Dodana: 23 czerwiec 2017 10:14

Zmodyfikowana: 23 czerwiec 2017 10:14

Mateusz Rzewuski zwycięzcą I Międzynarodowego Konkursu Organowego Białystok 2017

Znamy Laureatów I Międzynarodowego Konkursu Organowego Białystok 2017!, który przez kilka ostatnich dni odbywał się w Operze i Filharmonii Podlaskiej – Europejskim Centrum Sztuki. Jury pod przewodnictwem prof. Bernharda Gfrerera w składzie: prof. Jan Bokszczanin, prof. Andrzej Chorosiński, prof. Leopoldas Digrys, prof. Roman Perucki oraz prof. Daniel Zaretsky ogłosiło dziś werdykt: I miejsce i nagrodę w wysokości 20 000 zł zdobył Mateusz Rzewuski. II miejsca nie przyznano. III miejsce i nagrodę w wysokości po 7500 zł ex aequo Karolina Juodelyte oraz Liubov Nosova.

Ilustracja do artykułu Gfrerer ogłasza werdykt.jpg

Finalistami I Międzynarodowego Konkursu Organowego są: Paweł Opala, Patryk Podwojski, Vojtech Trubac.

MATEUSZ RZEWUSKI

Urodzony w Łukowie (1991). Ukończył z wyróżnieniem i naj­wyższą oceną studia magisterskie na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w klasie organów prof. A. Chorosińskiego oraz studia magisterskie – Ma­ster of Music w Musikhochschule w Lubece (Niemcy) w klasie organów prof. F. Danksagmüllera. Następnie kontynuował studia z gry na organach oraz improwi­zacji w Conservatoire à Rayonnement Régional w Pa­ryżu w ramach podyplomowych studiów koncertowych „La cycle concertiste” w klasie solistycznej prof. Ch. Mantouxa, które ukończył Dyplomem „Concertiste” w 2016 r. Brał udział w wielu kursach mistrzowskich prowadzonych przez G. Boveta, P. van Dijka, H. Fa­giusa, G. Gnanna, O. Latry, L. Lohmanna, Ch. Man­touxa, M. Radulescu, D. Rotha, W. Zerera i innych. Koncertował w ramach międzynarodowych festiwali w Polsce, Niemczech, Francji, Holandii, Szwajcarii, Luksemburgu, Wielkiej Brytanii, Czechach, Rosji, na Słowacji i Litwie. W 2011 r. został finalistą konkursu organowego w ramach Międzynarodowego Festiwa­lu Muzyki Religijnej im. Ks. S. Ormińskiego w Rumi. Rok później uczestniczył w nagraniach dla Telewizji Polskiej. W 2013 r. został finalistą Ogólnopolskiego Konkursu Improwizacji Organowej w Legnicy. W tym także roku otrzymał I nagrodę oraz nagrodę specjalną na Międzynarodowym Konkursie Organowym „Orga­niści Nowej Europy” w Bardzie. Uczestniczył w programie stypendialnym „Erasmus” w Musikhoch­schule w Lubece, gdzie studiował organy w klasie prof. F. Danksagmüllera. W 2015 r. otrzymał II nagro­dę oraz nagrodę specjalną na VII Międzynarodowym Konkursie Organowym im. M.K. Čiurlionisa w Wilnie. Jest dwukrotnym stypendystą Prezydenta Miasta Sto­łecznego Warszawy oraz stypendystą Rektora UMFC w Warszawie. Otrzymał także stypendium Ministra Nauki oraz Stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Młoda Polska” na magisterskie studia w Niemczech, przyznawane za wybitne osiągnięcia artystyczne.

 

