O. Knussenem, G. Benjaminem czy H. Lachenmannem. Jest też zaangażowany w kilka projektów promujących młodych kompozytorów w Wielkiej Brytanii i w Chinach. Nagrywa albumy w różnorodnym repertuarze dla takich wydawnictw, jak EMI, Naxos, Chandos, Koch International Classics, ASV, Meridian, Albany i wielu innych. Najnowsze nagranie „Beethoven by Arrangement” z pianistą D.O. Norrisem (kolekcja aranżacji na altówkę i fortepian), wydane przez Toccata Classics, zyskało głębokie uznanie.

 

TRIO LONTANO

Trio fortepianowe Lontano powstało w 2009 roku. Pomysłodawcami założenia zespołu byli muzycy pochodzący z południa Polski, ale rodzinnie i zawodowo związani z Białymstokiem: Anna Kamińska (fortepian), Paweł Polak (skrzypce) oraz Grzegorz Vytlacil (wiolonczela). Są absolwentami polskich uczelni, gdzie kształcili się pod kierunkiem wybitnych pedagogów: prof. J. Skramlika, prof. W. Raczkiewicza, prof. A. Zielińskiego. Muzycy doskonalili swoje umiejętności na studiach podyplomowych, kursach muzycznych i stypendiach naukowych u takich artystów, jak: R. Baldini, M. Keser, A. Grudzień, R. Szreder, B. Bryła, Ch. Wyneken, S. Yaroshevich, M. Catania. Członkowie tria poza wspólną grą prowadzą też ożywioną działalność artystyczną i pedagogiczną. Koncertują jako soliści i kameraliści wraz z innymi zespołami w kraju i za granicą, m.in. w Kijowie na Chamber Music Session, współpracując z takimi artystami jak K. Kenner czy podczas cyklu koncertów kameralnych w Białymstoku i Bielsku-Białej z L. Stawarz, a także na Festiwalu Forum Musicum we Wrocławiu oraz Rzeszowie. Trio fortepianowe Lontano posiada w repertuarze utwory kompozytorów różnych epok i krajów, jednak szczególnym zainteresowaniem darzą literaturę polskich kompozytorów muzyki kameralnej – L. Różyckiego, G. Fitelberga, F. Chopina.

 

Logo serwisu Twitter Logo serwisu Facebook