Dodana: 26 lipiec 2016 14:15

Zmodyfikowana: 27 lipiec 2016 10:26

Otwarcie wystawy "Dawne Pieśni - Młode Głosy"

Minęło dziesięć lat od pamiętnej historycznej daty 29 lipca 2007 roku, gdy w niedzielę, w dniu tradycyjnego święta parafialnego odpustu na św. Annę w Waniewie nad Narwią Wójt Józef Zajkowski, Prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski oraz Prezes Towarzystwa Muzycznego „Słopiewnie” Zbigniew Nasiadko ogłosili otwarcie I Festiwalu Muzyki Ludowej „Dawne Pieśni- Młode Głosy”.

Ilustracja do artykułu P1010934.JPG

Od tego roku na Festiwal do Waniewa przyjeżdżają młodzi ludzie muzycy, śpiewacy, instrumentaliści z Podlasia, Mazowsza, Kurpi oraz Suwalszczyzny i prezentują pielgrzymom i turystom tradycyjną muzykę naszych przodków.

Z okazji dziesięciolecia Festiwalu Muzyki Ludowej „Dawne Pieśni -Młode Głosy” 26 lipca (wtorek) w budynku Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego w Białymstoku odbyło się uroczyste otwarcie przygotowanej przez Departament Kultury i Dziedzictwa Narodowego UMWP wspólnie z Towarzystwem Słopiewnie wystawy "Dawne Pieśni- Młode Głosy".

Po otwarciu wystawy Zbigniew Nasiadko - laureat Ogólnopolskiego Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu oraz Festiwalu Muzyki Folkowej Polskiego Radia „Nowa Tradycja” w Warszawie wykonał trzy tradycyjne pieśni kurpiowskie z XIX wieku z cyklu „Pójdę służyć królowi polskiemu” zapisane przez ks. Władysława Skierkowskiego w dziele Puszcza Kurpiowska w Pieśni.

W niedzielę 31 lipca 2016 r. w Waniewie odbędą się koncerty X Festiwalu Muzyki Ludowej „Dawne Pieśni -Młode Głosy”. W przesłuchaniach, jak co roku, będą uczestniczyć dziecięce i młodzieżowe zespoły śpiewu tradycyjnego, kapele folkowe z Podlasia i Suwalszczyzny. W niedzielę na Festynie Waniewo - Odpust -Natura 2016 wystąpią między innymi:
- zespół Szeszupiaki –Rutka Tartak- pieśni z pogranicza polsko-litewskiego,
- zespól Ranok- Bielsk Podlaski - pieśni z południowego Podlasia,
- Małgorzata Makowska - harmonia pedałowa -melodie taneczne z Suwalszczyzny
- zespól Hiłoczka –Czeremcha - pieśni z Podlasia i Polesia.

Logo serwisu Twitter Logo serwisu Facebook