Dodana: 17 czerwiec 2021 11:09

Zmodyfikowana: 17 czerwiec 2021 11:18

Dzięki funduszom europejskim w gminie Perlejewo usuną toksyczny azbest

W gminie Perlejewo azbestu będzie coraz mniej. Z jej terenu, w ramach planowanego projektu, zostanie usunięte i unieszkodliwione ponad 240 ton tego niebezpiecznego materiału. Umowę w tej sprawie podpisali w środę (16.06): Marek Olbryś, wicemarszałek województwa oraz Marek Malinowski, członek zarządu województwa.

osoba podpisująca dokumenty

Azbest zaliczany jest do dziesięciu najgroźniejszych zanieczyszczeń na Ziemi. Gdy człowiek oddycha powietrzem zanieczyszczonym jego włóknami, docierają one do płuc, skąd już nie da się ich usunąć. Ich szkodliwe działanie może się ujawnić nawet po wielu latach.

Dzięki przyznanej dotacji gmina Perlejewo usunie azbest z dachów domów, budynków gospodarczych i innych zabudowań.
Wartość tej inwestycji to blisko 120 tys. zł, a dofinansowanie unijne wyniesie prawie 100 tys. zł. Wyspecjalizowane firmy odbiorą azbest z posesji, po czym wywiozą go i unieszkodliwią.

- Z gospodarstw domowych mieszkańców gminy zostanie usunięte i unieszkodliwione ponad 240 ton azbestu. Jest to możliwe dzięki wsparciu z funduszy europejskich, które pozwoli na jak najszybsze pozbycie się tego niebezpiecznego materiału – zaznaczył Marek Malinowski.

Gmina na to przedsięwzięcie otrzymała dotację z funduszy europejskich, w ramach konkursu ogłoszonego przez Stowarzyszenie „Lokalna Grupa Działania – Tygiel Doliny Bugu”. Projekt będzie realizowany do końca 2021 roku.

 

Edyta Chodakowska-Kieżel
fot.: Małgorzata Sawicka

 

Logo serwisu Twitter Logo serwisu Facebook