LIUBOV NOSOVA

Urodzona w Norylsku w Kraju Krasnojarskim w Rosji (1993). Na­ukę muzyki rozpoczęła w wieku 4 lat, a w wieku 7 lat zaczęła brać udział w różnorodnych konkursach gry na fortepianie. W 2010 r. ukończyła z wyróżnieniem studia pianistyczne w klasie prof. E. Muriny w Konserwatorium im. N.A. Rimskiego-Korsakowa. Tam również rozpoczęła naukę gry na organach i z powodzeniem zdała egzamin dyrygowania chórem. W 2010 r. dołączyła do konser­watorium w klasie fortepianu prof. E. Muriny. Studia gry na organach kontynuowała najpierw z prof. T.M. Chau­sovą, później z prof. D.F. Zaretskim, natomiast gry na klawesynie uczyła się od prof. I.V. Rozanova. W 2015 r. ukończyła z wyróżnieniem klasę fortepianu w macierzy­stym Konserwatorium oraz podjęła się specjalizacji w dru­gim instrumencie, klawesynie. Obecnie kontynuuje stu­dia organistowskie w konserwatorium, a od listopada do czerwca w Conservatorio di Musica S. Giacomantionio w mieście Cosenza, we Włoszech. Tam uczy się gry na organach (prof. E. Cardi), gry na klawesynie (R. Posarelli), improwizacji organowej i basso continuo (C. Brizi). Ak­tualnie artystka jest w trakcie edukacji na kierunku Master Performance w Szwajcarii w Hochschulefür Musik w Ba­zylei pod okiem M. Sandera oraz w Schola Cantorum Basiliensis pod okiem J.A. Böttichera (klawesyn). Aktywnie uczestniczy w koncertach, konkursach i kursach prowa­dzonych przez wybitnych europejskich profesorów. Jest zwyciężczynią sześciu międzynarodowych konkursów organowych – im. Stanisława Ormiańskiego w Rumii (Gdańsk-Rumia, Polska, 2013, pierwsze miejsce), w Gat­czynie-Petersburgu (Petersburg, 2013, pierwsze miejsce), Duetów Organowych w Petrozawodzku-Kondopodze (2013, trzecie miejsce), II Międzynarodowego Konkursu Braudo (2014, drugie miejsce), posiada dyplom Konkur­su Muffat (Schlägl, Austria), jest finalistką Międzynarodo­wego Konkursu im. J.P. Sweelincka w Gdańsku (Gdańsk, Polska 2015), zdobyła pierwsze miejsce na Pierwszym Międzynarodowym Konkursie Muzyki Organowej „Tisia” (Palermo, Włochy, 2016) oraz pierwsze miejsce i na­grodę publiczności na VI Międzynarodowym Konkursie Muzyki Organowej „Premio Elvira di Renna” (Salerno, Włochy, 2016), nagrodę specjalną na XX Międzyna­rodowym Festiwalu Organowym Bacha (Lipsk, Niemcy, 2016). Uczestniczyła również w Międzynarodowym Tygodniu Konserwatorium w Petersburgu (2013, 2014). Regularnie koncertuje w Rosji, Niemczech, Włoszech oraz Szwajcarii.

 

KAROLINA JUODELYTĖ

Urodzona w Wilnie (1990). W latach 2008–2012 studio­wała muzykę organową pod kierunkiem dra G. Kvikly­sa oraz muzykologię na Litewskiej Akademii Muzyki i Teatru, na Wiedeńskim Uniwersytecie Muzyki i Sztu­ki Teatralnej pod kierunkiem prof. R. Summeredera i w Akademii Sibeliusa w Helsinkach pod kierunkiem prof. K. Jussili. W latach 2012–2014 uczęszczała na studia magisterskie z zakresu muzyki organowej w Akademii Muzycznej w Detmold (Niemcy) pod kierunkiem prof. dra M. Sandera i w Litewskiej Aka­demii Muzyki i Teatru u prof. V. Survilaitė. W 2016 ukończyła studia solistyczne (Konzertexamen) u prof. dra M. Sandera, obecnie studiuje muzykę kościelną. W 2006 r. zdobyła trzecią nagrodę w Krajowym Konkursie Młodych Organistów imienia J. Žukasa; w 2011 zdobyła pierwszą nagrodę w Konkursie dla Młodych Organistów im. J. Naujalisa. W tym samym roku wygrała odbywający się w Wilnie Międzynaro­dowy Konkurs Muzyki Organowej im. M.K. Čiurlioni­sa, gdzie uzyskała jeszcze pięć nagród specjalnych. W 2012 r. zdobyła trzecią nagrodę w Międzyna­rodowym Konkursie Muzyki Organowej im. L. Ja­náčka w Brnie (Czechy). W 2014 została laureatem w konkursie interpretacji muzycznej dla absolwentów AStA (Allgemeiner Studierendenausschuss) Akademii Muzycznej w Detmold. W tym samym roku otrzymała nagrodę specjalną za najlepszą drugą rundę w Mię­dzynarodowym Konkursie Muzyki Organowej im. P. Ebena w Opawie (Czechy). We wrześniu 2015 zdobyła drugą nagrodę i wyróżnienie za najlepszą muzyczną interpretację kompozycji J.P. Sweelincka w IX Międzynarodowym Konkursie Muzyki Organo­wej im. J.P. Sweelincka w Gdańsku. Uczęszczała na kursy mistrzowskie, które prowadzili m.in.: G. Bovet, J. Tůma, H. Lucke, D. Tagliente, T. Jellema, S. Che­repanov, H.O. Ericson, D. Roth i M. Radulescu. Występuje regularnie jako solistka na koncertach i festiwalach zarówno krajowych, jak i międzyna­rodowych na Litwie, w Austrii, Polsce, Finlandii,  Niemczech, Rosji, we Włoszech i w Czechach. Jest także solistką w orkiestrach i zespołach kameral­nych. W latach 2012, 2013 oraz 2016 otrzymała prestiżowe wyróżnienia od prezydent Litwy – D. Gry­bauskaitė.

 

Oficjalne ogłoszenie wyników Konkursu i Uroczysty Koncert Laureatów Konkursu odbędzie się w czwartek 22 czerwca 2017 r. o godz. 19.00 na Dużej Scenie Opery I Filharmonii Podlaskiej przy ul. Odeskiej 1. Zapraszamy!

 

Patronat honorowy: Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Marszałek Województwa Podlaskiego, Prezydent Miasta Białegostoku.

Sponsorzy: Promotech oraz PlusBus.

źródło: rzecznik OiFP

Logo serwisu Twitter Logo serwisu Facebook