Dodana: 9 czerwiec 2017 13:42

Zmodyfikowana: 9 czerwiec 2017 13:42

Ogólnopolska Konferencja Naukowa: "Figura bibliotekarza. Historia - literatura - bibliologia"

W tym roku obchodzimy 490 rocznicę urodzin naszego patrona Łukasza Górnickiego. I to doskonała okazja do dyskusji nie tylko o jego roli w historii Polski, ale też o roli tzw. figury bibliotekarza – mówiła otwierając konferencję Jolanta Gadek, dyrektor Książnicy Podlaskiej w Białymstoku. - Jak ta postać bibliotekarza kształtowała się na przełomie wieków, kim on był. I najważniejsze – kim jest, kim powinien być bibliotekarz. I kim my chcielibyśmy żeby był, a czego oczekuje od nas społeczeństwo. Czy bibliotekarz powinien być naukowcem, czy animatorem kultury czy powinien zajmować się literaturą, czy wszystkim po trochu.

Ilustracja do artykułu glowne.jpg

W piątek 9 czerwca w Książnicy Podlaskiej im. Łukasza Górnickiego rozpoczęła się dwudniowa Ogólnopolska Konferencja Naukowa: "Figura bibliotekarza. Historia - literatura - bibliologia" organizowana przez Książnicę Podlaską wspólnie z Wydziałem Historyczno-Socjologicznym Uniwersytetu w Białymstoku. Obrady plenarne, które będą się toczyły do 10 czerwca, inaugurowali: Wicemarszałek Województwa Podlaskiego Maciej Żywno, Dyrektor Książnicy Podlaskiej Jolanta Gadek, prof. Joanna Sadowska, Dziekan Wydziału Historyczno-Socjologicznego UwB, dr Łukasz Zabielski z Działu Naukowego Książnicy Podlaskiej oraz dr Iwona Kulesza-Woroniecka z UwB.

- Rola bibliotek w życiu społeczności zmienia się. Jesteśmy w miejscu – Książnicy – która łamie przekonanie o coraz mniejszym czytelnictwie. Wielka w tym rola i praca samych bibliotekarzy, ale też oczywiście nowoczesnej infrastruktury i wyposażenia – mówił na początku Konferencji Maciej Żywno, Wicemarszałek Województwa Podlaskiego. - Jednak do roli bibliotekarza warto dodać rolę animatora kultury. W końcu biblioteki, zwłaszcza w mniejszych miejscowościach, pełnią rolę centrów życia społecznego. Ta funkcja i rola będzie się przekształcała, bo wszystkie instytucje kultury stają się bardziej instytucjami interdyscyplinarnymi. Zadania w takich ośrodkach coraz bardziej się przenikają i gotowość do takiej otwartości trzeba mieć.

Wśród prelegentów Konferencji znaleźli się m.in.: prof. dr hab. Antoni Mironowicz (Uniwersytet w Białymstoku), prof. dr hab. Józef Maroszek (Uniwersytet w Białymstoku),dr Joanna Pietrzak-Thébault (Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie), dr Marta M. Kacprzak (Biblioteka Uniwersytecka w Warszawie), dr hab. Robert Suski (Uniwersytet w Białymstoku), dr Aleksandra Porada (SWPS w Warszawie), dr Adrianna Adamek-Świechowska (Gdańsk), Mgr Anna Podlecka (Uniwersytet w Białymstoku), dr hab. Anna Nosek (Uniwersytet w Białymstoku), Mgr Magdalena Gąsowska, Mgr Izabela Szymańska, Mgr Sebastian Kochaniec oraz Dr Michał Siedlecki (Książnica Podlaska).

Tematyka konferencji, w której uczestniczą także bibliotekarze z naszego województwa, skupia się wokół zagadnień związanych z obrazem oraz rolą książek w kulturze, w życiu literackim, artystycznym i naukowym. Przybliża także rozmaite konteksty dziejów bibliotek na Podlasiu. Szczególnie istotne podczas obrad będzie zagadnienie biblioteki w życiu i twórczości Łukasza Górnickiego.

O godz. 14:00, w ramach konferencji, w gmachu głównym Książnicy Podlaskiej (VI piętro) odbędzie się panel dyskusyjny „Kulturotwórcza rola biblioteki w regionie – potrzeby i wyzwania XXI wieku". Jego uczestnicy rozmawiać będą o wyzwaniach czekających w XXI wieku na biblioteki jako instytucje kultury i nauki.

Logo serwisu Twitter Logo serwisu Facebook