Dodana: 7 marzec 2016 14:29

Zmodyfikowana: 7 marzec 2016 14:29

„Kobieta w Jakucji” - Spotkanie na Dzień Kobiet

Zapraszamy serdecznie na wyjątkowe spotkanie z Pauliną Kopestyńską, artystką malarką, Jakutką mieszkającą od wielu lat w Warszawie, która w barwny sposób przedstawi różnorodne życiowe role kobiet jakuckich.

Ilustracja do artykułu 2016_03_8_kobieta_w_Jakucji_plakat (1).jpg

Szacuje się, że co piąty Jakut ma korzenie polskie. Pierwsi polscy zesłańcy nad Kołymę i Lenę trafili już w XVII wieku. Fenomenem jest fakt, że Polacy wnieśli ogromny wkład w badania etnograficzne, przyrodnicze i językoznawcze Jakucji, a ich zasługi zostały docenione m.in. przez nadanie nazw geograficznych.

Paulina Kopestyńska - malarka, akwarelistka, pastelistka, Jakutka urodzona na Syberii, absolwentka Akademii Sztuk Pięknych im. W. I. Surikowa w Moskwie. Należy do Związku Polskich Artystów Plastyków, Włoskiego Stowarzyszenia Akwarelistów oraz Stowarzyszenia Polskich Artystów Karykatury. Laureatka licznych prestiżowych nagród. Jej prace prezentowane były na wystawach, m.in. w Polsce, Rosji, Belgii, we Włoszech, Francji, Szwajcarii i Meksyku. Prowadzi autorskie warsztaty malarskie w Polsce i za granicą. Od kilku lat współpracuje z Archiwum Polskiej Akademii Nauk.

Republika Sacha - Jakucja, ze stolicą w Jakucku, położona w Północno-Wschodniej Syberii – jest największą republiką wchodzącą w skład Federacji Rosyjskiej. Jakucja jest 10 razy większa od Polski. Jej powierzchnia to ok. 3 100 000 km kw., a mieszka tam prawie 40 razy mniej ludzi – niecałe 950 000 mieszkańców. Jakucja to kraina obfitująca w liczne bogactwa naturalne: złoto, diamenty, uran, węgiel. Jest największym, ale też jednym z najzimniejszych rejonów Rosji, lato trwa tutaj 3 miesiące, a pierwsze przymrozki zdarzają się już w sierpniu.

Spotkanie odbędzie się 8 marca 2016 r. (wtorek) o godzinie 17.00 w Muzeum Wojska w Białymstoku. Udział w spotkaniu jest bezpłatny.

Logo serwisu Twitter Logo serwisu Facebook