Dodana: 10 maj 2021 08:38

Zmodyfikowana: 19 maj 2021 08:17

O Rosji z Albertem Jawłowskim w Książnicy

Spotkanie z Albertem Jawłowskim to kolejne wydarzenie online w ramach 5. Festiwalu Literackiego „Autorzy i książki. Podlaskie podsumowanie” Książnicy Podlaskiej. Odbędzie się ono w środę (12.05) o godz. 17:00. Współorganizatorem Festiwalu jest Urząd Marszałkowski Województwa Podlaskiego.

Informacja o spotkaniu autorskim. Okładka książki

Albert Jawłowski - (ur. 1975) pracuje jako adiunkt w Katedrze Metod Badania Kultury Instytutu Stosowanych Nauk Społecznych Uniwersytetu Warszawskiego. Jest członkiem Polsko-Syberyjskiej Grupy Roboczej przy Wydziale Artes Liberales UW. Od 2007 roku zajmował się badaniami terenowymi w Rosji, między innymi w Buriacji, Kraju Zabajkalskim, obwodzie irkuckim, na Ałtaju i w Jakucji. Zajmował się również badaniem i teoriami kultury. Jest autorem artykułów naukowych i popularnonaukowych, esejów, scenariuszy filmowych i telewizyjnych oraz książek: Święty ład. Rytuał i mit mundialu, Dawno temu w Galaktyce Popularnej, Milczący lama. Buriacja na pograniczu światów oraz Miasto biesów. Czekając na powrót cara.
[źródło: Wydawnictwo Czarne]

Wydawca o książce „Miasto biesów. Czekając na powrót cara”:
W setną rocznicę zabójstwa Mikołaja II spod jekaterynburskiej Cerkwi na Krwi wyruszyła stutysięczna procesja. Lipcową nocą wyznawcy męczeńskiej ofiary cara-odkupiciela szli w kierunku zaszytej w uralskich lasach Ganinej Jamy, domniemanego miejsca ukrycia szczątków Romanowów. Wśród flag, proporców, ikon i krzyży nie było żadnych współczesnych symboli państwowych. Prawdziwa święta Rosja upadła bowiem przed stu laty wraz ze śmiercią ostatniego imperatora i jego rodziny. A carobójstwo było największą katastrofą w dziejach rosyjskiego ludu, oderwaniem się od Boga i Cerkwi.

Dla części uczestników uroczystości nocna procesja to przeżycie mistycznie i pretekst do odbycia pielgrzymki w intencji wielkiej Rosji i jej ludu. Dla innych to akt polityczny skierowany przeciwko zewnętrznym i wewnętrznym wrogom, sprzysiężeniom globalistów i masonów chcącym zniszczyć naturalny ład, piątej kolumnie, światowemu rządowi…

Albert Jawłowski wziął udział w uroczystościach, by z bliska przyjrzeć się pielgrzymom, ale wyznawcy świętego cara-odkupiciela to niejedyni bohaterowie tej książki. Oprowadzając czytelnika po Jekaterynburgu i uralskiej głubince, autor snuje wielowątkową opowieść o kraju, który nie umie rozstać się z przeszłością, o putinowskich bojarach, bogacącej się ponad miarę Cerkwi, skrajnej prawicy i rosyjskich „systemowych liberałach”, wreszcie o brutalnie tłumionych protestach młodzieży, która nie widzi przed sobą przyszłości.
[źródło: Wydawnictwo Czarne]

Nagrania festiwalowych wydarzeń są dostępne na kanale YouTube Książnicy Podlaskiej.

Program festiwalu.


źródło: Książnica Podlaska

oprac.: Anna Augustynowicz

Logo serwisu Twitter Logo serwisu Facebook