Dodana: 2 grudzień 2015 10:42

Zmodyfikowana: 2 grudzień 2015 10:42

Dni Kultury Macedońskiej w Operze i Filharmonii Podlaskiej

Opera i Filharmonia Podlaska, Ambasada Republiki Macedonii oraz Urząd Marszałkowski Województwa Podlaskiego zapraszają na Dni Kultury Macedońskiej. Spotkania organizowane w OiFP 4-5 grudnia 2015 przybliżą mieszkańcom Podlasia urok tego państwa - kulturowego tygla, którego stolica Skopje uważana jest przez wielu za kwintesencję bałkańskości.

Ilustracja do artykułu Logo Republiki Macedonii.png

W programie dwudniowego spotkania: degustacja macedońskich win i przekąsek, występ zespołu Sarakina oraz pokaz filmów.
4 grudnia | piątek
18.00 - oficjalne otwarcie przez Chargé d’Affaires Ambasady Republiki Macedonii Panią Goricę Atanasovą-Gjorevską
18.20 - koncert zespołu Sarakina
19.00 - degustacja macedońskich win i przekąsek
19.40 – pokaz filmu „Dzieci słońca”, reż. Antonio Mitrikeski , Macedonia 2014, 87 min.
5 grudnia | sobota
16.00 – pokaz filmu „Posterunek graniczny”, reż. Rajko Grlić, Macedonia 2006, 90 min.
17.30 - pokaz filmu „Trzecia połowa”, reż. Darko Mitrevski, Macedonia 2012, 113 min.
19.30 - pokaz filmu „Macedończyk” reż. Petro Aleksowski, Polska 2013, 46 min.
Opisy filmów:
„Posterunek graniczny” (Karaula) – film fabularny z 2006 roku produkcji chorwacko-serbsko-słoweńsko-macedońsko-bośniackiej w reżyserii Rajko Grlića. Akcja rozgrywa się w Jugosławii, na posterunku wojskowym strzegącym granicy jugosłowiańsko-albańskiej. Żołnierze nudzą się i czekają na koniec służby, licząc dni do chwili, gdy na dobre zrzucą mundury. Jest wiosna 1987 i nawet nie przychodzi im do głowy, że wkrótce znów je włożą i pójdą na wojnę. To ostatnie dni w kraju zwanym Jugosławią. Film opowiada o ludziach w przededniu tragedii. Jak żyli ci, którzy mieli za kilka miesięcy zamienić się w żołnierzy, uchodźców, ofiary i zbrodniarzy. Czego naprawdę pragnęli? Jak wyglądała ich codzienna egzystencja zagrożona wojną i kim byli ci, którzy pozwolili tak szybko i tak łatwo zaszczepić sobie w umysłach wojnę?
„Dzieci słońca” (Деца на сонцето) – film fabularny z 2014 roku produkcji macedońskiej w reżyserii Antonio Mitriкeskiego. Historia skrywanej, namiętnej miłości pomiędzy dwójką licealistów: niepokornym Marko, uwikłanym w gangsterskie wybryki a Angelą, której prześladowana przez otoczenie rodzina walczy o przetrwanie. Gdy szczęście się do nich uśmiechnie Anglela zmuszona będzie dokonać wyboru pomiędzy lojalnością wobec bliskich a miłością do Marko.
„Trzecia połowa” (Treto poluvreme) – dramat historyczny z 2012 roku produkcji macedońsko-czesko-serbskiej w reżyserii Darko Mitrevskiego Zdeterminowany do stworzenia najlepszego zespołu piłkarskiego w kraju, Dimitrije angażuje niemieckiego trenera Rudolpha Spitza, aby ten pomógł zbudować macedoński dream-team. Jednak w chwili kiedy nazistowskie czołgi w 1941 r. wjeżdżają do miasta, a lokalna piękność Rebeka ucieka z piłkarską gwiazdą, wszystkie plany Dimitrija biorą w łeb. Oparta na faktach opowieść o trenerze piłki nożnej, niemiecko-żydowskiego pochodzenia, który doprowadził drużynę macedońską do tytułu mistrza w nazistowskiej lidze piłki nożnej!
„Macedończyk” – polski film dokumentalny w reżyserii Petro Aleksowskiego z 2013 roku. Opowiada o mało znanym epizodzie historii Polski, jakim było uratowanie życia i stworzenie nowego domu dla macedońskich dzieci, przed którymi Grecja zamknęła swe granice po dziś dzień. W 1948 roku władze ZSRR zwróciły się do władz Polski z prośbą o przyjęcie dzieci z Grecji pogrążonej w wojnie domowej. Dzieci przybyłe do Polski były dwóch narodowości: greckiej i macedońskiej. Dzieci macedońskie ulokowano na Dolnym Śląsku w Lądku Zdrój, Płakowicach i Solicach (Wałbrzych). Wśród nich był 9-letni Mito Aleksowski – ojciec reżysera filmu. Pozbawieni praw obywatelskich w Grecji, Macedończycy skorzystali z dobrego serca Polaków, wobec których cały czas czują wdzięczność. Bohaterowie filmu mówią o sobie, że są Macedończykami made in Poland. Polska została nową i dla wielu jedyną ojczyzną. Bohater filmu docenia to, co zrobiono dla niego w Polsce. Nie może się jednak pogodzić z krzywdą, jaką wyrządzili mu Grecy. Do dzisiejszego dnia nie posiada żadnego obywatelstwa, wszędzie jest obcy.

Wstęp na wydarzenie jest wolny. W piątek 4 grudnia wstęp za okazaniem wejściówki dostępnej od 30 listopada w kasie OiFP.

Logo serwisu Twitter Logo serwisu Facebook