Dodana: 24 czerwiec 2021 17:30

Zmodyfikowana: 25 czerwiec 2021 08:07

Podlaskie może liczyć na rekordowe fundusze z UE

Prawie 1,7 mld euro może otrzymać województwo podlaskie w latach 2021-2027 w ramach programu regionalnego i programu dla Polski Wschodniej. Propozycja podziału środków została przedstawiona podczas środowego (23.06) spotkania w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej, w którym wziął udział marszałek Artur Kosicki.

Informacja o tym, że Podlaskie może otrzymać prawie 1,7 mld euro. W tle uśmiechnięci ludzie w niebieskich barwach.

- Zaproponowane 1,25 mld euro na program regionalny i 418 mln euro w ramach programu dla Polski Wschodniej to ogromne kwoty i sukces Samorządu Województwa Podlaskiego. Ale przede wszystkim to wspaniała wiadomość dla mieszkańców. Dzięki tym pieniądzom rozwój naszego regionu będzie jeszcze szybszy. Samorządy, przedsiębiorcy, uczelnie, szpitale, szkoły będą mogły zrealizować jeszcze więcej inwestycji i projektów, które sprawią, że jakość życia w naszym województwie będzie znacznie lepsza – mówi marszałek Kosicki.

Przypomnijmy, w styczniu premier Mateusz Morawiecki przedstawił propozycję wstępnego podziału środków na programy regionalne w latach 2021-2027. Podlaskie miało otrzymać 992 mln euro.

- Dziś ta kwota została znacząco zwiększona – do 1,25 mld euro. Wywalczyliśmy dla naszego województwa dodatkowe 259 mln euro – podkreśla Artur Kosicki.

Zgodnie z nową propozycją podziału środków unijnych, na każdego mieszkańca regionu w ramach programu regionalnego ma przypaść 1062 euro.

Ale to nie wszystko, bowiem budżet nowego programu jest o 38 mln euro większy niż programu realizowanego w latach 2014 -2020. Tym samym Podlaskie jest na drugim miejscu wśród województw pod względem wzrostu wartości w porównaniu z poprzednim programem.

Obszary, które będą mogły liczyć na wsparcie w nowym programie Fundusze Europejskie dla Podlaskiego 2021-2027 (bo tak będzie nazywać się dotychczasowy Regionalny Program Operacyjny) to m. in. działalność badawczo-rozwojowa w przedsiębiorstwach, rozwój konkurencyjności MŚP, efektywność energetyczna, gospodarka niskoemisyjna, usługi cyfrowe, ochrona różnorodności biologicznej, dziedzictwo kulturowe, edukacja, rewitalizacja, aktywizacja zawodowa osób bezrobotnych, aktywizacja społeczna i zawodowa osób biernych zawodowo.

Podlaskie dodatkowo skorzysta ze środków programu Fundusze Europejskie dla Polski Wschodniej – kontynuacji programu Polska Wschodnia, który jest sukcesem marszałka Artura Kosickiego, będącego od maja 2019 przewodniczącym komisji ds. Polski Wschodniej Związku Województw Rzeczypospolitej Polskiej, aktywnie pracującym na rzecz zachowania tej formy wsparcia.

W ramach nowego programu dla Polski Wschodniej, Podlaskie ma otrzymać 418 mln euro, czyli o 18 mln euro więcej niż w latach 2014-2020. Zwiększona kwota daje kolejne 1400 euro na każdego mieszkańca, a w rezultacie trzecie miejsce w Polsce pod względem kwoty per capita z obu programów.

Izabela Smaczna-Jórczykowska

Logo serwisu Twitter Logo serwisu Facebook