Dodana: 20 sierpień 2015 14:16

Zmodyfikowana: 21 sierpień 2015 17:23

Folk on the Street. Podlaska wycinanka zdobi budynek przy ul. Zwierzynieckiej 7

„Wycięte z natury” - to tytuł muralu zdobiącego szczyt bloku przy Zwierzynieckiej 7. Oficjalna odsłona pracy odbyła się w samo południe 20 sierpnia.

Ilustracja do artykułu mural-03.jpg

Autorami są artyści z projektu ETNOGRAF Katarzyna „Katka” i Maciej „Kamer” Szymonowicz.
Katarzyna Dyga -Szymonowicz, od lat zajmująca się tworzeniem autorskiej wycinanki, przygotowała na tę okazję projekt wzorów, z których Maciej Szymonowicz stworzył kompozycję muralu i za pomocą szablonów przeniósł je na ścianę bloku. Pracę zatytułowali "Wycięte z natury", gdyż forma i kompozycja muralu nawiązują bezpośrednio do tradycyjnej ludowej wycinanki z naszego regionu,  łącząc formy tradycyjne ze współczesnym ujęciem tematu.


- Zielone elementy znajdujące się na dole symbolizują tę charakterystyczną dla tego regionu dziewiczą przyrodę. Dwa lisy w centrum obrazu to odwołanie do nazwy ulicy Zwierzynieckiej. Na szczycie są turkawki, ptaki symbolizujące pokój i  miłość -mówił Maciej „Kamer” Szymonowicz.

Autorzy „wycinanki” podkreślają też , że poprzez umieszczenie turkawek chcieli zwrócić uwagę na zagrożenie tego gatunku ptaka.

- Chcieliśmy nawiązać do akcji traktującej o ginących gatunkach zwierząt.  Turkawka jest takim gatunkiem. W krajach, do których odlatuje od nas na zimę jest masowo zabijana – mówił Maciej Szymonowicz – Tym samym ptak, który był symbolem pokoju i miłości, stał się symbolem niechlubnych  działań człowieka przeciw przyrodzie – dodał.

W samym centrum muralu znajduje się napis Zwierzyniecka 7. Taki był wymóg spółdzielni udostępniającej ścianę budynku.

Mural „Wyciete z natury” to kolejna odsłona  tegorocznej edycji Folk on the Street.

Akcja organizowana jest przez WOAK od 2012 roku. Jej misją jest promocja i popularyzacja w nowoczesny sposób dziedzictwa kultury ludowej województwa podlaskiego. Co roku inicjowane i wspierane są działania artystyczne, które w kreatywny sposób łączą inwencję artysty z bogactwem kultury ludowej. -

- Chcemy aby tradycyjne wzory ludowe  inspirowały współczesnych artystów i aby efekty tej inspiracji zachwycały i intrygowały zarówno mieszkańców regionu, jak i  turystów. Chcemy żeby podlaski folklor podany w ciekawej, nowoczesnej formie był obecny w naszej codziennej przestrzeni – podkreśla Joanna Gaweł z Wojewódzkiego Ośrodka Animacji Kultury.

Podczas każdej edycji Folk on the Street najbardziej spektakularnym z działań jest bez wątpienia stworzenie muralu na jednym z białostockich budynków. W 2012 organizatorzy zaprosili do współpracy białoruskich i polskich artystów tzw. street artu, a w 2013 roku przy białostockiej al. Piłsudskiego, w ramach akcji powstała spektakularna praca pt. „Legenda o wielkoludach” autorstwa Natalii Rak, przedstawiająca olbrzymią dziewczynkę z konewką. Mural odbił się szerokim echem nie tylko w Polsce, ale również na świecie, został zauważony m.in. przez CNN i zagraniczne strony zajmujące się street artem (np. portal Street Art Utopia, na którym białostocka praca znalazła się w zestawieniu 106 najlepiej ocenianych prac roku 2013).

Czy „Wycięte z natury” też zdobędzie taka popularność? Zobaczymy. Tymczasem już we wrześniu ostatnie działanie tegorocznej edycji "Folk on the Street".

 

Logo serwisu Twitter Logo serwisu Facebook