Dodana: 13 kwiecień 2021 16:05

Zmodyfikowana: 13 kwiecień 2021 16:05

Więcej pieniędzy na energię słoneczną. Dotacje dla gmin Zambrów, Czyżew, Grodzisk i Orla

Zarząd Województwa Podlaskiego na posiedzeniu w czwartek, 8 kwietnia, zwiększył o ponad 5 mln złotych pulę konkursu na budowę instalacji wykorzystujących energię słoneczną. Dzięki tej decyzji kolejne cztery gminy otrzymają dotacje z funduszy europejskich na ten cel.

Kwota 5 mln zł na niebieskim tle

W konkursie można było uzyskać wsparcie z funduszy europejskich na budowę i montaż jednostek wytwarzania energii elektrycznej i cieplnej, wykorzystujących energię słoneczną na domach mieszkańców podlaskich gmin. Mogły to być ogniwa fotowoltaiczne lub kolektory słoneczne.

Dzięki decyzji Zarządu Województwa Podlaskiego budżet tego konkurs wzrósł z  57 mln zł do 62,2 mln zł. I to pozwoliło dofinansować projekty, które spełniły warunki naboru, lecz z powodu wyczerpania się puli konkursowej były umieszczone na liście rezerwowej.

- O tym, jak potrzebne są odnawialne źródła energii, nie trzeba w naszym województwie nikogo przekonywać. Świadczy o tym popularność tego konkursu wśród podlaskich gmin. Wiemy, jak ważne jest czyste powietrze i zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych - podkreśla Artur Kosicki, Marszałek Województwa Podlaskiego. -  Obiecywałem, że będę się starał, aby jak najwięcej projektów, które spełniły kryteria konkursu, otrzymało dotacje i słowa dotrzymuję. Oczywiście, dołożę też starań, aby udało się dofinansować kolejne inwestycje w ramach tego konkursu - dodaje.

Dotacje otrzymają gminy Zambrów, Czyżew, Grodzisk i Orla. Granty zostaną przeznaczone na instalacje wykorzystujące energie słoneczną na budynkach mieszkańców tych gmin.

Łącznie w tym konkursie zostało dofinansowanych do tej pory 51 projektów, złożonych przez podlaskie gminy.

tekst.: Barbara Likowska-Matys
red.: Edyta Chodakowska-Kieżel

Logo serwisu Twitter Logo serwisu Facebook