Dodana: 2 kwiecień 2009 20:06

Zmodyfikowana: 2 kwiecień 2009 20:06

Osiem kolejnych umów podpisanych w ramach RPO

W czwartek 26 marca marszałek Jarosław Dworzański podpisał kolejne umowy z beneficjentami Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego, o łącznej wartości przekraczającej 28 mln złotych.

Marszałek Województwa Podlaskiego Jarosław Dworzański podpisał osiem kolejnych umów w ramach RPO WP. Łączna wartość wszystkich to 28 293 232,92 PLN,  w tym dofinansowanie z EFRR wynosi 14 213 981,65 PLN. Wraz z podpisanymi do tej pory umowami daje to 524.970.564,82 złote jako wartość całkowitą projektów. Dofinansowanie z funduszy europejskich wynosi 299.796.488,97 złotych.

- Mam nadzieję, że te dzisiejsze umowy dobrze przysłużą się rozwojowi regionu, a ponadto poprawią naszą pozycję na liście rankingowej województw. Według danych Ministerstwa Rozwoju Regionalnego z 18 marca, województwo podlaskie zajmuje pod tym względem drugie miejsce w kraju. Wyprzedza nas jedynie opolskie, gdzie wskaźnik kontraktacji w ramach RPO wynosi 11,83 %. U nas wynosi on 9,08%, a w małopolskim 8,99 %.

Ponadt marszałek poinformował, że Ministerstwo Rozwoju Regionalnego przygotowuje specjalny bonus dla najsprawniejszych regionów - pięć najlepszych województw otrzyma dodatkowo od kilkudziesięciu do nawet dwustu milionów złotych.

- Nie mam nic przeciwko temu, żebyśmy dzięki podpisanym dziś umowom zbliżyli się na wyciągnięcie ręki do opolskiego, a wkrótce wyszli w tym rankingu na prowadzenie - zapewnił.

Marszałek ocenił, że samo rozstrzyganie konkursów i szybkie podpisywanie umów, do czego - jak zapewnił - przykłada szczególną wagę, widząc w tym sposób walki z kryzysem, receptę na zachowanie i tworzenie nowych miejsc pracy, sposób na szybszy rozwój i niwelowanie różnic wobec innych regionów – to jeszcze połowa sukcesu.

- Druga zależy od sprawnej realizacji tych projektów. Dlatego życzę dzisiejszym beneficjentom, by nie mieli z tym żadnych kłopotów, a zrealizowane inwestycje drogowe i w dziedzinie ochrony środowiska – bo takie umowy dziś podpisaliśmy – dobrze służyły mieszkańcom regionu.

Umowy podpisali samorządowcy z gmin Puńsk, Zawady i Narewka - umowy na projekty dotyczące ochrony środowiska, oraz samorządowcy z gminy Łapy i miast Wysokie Mazowieckie oraz Siemiatycze, którzy przygotowali projekty dotyczące budowy i modernizacji dróg.

Szczegóły umów:

1. W ramach działania 5.1 Rozwój regionalnej infrastruktury ochrony środowiska :
a) Gmina Puńsk zrealizuje projekt pn. „Zintegrowany projekt ochrony przyrody na terenie i w otulinie Wigierskiego Parku Narodowego”. Celem projektu jest modernizacja systemu ochrony przyrody w zakresie przeciwdziałania i likwidacji zagrożeń ekologicznych.
Projekt polega na:
- zakupie wyposażenia dla służb ratowniczych i likwidujących skutki zagrożeń naturalnych i awarii działających w zasięgu terytorialnym Nadleśnictwa Suwałki oraz na północnych obszarach Wigierskiego Parku Narodowego i otuliny,
- modernizacji systemu stałej  obserwacji naziemnej poprzez zakup sterownika do zamontowanej w miejscowości Płociczno Tartak Kamery Zintegrowanej  Specjalnego Przeznaczenia wraz z oprogramowaniem,
-utworzenie elektronicznej platformy edukacyjnej – specjalnej strony internetowej  umieszczonej na serwerze Gminy Szypliszki, której zadaniem będzie promocja profilaktyki przeciwpożarowej oraz edukacja ekologiczna dzieci i młodzieży.

