Dodana: 24 wrzesień 2019 11:34

Zmodyfikowana: 24 wrzesień 2019 11:34

"Małopolska w Michałowie" - prezentacja polichromii w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa

Tematem przewodnim tegorocznej edycji EDD był "POLSKI SPLOT". Fundacja Oikonomos zaprezentowała swoją interpretację tematu, czyli fragment „Małopolski na Podlasiu”. Według nich wyjątkowym przykładem takiego splotu, czyli wpływu sztuki małopolskiej na podlaską sztukę sakralną jest polichromia w zabytkowej cerkwi pw. św. Mikołaja w Michałowie. Dzięki multimediom, wyjątkowe wnętrza świątyni zostały niejako przeniesione do auli Akademii Supraskiej

Sakralna polichromia wyświetlana na ścianach EDD w Michałowie (6).jpg

Podczas dwudniowych spotkań ( 7 i 8 września br.) można było zobaczyć polichromię autorstwa Andrzeja Stalony – Dobrzańskiego i Jerzego Nowosielskiego w auli Akademii Supraskiej.   
W  nowatorski sposób - jednocześnie na trzech ścianach i suficie przy użyciu siedmiu projektorów z szerokokątnymi obiektywami zaprezentowano unikalną sztukę sakralną Małopolskich świątyń przeniesionych do wnętrza cerkwi w Michałowie. Fenomen pracy artystów z Krakowa wyjaśniał podczas prelekcji prof. Jerzy Uścinowicz.
Wydarzenie  pozwoliło uczestnikom zrozumieć w jaki sposób sztuka Małopolska oddziaływała na sztukę sakralną Podlasia drugiej połowy XX wieku.
Spotkania pozwoliły również na dyskusję, czy jest możliwe przeniesienie w wersji cyfrowej polichromii na dowolną przestrzeń budynku i w jaki sposób zmieni to charakter danej przestrzeni. Dyskusja, która miała miejsce po zakończeniu prelekcji może stać się ciekawym przyczynkiem do rozważań nad miejscem nowoczesnych technologii w wyposażeniu świątyni, co może wzbudzać wiele kontrowersji, lecz zapewne pozwoli na spojrzenie na cerkiew z perspektywy XXI wieku.

Na młodszych uczestników wydarzenia czekały atrakcyjne materiały edukacyjne w formie kolorowanek zawierających wzory polichromii zabytkowej cerkwi. Pod okiem wolontariuszy dzieci mogły spędzić czas na zabawie, która miała na celu zaszczepienie w nich chęci poznania swego dziedzictwa. Poprzez zabawę możliwe stało się poznanie ważnego elementu dziedzictwa regionu, jakim jest sztuka sakralna Cerkwi Prawosławnej w Polsce.

 

Wydarzenie to było częścią projektu "Lato z wielokulturowym dziedzictwem", w ramach którego został zorganizowany obóz, podczas którego młodzi wolontariusze zinwentaryzowali i zdigitalizowali wyposażenie trzech zabytkowych cerkwi Podlasia (w Nowej Woli - cerkiew parafialna i cmentarna i Michałowie), w taki sposób aby można je było utrwalić w katalogach inwentarzowych tych trzech obiektów i w tym samym ocalić je od zniszczenia i zapomnienia.

 

Projekt został dofinansowany przez Narodowy Instytut Dziedzictwa w ramach programu "Wspólnie dla dziedzictwa" oraz Urząd Marszałkowski Województwa Podlaskiego.

 

oprac.ak

Logo serwisu Twitter Logo serwisu Facebook