Dodana: 3 październik 2016 09:41

Zmodyfikowana: 3 październik 2016 09:41

Książnica Podlaska im. Łukasza Górnickiego w Białymstoku - nominacja w plebiscycie "Biblioteki z duszą"

Jest największą biblioteką w regionie Polski północno-wschodniej. Głosowanie w plebiscycie potrwa do 2 października. Wyniki zostaną ogłoszone następnego dnia. Każdy głosujący może oddać jeden głos dziennie z jednego maila na swojego faworyta.

Ilustracja do artykułu KP7.jpg

Zbiory Książnicy liczą ponad 1,2 mln jednostek (książek, czasopism, zbiorów specjalnych). Pełni funkcję biblioteki wojewódzkiej, miejskiej oraz powiatowej. W ramach sieci miejskiej funkcjonuje 16 filii, w tym jedyna w Polsce biblioteka ze zbiorami w języku esperanto. Filia Esperanto Libraro powstała w 2010 r. z okazji obchodów 100-lecia istnienia Książnicy. Od 2012 r. placówka posiada również status biblioteki naukowej. W ramach zadań biblioteki wojewódzkiej Książnica obejmuje opieką merytoryczną 241 placówek bibliotecznych w woj. podlaskim.

Biblioteka oferuje szerokie spektrum usług dla różnych grup użytkowników. Stara się rozwijać wielotorowo i łączy tradycję z nowoczesnością, zbiory książkowe i elektroniczne, bogatą działalność kulturalną, naukową oraz tworzenie zasobów cyfrowych. Jest miejscem, gdzie można się uczyć, poszerzać swoje zainteresowania i realizować pasje. 

Książnica jest również ośrodkiem informacji o regionie. Przygotowuje drukowaną publikację Bibliografia Województwa Podlaskiego oraz bazy elektroniczne dostępne w bibliotece i on-line.

Prowadzi bogatą działalność wydawniczą; od 1997 r. wyedytowano w Książnicy ok. 200 tytułów z literatury, historii regionu, bibliotekoznawstwa, literaturoznawstwa. Wydawane jest też wysoko punktowane (7 pkt.) czasopismo naukowe: „Bibliotekarz Podlaski” oraz czasopismo bibliotekarskie „Głos Bibliotek Publicznych Województwa Podlaskiego”.

Efektem współpracy Książnicy z bibliotekami uczelnianymi Białegostoku jest udział w konsorcjum tworzącym Podlaską Biblioteką Cyfrową. Współpracuje również z zagranicznymi placówkami: bibliotekami z Wilna, Kłajpedy i Grodna.

W ramach działalności Książnicy są organizowane m.in. spotkania autorskie w ramach cyklu Środy Literackie oraz konferencje literaturoznawcze i bibliotekoznawcze. Biblioteka aktywnie uczestniczy również w projektach ogólnopolskich m.in. w DKK, Narodowym Czytaniu itp.

Rocznie progi biblioteki przekraczane są niemal 400 tys. razy, zarejestrowanych czytelników jest ponad 40 tys., a liczba udostępnionych zbiorów kształtuje się na poziomie 900 tys. książek, czasopism i zbiorów specjalnych.

Głosowanie na stronie: http://kulturaonline.pl/biblioteki,z,dusza,glosujemy,tytul,artykul,26471.html 

Logo serwisu Twitter Logo serwisu Facebook