Całkowity wartość projektu wynosi 2 083 353,26 PLN, w tym dofinansowanie z EFRR 1 761 652,43 PLN.

b) Gmina Zawady zrealizuje projekt pn. „Remont Ośrodka Edukacji Ekologicznej „Brama na bagna” w Strękowej Górze”. Celami projektu są:
- prowadzenie stałej edukacji ekologicznej,
- zwiększenie świadomości ekologicznej społeczności regionalnej w wyniku intensyfikacji działań z zakresu edukacji pro środowiskowej,
- zwiększenie roli edukacji na rzecz zrównoważonego rozwoju wśród społeczeństwa,
- nieustająca edukacja dorosłych – administracji, przedsiębiorców i zwykłych obywateli,
-zapobieganie oraz stopniowe likwidowanie śladów dotkliwej ingerencji w środowisko naturalne poprzez intensyfikację edukacji ekologicznej.
Projekt polega na wykonaniu następujących działań:
- remont sali konferencyjno-szkoleniowej: zakup i montaż przesłony dźwiękoszczelnej oraz mebli,
- roboty remontowo-budowlane poddasza (rozbiórka ścian wewnętrznych poddasza wraz ze stropem poddasza wraz z przebudową i wzmocnieniem więźby dachowej),
- adaptacja poddasza na część hotelowo-biurową  oraz mieszkanie służbowe,
- wykonanie ekologicznej oczyszczalni ścieków.

Całkowita wartość projektu wynosi 1 690 331,00 PLN w tym dofinansowanie z EFRR 338 429,10 PLN.

c) Gmina Zawady zrealizuje projekt pn. „Doposażenie bazy edukacyjnej Ośrodka Edukacji Ekologicznej „Brama na bagna” w Strękowej Górze”. Celami projektu są:
 - zwiększenie świadomości ekologicznej społeczności regionalnej w wyniku intensyfikacji działań z zakresu edukacji prośrodowiskowej,
- doposażenie i dostosowanie Ośrodka Edukacji Ekologicznej „Brama na bagna” do możliwości prowadzenia w nim stałej, całorocznej edukacji ekologicznej zgodnie z wzrastającym zapotrzebowaniem,
- rozwój zaplecza dydaktycznego ośrodka i doposażenie bazy edukacyjnej.
W ramach projektu planowany jest:
- zakup sprzętu do sali konferencyjnej (komplet: 2 projektory, nagłośnienie, kable, 2 komputery)
- zakup wyposażenia pracowni (komplet: zestaw do produkcji papieru czerpanego)
- zakup pieca elektrycznego do wypieku wyrobów z gliny wraz z montażem
- zakup pomocy dydaktycznych: lornetki,  aparat fotograficzny wraz z osprzętem, książki, odtwarzacze muzyki, kalosze, lunety (4 szt.) wraz z osprzętem,
- zakup ksero
- opracowanie tablic edukacyjnych,
- wykonanie tablic edukacyjnych na ścieżkach i w ogrodzie,
- wykonanie tablic przy instalacjach pokazowych,
- zakup wystawy ptaków z drewna wraz z gablotami,
- zakup gablot i półek do izby regionalnej,
- wykonanie ogrodu ekologicznego,
- zakup zewnętrznych i wewnętrznych pojemników na odpady (różne wielkości i rodzaje razem 15 pojemników) oraz budowa zadaszenia i kompostownika,
- wykonanie małej architektury terenowej wokół ośrodka (miejsce na ognisko, wiata na opał, kompostownik, ławki z oparciem na placu zabaw, plac zabaw, ścianka wspinaczkowa).

Całkowita wartość projektu wynosi 347 951,05 PLN, w tym dofinansowanie z EFRR 266 180,00 PLN.

2. W ramach działania 5.2 Rozwój lokalnej infrastruktury ochrony środowiska Gmina Narewka zrealizuje projekt pn. „Zakup nowoczesnego wielozadaniowego samochodu do akcji ratowniczych i usuwania skutków zagrożeń na potrzeby OSP w Narewce”. Celem ogólnym projektu jest zachowanie i ochrona istniejącego stanu środowiska naturalnego Gminy Narewka, a w szczególności:
- ochrona przed pożarami i innymi zagrożeniami obszarów leśnych i torfowych,
- eliminacja skutków niekorzystnych warunków meteorologicznych i klęsk żywiołowych,
- zmniejszenie skutków i zapobieganie zagrożeniom wynikającym z transportu kolejowego i drogowego materiałów niebezpiecznych,
- zmniejszanie skutków i zapobieganie przedostaniu się substancji niebezpiecznych do wód Zalewu Siemianówka,
- zmniejszanie skutków i zapobieganie przedostawaniu się substancji niebezpiecznych do wód Zalewu Siemianówka,
- zmniejszanie zagrożeń chemicznych powstałych przy kolizjach i wypadkach drogowych,
- zwiększenie możliwości współdziałania OSP Narewka w ramach Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego.

