Dodana: 13 grudzień 2018 13:59

Zmodyfikowana: 13 grudzień 2018 13:59

Uroczyste podsumowanie 26 edycji Europejskich Dni Dziedzictwa

Europejskie Dni Dziedzictwa to najważniejsze święto zabytków organizowane co roku we wrześniu w całej Europie i w Polsce. Jego celem jest promowanie regionalnego dziedzictwa kulturowego oraz przypominanie o wspólnych korzeniach kultury europejskiej. To także propagowanie dialogu międzykulturowego a co za tym idzie swoisty pomost łączący zarówno mieszkańców różnych regionów, jak też różnych pokoleń. Europejskie Dni Dziedzictwa angażują różne podmioty: instytucje kultury, nauki, edukacji, organizacje społeczne i osoby prywatne. Cieszą się coraz większym zainteresowaniem, także mieszkańców województwa podlaskiego.

Ilustracja do artykułu Gala Europejskich Dni Dziedzictwa (6).JPG

7 grudnia br. podczas uroczystej Gali w Warszawie wręczone zostały wyróżnienia dla organizatorów tegorocznej 26. edycji Europejskich Dni Dziedzictwa w Polsce zrealizowanej pod hasłem „Niepodległa dla wszystkich!” nawiązującym do setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

Podobnie jak w latach poprzednich, tak i w tym roku województwo podlaskie aktywnie włączyło się w ogólnopolską akcję. Koordynatorem EDD  w naszym regionie jest Departament Kultury i Dziedzictwa Narodowego Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego w Białymstoku.
Organizatorzy przygotowali 92 wydarzenia w 19 miejscowościach, w których udział wzięło ponad 7 tys. osób.
Spośród najciekawszych wydarzeń tegorocznej edycji święta zabytków warto wymienić: koncert pieśni patriotycznych pt. „Niepodległość – opowieści muzyczne” zorganizowany przez GOKiS w Filipowie, spacer w przeszłość Pałacu Branickich z Muzeum Historii Medycyny i Farmacji Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku, spotkanie z mieszkańcami Soc, jednej z piękniejszych miejscowości w Krainie Otwartych Okiennic przygotowane przez Panią Tamarę Leszczyńską, sołtysa wsi, założycielkę Muzeum Wsi Soce oraz Panią Agatę Smoktunowicz, Dyrektor Narwiańskiego Ośrodka Kultury, uroczyste otwarcie Centrum Trzech Kultur w Suchowoli zorganizowane przy dużym wsparciu Pana Dawida Gudela oraz Gminnego Ośrodka Kultury i Sportu w Suchowoli czy wyjątkową projekcję zdjęć dokumentujących wnętrze zabytkowej Cerkwi pw. NNMP w Gródku, na którą zaprosiła Akademia Supraska.

W ramach Europejskich Dni Dziedzictwa w całym kraju zorganizowano ponad 1900 wydarzeń w blisko 400 miejscowościach. W każdym województwie przyznano wyróżnienia instytucjom, muzeom, organizacjom pozarządowym, osobom dla których historia, zabytki i kultura  są ważnym aspektem w popularyzacji i upowszechnianiu  wiedzy o dziedzictwie kulturowym. Wieczór uświetnił występ Chóru Dziewczęcego Poznańskiej Szkoły Chóralnej Jerzego Kurczewskiego.

Wyróżnieni organizatorzy wydarzeń w województwie podlaskim:

  1. Akademia Supraska
    2. Muzeum Historii Medycyny i Farmacji Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku
    3. Pani Tamara Leszczyńska, Fundacja Ocalmy Soce i Okolice od Zapomnienia oraz Pani Agata Smoktunowicz, Dyrektor Narwiańskiego Ośrodka Kultury
    4. Gminny Ośrodek Kultury i Sportu w Filipowie
    5. Pan Dawid Gudel, Centrum Trzech Kultur w Suchowoli oraz  Gminny Ośrodek Kultury i Sportu w Suchowoli

Zachęcamy do odwiedzenia stron Europejskich Dni Dziedzictwa

Logo serwisu Twitter Logo serwisu Facebook