Dodana: 18 maj 2021 08:44

Zmodyfikowana: 6 lipiec 2021 14:52

Smaki dziedzictwa według Roberta Makłowicza

„Smaki dziedzictwa” to hasło przewodnie tegorocznych Europejskich Dni Dziedzictwa (EDD), które odbędą się po raz 29. już we wrześniu. Z tej okazji organizatorzy zaprosili do współpracy osobę, której wiedza o kulinarnych tradycjach jest nie do przecenienia – Roberta Makłowicza. Owocem tej kooperacji są „Smaki Dziedzictwa według Roberta Makłowicza” – kolejny podcast z prowadzonego przez Narodowy Instytut Dziedzictwa cyklu „Kółko kulturowe”.

Plakat promujący inicjatywę

Dziennikarz, pasjonat historii, autor książek i programów telewizyjnych, obdarzony niezwykłym darem opowiadania, podzielił się wiedzą i pasją. Rozmowę poprowadziła Katarzyna Pruchnicka, dziennikarka radiowa, dla której kulinaria od lat stanowią niewyczerpane źródło inspiracji. Jakie smaki od dziesięcioleci królują na polskich stołach? W jakim stopniu zakręty historii wpłynęły na nasze kulinaria? Co mówią o nas produkty, które codziennie kładziemy na talerz? To tylko niektóre z pytań, na które odpowiedzi znajdujemy w nagraniu. Nie brak tu barwnych anegdot i ciekawostek, smaków i zapachów rodem z dzieciństwa, przepisów z wyblakłych notesów babć i innych smakowitych wątków. Audycja może być doskonałym źródłem pomysłów dla wszystkich tych, którzy aktywnie działają na rzecz upowszechniania dawnych zwyczajów, przepisów, regionalnych dań, tradycji kulinarnych i obiektów z nimi związanych. To także idealna inspiracja dla organizatorów wydarzeń w ramach tegorocznych Europejskich Dni Dziedzictwa.

Serdecznie zapraszamy do wysłuchania podcastu „Smaki dziedzictwa według Roberta Makłowicza” – to prawdziwa uczta w wersji audio, nie tylko dla smakoszy.


Zamieszczony film pochodzi od podmiotu zewnętrznego. Materiał, będący w posiadaniu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego, nie został przez niego, ani na jego rzecz wytworzony, ani nabyty. W związku z tym nie stosuje się do niego przepisów Ustawy dnia 4 kwietnia 2019 r. o dostępności cyfrowej stron internetowych i aplikacji mobilnych podmiotów publicznych.

 

Narodowy Instytut Dziedzictwa to państwowa instytucja kultury, stanowiąca eksperckie i opiniodawcze wsparcie dla Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu. Misją NID jest tworzenie podstaw dla zrównoważonej ochrony dziedzictwa kulturowego w celu jego zachowania dla przyszłych pokoleń poprzez wyznaczanie i upowszechnianie standardów ochrony oraz konserwacji zabytków, kształtowanie świadomości społecznej w zakresie wartości i zachowania dziedzictwa kulturowego, a także gromadzenie i upowszechnianie wiedzy o dziedzictwie.

 

źródło: Narodowy Instytut Dziedzictwa
oprac.: Aneta Kursa

 

 

Logo serwisu Twitter Logo serwisu Facebook