Dodana: 15 październik 2020 14:56

Zmodyfikowana: 20 styczeń 2021 14:55

O podlaskiej obrzędowości podczas EDD w Dobrzyniewie Dużym

Plenerowy pokaz reportażu na temat powstawania etnomusical’u „Od Kupalnocki do wesela” można było zobaczyć na placu przy Gminnym Centrum Kultury w Dobrzyniewie Dużym. Wydarzenie odbyło się we wrześniu w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa (EDD).

Kobiety w strojach tradycyjnych. Plenr filmowy etnomusiacalu Od Kupalnocki do wesela, fot. Piotr Łozowik.

Reportaż poświęcony był realizacji projektu muzycznego o podlaskiej obrzędowości, który za pomocą współczesnych środków przekazu ma na celu przybliżenie wiejskich tradycji. Reportaż zawiera wypowiedzi twórców i artystów, fragmenty filmu oraz kulisy produkcji filmu, którego premiera przewidywana jest na połowę listopada bieżącego roku.

Film „Od Kupalnocki do wesela” ukazuje roczny cykl życia wsi wypełniony tradycyjną obrzędowością i utkany rodzącą się miłością między bohaterami. Osią czasu są obrzędy: Kupalnocka, Dożynki, Kiszenie kapusty, Darcie pierza, Wianek przedślubny. Przedsięwzięcie realizowane jest w Podlaskim Muzeum Kultury Ludowej, nad rzeką Narwią oraz w gminnych pejzażach.

Projekt Gminnego Centrum Kultury w Dobrzyniewie Dużym realizowany jest ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu EtnoPolska 2020.


źródło: Biuro Dziedzictwa Narodowego UMWP i GCK w Dobrzyniewie Dużym/  fot. Piotr Łozowik
oprac. Aneta Kursa

 

Logo serwisu Twitter Logo serwisu Facebook