Dodana: 14 maj 2016 09:54

Zmodyfikowana: 14 maj 2016 09:54

Dzień Bibliotekarza w Podlaskiem

Jan Leończuk, były dyrektor Książnicy Podlaskiej w Białymstoku został laureatem Nagrody Srebrnej Róży za zasługi w animacji życia literackiego w regionie, oraz za pracę na rzecz Biblioteki, która za jego kadencji wyrosła na instytucję kultury o międzynarodowej randze.

Ilustracja do artykułu ksiaznica-13.jpg

13 maja w piątek, w nowym gmachu Książnicy Podlaskiej im. Łukasza Górnickiego w Białymstoku, odbyły się uroczyste obchody Światowego Dnia Książki oraz Dnia Bibliotekarza. 

– Chronicie dziedzictwo narodowe dla przyszłych pokoleń. Często dla naszych Czytelników  jesteście zaufanymi doradcami, przewodnikami po literaturze, powiernikami, pełnicie bardzo ważną rolę w społecznościach lokalnych – Jolanta Gadek, dyrektorka Książnicy Podlaskiej złożyła w czasie uroczystości życzenia wszystkim podlaskim bibliotekarzom. - W Dniu Bibliotekarza życzę państwu satysfakcji z wykonywanej pracy i żeby grono osób kochających książki ciągle się zwiększało, także dzięki Waszym staraniom.

Na uroczystości obecny był także Maciej Żywno, Wicemarszałek Województwa Podlaskiego, który w imieniu marszałka Jerzego Leszczyńskiego i całego Zarządu Województwa Podlaskiego złożył życzenia podlaskim bibliotekarzom.

– Dzisiaj jest święto słowa pisanego, ale żeby to słowo pisane do nas trafiało wymaga pracy wielu osób. Składam życzenia jak najlepszej pracy i jak najwierniejszych i najsympatyczniejszych czytelników biblioteki zarówno w książnicy, filii, tych wszystkich punktów które sprawiają że książka dociera do czytelnika i tego najmłodszego i tego najstarszego. Wam wszystkim należą się słowa dużego szacunku – mówił wicemarszałek Żywno. Na koniec zaś zwrócił się do Jana Leończuka, odchodzącego na emeryturę wieloletniego dyrektora Książnicy: - Nie tak dawno żegnaliśmy z honorami Jana Leończuka. Dzisiaj jest okazja powtórzyć te wyrazy wdzięczności także przy przyjaciołach książki. Chcę złożyć ogromne podziękowania za potężny wkład pracy w tę instytucję. Książnica za pana kadencji przeprowadziła się do nowej siedziby. To nowe otwarcie dla tej instytucji.

Swoją wdzięczność oraz uznanie postanowili także okazać odchodzącemu na emeryturę dyrektorowi Książnicy Podlaskiej liczni współpracownicy z Polski i świata. Wspólnie stworzyli oni niemal 1000-stronicowy tom studiów Bibliotheca mundi, poświęcony tematom bliskim Janowi Leończukowi: książce, literaturze, czytelnictwu. W publikacji odnajdziemy artykuły wybitnych ludzi kultury i nauki, a także wiele tekstów wspomnieniowych, materiałów do życiorysu Jana Leończuka, prywatnych wypowiedzi bliskich mu osób. Księga zostanie przekazana dyrektorowi wraz z Nagrodą Srebrnej Róży. Uhonorowaniem całokształtu pracy dyrektora Jana Leończuka będzie również prezentacja Jego najnowszego tomiku poezji Raz jeszcze powrócić wydanego przy współpracy Książnicy Podlaskiej im. Łukasza Górnickiego z prestiżowym Wydawnictwem Arcana.

Jan Leończuk nie krył wzruszenia tak ciepłym pożegnaniem: – W  pamięci zapisałem tylko te najwspanialsze wydarzenia. Dziękuję, ogromnie jestem wzruszony – zapewnił. - Gratuluje nowej dyrektor i zepołowi, którzy będą kierować tą instytucją.

­­­­­­­­­­­­­­­­­­­_________________________________________________________________

Z okazji Dnia Bibliotekarza przyznano Kapituła wyróżniła też następujące osoby Dyplomem Honorowym Srebrnej Róży:

Małgorzata Pieńczykowska – kierownik Biblioteki Publicznej w Augustowie - wraz z zespołem: za otwartość i zaangażowanie w działania na rzecz bibliotek publicznych powiatu augustowskiego oraz liczne inicjatywy na rzecz dzieci i młodzieży promujące książkę i czytelnictwo.

Elżbieta Sierzputowska – Dyrektor Biblioteki Publicznej Gminy Augustów w Żarnowie – wraz z zespołem za działania popularyzujące i promujące wiedzę o regionie oraz wkład i wysiłek w pozyskiwanie pozabudżetowych środków finansowych.

Janusz Siemion – Kierownik Biblioteki Miejskiej w Szczuczynie – wraz z zespołem: za osiągnięcia w dziedzinie pozyskiwania pozabudżetowych środków finansowych na  działalność biblioteki oraz liczne inicjatywy promujące wiedzę o regionie.

Danuta Gradowska – pracownik Działu Informacyjno-Bibliograficznego Miejskiej Biblioteki Publicznej w Łomży: za zaangażowanie w budowę i prowadzenie elektronicznej Bibliografii Łomżyńskiej, elektronicznego Katalogu czasopism oraz wzorową obsługę czytelników.

Anna Kamińska – pracownik Oddziału Zbiorów Specjalnych  Miejskiej Biblioteki Publicznej w Łomży za zaangażowanie i wzorową obsługę czytelników, liczne działania na rzecz seniorów i osób niepełnosprawnych  oraz za wzbogacanie oferty OZS dla osób z wadami wzroku.

Teresa Rybińska – kierownik Gminnej Biblioteki Publicznej w Michałowie – wraz z zespołem: za popularyzację historii i tradycji lokalnej, modernizację bazy lokalowej poprzez pozyskanie funduszy pozabudżetowych oraz wzmocnienie potencjału bibliotecznego  wśród  społeczeństwa lokalnego.

Izabela Lulewicz – pracownik Działu Administracji Książnicy Podlaskiej w Białymstoku:  za wielomiesięczny wysiłek i zaangażowanie w organizację przeprowadzki Książnicy Podlaskiej, a także wychodzenie naprzeciw potrzebom pracowników; za dyspozycyjność, profesjonalizm oraz poświęcony czas.

Elżbieta Czekała – pracownik Wypożyczalni Głównej Książnicy Podlaskiej w Białymstoku: za profesjonalizm, niestrudzoną pracowitość, a przede wszystkim za uśmiech na twarzy i nieskończone pokłady optymizmu, którym dzieli się na co dzień.

Szymon Sokół –  pracownik Działu Komputeryzacji Książnicy Podlaskiej: za tytaniczną pracę i osobiste poświęcenie na rzecz harmonijnej przeprowadzki oraz adaptacji Książnicy Podlaskiej w nowej siedzibie. A także za wzorcową postawę zawodową i koleżeńską.

                                                                                                         

 

Logo serwisu Twitter Logo serwisu Facebook