Dodana: 16 marzec 2017 11:15

Zmodyfikowana: 16 marzec 2017 11:17

„Cień” w Białostockim Teatrze Lalek

Pamiętacie baśń H.Ch. Andersena "Cień"? Na jej motywach, wiele lat temu powstał dramat Eugeniusza Szwarca "Człowiek i cień". Adaptację tej niezwykłej i wciąż aktualnej opowieści o kondycji człowieka, o jego jasnej i ciemnej stronie będzie można zobaczyć w Białostockim Teatrze Lalek. Przedstawienie reżyseruje doskonale znany białostockiej publiczności, znakomity reżyser Wojciech Kobrzyński. Premiera w najbliższą niedzielę (19.03) o godz. 16.00.

Ilustracja do artykułu btl-04.jpg

- To chyba jeden z najpiękniejszych dramatów Szwarca – mówił podczas konferencji prasowej dyrektor BTL Jacek Malinowski –  Ponadczasowy, mówiący  o kondycji człowieka, o poczuciu własnej godności. W dzisiejszych czasach szczególnie aktualny.
Dramat „Człowiek i cień” rosyjskiego pisarza i dramaturga Eugeniusza Szwarca powstał  w pierwszej połowie XX wieku. Kanwą opowieści jest baśń H.Ch. Andersena „Cień”.
- Sztuka mówi o tym, że natura ludzka składa się z jasnej i ciemnej strony i że jeżeli zdarzy się, że kiedy ta ciemna strona zostanie uwolniona, światu grozi katastrofa – podkreśla reżyser przedstawienia Wojciech Kobrzyński  – Jest też tam mnóstwo  uwag i myśli na temat rzeczywistości, przedstawionych w sposób baśniowy, metaforyczny czyli nienachalny. Mówimy o człowieku i o tym co dla człowieka ważne w sposób jak najprostszy bez zbędnej i modnej we współczesnym teatrze publicystyki.

„Cień” to trzeci spektakl według Szwarca wyreżyserowany przez Wojciecha Kobrzyńskiego i drugi realizowany dla  Białostockiego Teatru Lalek - w 2010 r.  na białostockiej scenie premierę miał „Nagi Król”, a pierwszym był „Najzwyklejszy cud” realizowany w łódzkim Teatrze Lalek  Arlekin.
- Dramaty Szwarca mówią o ważnych rzeczach, tu nie ma banału – podkreślał reżyser.


„Cień” Kobrzyńskiego, poprzez grę aktorską, kostiumy i maski, nawiązuje do teatru ożywionej formy. Jednak nie jest to typowy dla BTL spektakl lalkowy.

- Powiedzenie tego poprzez lalkę wydaje się trochę umniejszeniem sprawy. Ja bardzo kocham lalki, ale w tym wypadku jeśli chcę powiedzieć to co chcę powiedzieć, to musi być to opowiedziane po ludzku. Nie da się inaczej – mówi Kobrzyński.          

Autorką scenografii do spektaklu jest Joanna Braun. Znana jest polskiej publiczności teatralnej, jako znakomity scenograf zarówno teatrów lalkowych, jak i dramatycznych. Zarówno z Białostockim Teatrem Lalek, jak i Wojciechem Kobrzyńskim, współpracuje już po raz kolejny.

Ważną rolę w spektaklu odgrywa muzyka, której wyboru dokonał reżyser. Wszystkie trzy dotychczas realizowane przez Wojciecha Kobrzyńskiego przedstawienia wg Szwarca były oprawione muzyką już istniejącą. Tym razem ilustrację muzyczną przedstawienia stanowią utwory Sergiusza Prokofiewa. Jak mówi reżyser, wynika to z dwóch powodów:

- Po pierwsze wolę mieć muzykę w teatrze, która jest muzyką prawdziwą. Nie wypreparowaną z elektronicznych źródeł, tylko muzykę rzeczywiście graną przez orkiestrę. Takiej muzyki szukam. Po drugie, muzyka oddaje klimat przedstawienia. Gdy podczas poszukiwania usłyszę coś, co mi się układa, to w taki sposób rozpoznaję w jakim klimacie będzie spektakl – przyznaje Kobrzyński.
 

„Cień” to sztuka poruszająca poważne tematy, ale poprzez baśniową konwencję, warstwę wizulaną jest czytelna i dla dorosłych, ale także dla młodzieży.
- To co się zdarza na scenie można pokazać każdemu widzowi, poza wiekiem przedszkolnym – mówił Wojciech Kobrzyński

Premiera - już w niedzielę (19 marca) o godz. 16. Kolejne spektakle: 21 – 26 marca. Pokaz przedpremierowy: sobota, 18 marca o godz. 11.00 (bilety w cenie promocyjnej 10 zł).

TWÓRCY / OBSADA:

 

Cień  wg Eugeniusza Szwarca,
na podstawie baśni Hansa Christiana Andersena

reżyseria: Wojciech Kobrzyński

scenografia: Joanna Braun
opracowanie muzyczne: Wojciech Kobrzyński
współpraca: Adam Dzierma

obsada: Łucja Grzeszczyk, Sylwia Janowicz-Dobrowolska, Magdalena Bocianowska (gościnnie), Ryszard Doliński, Artur Dwulit, Błażej Piotrowski, Karol Smaczny (gościnnie), Mateusz Smaczny, Paweł S. Szymański, Adam Zieleniecki.


W spektaklu wykorzystano fragmenty utworów Sergiusza Prokofiewa:

- Suita orkiestrowa z baletu „Romeo i Julia”

- Symfonia „Klasyczna” D – dur

- Suita symfoniczna z muzyki do filmu „Porucznik Kiże” 

 

 

Pokaz przedpremierowy:  18 marca, godz. 11.00 (bilety w promocyjnej cenie 10 zł)

Premiera:                       19 marca, godz. 16.00

Pozostałe pokazy:            21 – 26 marca

Spektakl trwa około 90 minut.

ak

 FOTOREPORTAŻ "CIEŃ"

Logo serwisu Twitter Logo serwisu Facebook