Dodana: 13 marzec 2018 11:23

Zmodyfikowana: 13 marzec 2018 12:51

Aż trzy szanse na Fryderyka 2018 dla artystów OiFP!

Album „Quo vadis” w kategorii Najlepszy Album Polski Za Granicą, płyta „Całonocne czuwanie” w kategorii Album Roku Muzyka Chóralna, Oratoryjna i Operowa! a także „Missa pro pace” Wojciecha Kilara w kategorii Album Roku Muzyka Chóralna, Oratoryjna i Operowa - artyści OiFP mają teraz aż trzy szanse na zdobycie najbardziej prestiżowej nagrody!

Ilustracja do artykułu rachmaninow_okladka.jpg

Jak informuje rzecznik Opery i Filharmonii Podlaskiej Joanna Dolecka, nominacja dla albumu Feliks Nowowiejski - Quo vadis (Wioletta Chodowicz, Robert Gierlach, Wojciech Gierlach, Sławomir Kamiński, Orkiestra Filharmonii Poznańskiej oraz Chór Opery i Filharmonii Podlaskiej pod dyrekcją Łukasza Borowicza), wydanego przez niemiecką wytwórnię CPO, została przeniesiona z kategorii Album Roku Muzyka Chóralna, Oratoryjna i Operowa do kategorii Najlepszy Album Polski Za Granicą. Album będzie ubiegał się o nagrodę Fryderyk 2018 wraz z pięcioma nominowanymi w tej kategorii płytami.

 

Decyzja ta została podjęta przez organizatorów Nagród Fryderyk w związku z nieprawidłowym zgłoszeniem i błędną kwalifikacją tego albumu do konkursu Fryderyk 2018, płyta. Zgodnie z Regulaminem Akademii Fonograficznej, płyty wydane przez zagraniczne wytwórnie mogą być zakwalifikowane WYŁĄCZNIE do kategorii Najlepszy Album Polski Za Granicą i tylko w tej kategorii mogą być nominowane.

 

Jednocześnie, organizatorzy zadecydowali o uzupełnieniu do pięciu listy nominacji w kategorii Album Roku Muzyka Chóralna, Oratoryjna i Operowa i przyznali nominację kolejnemu albumowi na liście, wg liczby otrzymanych punktów, tj. płycie: Rachmaninoff - Całonocne czuwanie (Agnieszka Rehlis - mezzosopran, Rafał Bartmiński - tenor, Krzysztof Drugow - bas, Chór Opery i Filharmonii Podlaskiej w Białymstoku pod dyrekcją Violetty Bieleckiej).

 

Stosowne zmiany zostały wprowadzone na oficjalnej liście nominacji do Fryderyków 2018 (więcej informacji TUTAJ  )

 

Szanse na Fryderyka 2018 mają teraz aż trzy płyty nagrane z udziałem artystów Opery i Filharmonii Podlaskiej.

 

Album z nagraniem „Quo vadis” Feliksa Nowowiejskiego, w którego nagraniu uczestniczył Chór Opery i Filharmonii Podlaskiej przygotowany przez prof. Violettę Bielecką jest nominowany w kategorii Najlepszy Album Polski Za Granicą.

 

Płyta z nagraniem „Missa pro pace” Wojciecha Kilara, wydawnictwo Opery i Filharmonii Podlaskiej, w którym udział wzięły zespoły Orkiestry i Chóru OiFP oraz wybitni soliści pod dyrekcją Maestro Mirosława Jacka Błaszczyka także otrzymał nominację w kategorii Album Roku Muzyka Chóralna, Oratoryjna i Operowa.

 

W kategorii Album Roku Muzyka Chóralna, Oratoryjna i Operowa nominowana została płyta „Całonocne czuwanie” Sergiusza Rachmaninowa z udziałem Agnieszki Rehlis (mezzosopran), Rafała Bartmińskiego (tenor), Krzysztofa Drugowa (bas) oraz Chóru Opery i Filharmonii Podlaskiej w Białymstoku pod dyrekcją prof. Violetty Bieleckiej.

 

 

źródło: rzecznik OiFP

facebook