Dodana: 17 grudzień 2018 10:03

Zmodyfikowana: 17 grudzień 2018 10:14

Gwiazdkowa niedziela w Podlaskim Muzeum Kultury Ludowej

Urok tradycyjnych ozdób choinkowych to nie tylko walory estetyczne, ale też, a może przede wszystkim - przyjemność, jaką daje wspólna praca nad ich wykonaniem. Przed laty wypełniała ludziom adwentowe wieczory. Dziś nie każdy potrafi zrobić własnoręcznie aniołka czy łańcuch ze słomy i papieru. Dlatego Podlaskie Muzeum Kultury Ludowej zaprosiło w niedzielę, 16 grudnia całe rodziny na warsztaty. Było gwarno i świątecznie.

Ilustracja do artykułu Ozdoby choinkowe w Skansenie  (6).jpg

Bez choinki trudno sobie wyobrazić Boże Narodzenie. Przystrajamy ją zwykle gotowymi ozdobami, które przynosimy ze sklepu, ale dawniej wykonywanie łańcuchów, słomianych gwiazdek, czy aniołków było jednym z rytuałów towarzyszących przygotowaniom do świąt.

Takie ozdoby nie są przypadkowe. Każdy z tych drobnych przedmiotów ma symboliczne, dziś już zapomniane znaczenie. Anioły opiekują się domem, bronią przed złymi mocami. Gwiazdki pomagają powrócić z dalekich stron tym, którzy wyjechali. Dzwonki oznaczają dobrą nowinę, jaką dla chrześcijan jest Boże Narodzenie, a kolorowe łańcuchy symbolizują więź i bliskość między członkami rodziny wspólnie spędzającymi święta. Ukryte znaczenie mają też wieszane na choince jabłka, orzechy i pierniki. Jabłka to zdrowie i uroda, orzechy – siła i dobrobyt. Wiszące na gałązkach piernikowe serduszko ma zapewnić temu kto je zje miłość i szacunek.

Dziś już nikt nie uważa świątecznych dekoracji za amulety, mimo to warto mieć na choince chociaż kilka tradycyjnych ozdób. Są piękne, a przy ich produkcji można spędzić z bliskimi niezapomniane chwile. Wszystkich, którzy chcieli się nauczyć robienia łańcuchów ze słomy i papieru, gwiazdek i aniołków zaprosiliśmy do skansenu w trzecią niedzielę adwentu. Było rodzinnie, nastrojowo i świątecznie.

facebook