Całkowita wartość projektu wynosi 576 100,00 PLN, w tym dofinansowanie z EFRR 424 999,99 PLN.

3. W ramach działania 2.1.2 Lokalna infrastruktura drogowa:
a) Gmina Łapy zrealizuje projekt pn. „Przebudowa ciągu dróg gminnych i powiatowych (drogi o nr 106575B, 106441B, 2349B, 2347B, 1525B) od ul. Nowowiejskiej w Łapach do Gąsówki Starej”. Projekt polega na przebudowie:
• ulicy Nowowiejskiej (droga powiatowa nr 2349B),
• ulicy Sienkiewicza (droga gminna nr 106441B) na odcinku od skrzyżowania z ul. Żwirki i Wigury i ul. Nowowiejską do skrzyżowania z ul. Grzybową,
• drogi gminnej nr 106575B w miejscowości Łapy-Szołajdy na odcinku od skrzyżowania z drogą powiatową do ul. Grzybowej,
• ulicy Grzybowej (droga powiatowa nr 2347B) na odcinku od skrzyżowania z ul. Sienkiewicza z drogą gminną nr 106575B w miejscowości Łapy-Szołajdy,
• Drogi powiatowej nr 1525B Łapy – Szołajdy – Łapy – Dębowina – Łapy – Pluśniaki – Łapy – Korczaki – Gąsówka – Gąsówka Stara.
 W wyniku realizacji w/w zadania przebudowanych zostanie 0,65 km dróg gminnych i 6,99 km dróg powiatowych, co spowoduje wzrost średniej dopuszczalnej prędkości o 20%, w wyniku czego ulegnie skróceniu czas podróży dla samochodów osobowych  i dostawczych o 48%, a w przypadku samochodów ciężarowych o 31.

Całkowita wartość projektu wynosi 11 360 020,00 PLN w tym dofinansowanie w ramach EFRR 5 188 856,24 PLN.

b) Gmina Łapy zrealizuje projekt pn. „ Poprawa układu komunikacyjnego i dostępności terenów wiejskich gminy Łapy-(ul. Surażska i Mickiewicza w Uhowie, Bokiny, Gąsówka Stara - Daniłowo Duże)”, który polegać będzie na przebudowie:
• ulica Surażska w Uhowie (droga gminna nr 106590B) o długości 0,78 km (777,88 m) łącząca się z drogą wojewódzką nr 682 Łapy – Białystok,
• ulica Mickiewicza w Uhowie (droga gminna nr 106576B) o długości 0,73 km (733,25 m) łącząca się z drogą wojewódzką nr 682 Łapy – Białystok,
• droga gminna nr 106530B od miejscowości Bokiny do drogi wojewódzkiej nr 678 Białystok – Wysokie Mazowieckie o długości 0,95 km (984,52 m),
• droga gminna nr 106567B łącząca miejscowości Gąsówka Stara – Daniłowo Duże o długości 1,39 km (1392,28 m) - połączenie z drogą powiatową nr 1525 B  (Łapy - Szołajdy – Łapy - Dębowina – Łapy - Pluśniaki – Łapy - Korczaki - Gąsówka - Oleksin – Gąsówka Stara) oraz połączenie z drogą powiatową nr 1522 B Daniłowo Duże – Pietkowo – Gabrysin.
W wyniku realizacji w/w zadania przebudowanych zostanie 3,89 km dróg gminnych, co spowoduje wzrost natężenia ruchu o 12%.

Całkowita wartość projektu wynosi 4 300 010,00 PLN w tym dofinansowanie z EFRR 2 365 005,50 PLN.

c) Miasto Wysokie Mazowieckie zrealizuje projekt pn. „Przebudowa dróg w centrum miasta Wysokie Mazowieckie” . Przedmiotem projektu jest przebudowa ulic: 1000- Lecia, Mystkowskiej, Jagiellońskiej, Rynek Piłsudskiego, Cichej i Długiej.

Ogólna wartość projektu wynosi 6 729 364,38 PLN w tym dofinansowanie z EFRR wynosi 3 364 682,16 PLN.

d) Miasto Siemiatycze zrealizuje projekt pn. „Przebudowa ulic na osiedlu „Muszkowie” przy ulicy Ciechanowieckiej w Siemiatyczach”. Przedmiotem projektu jest przebudowa ulic osiedla Muszkowie przy ulicy Ciechanowieckiej w Siemiatyczach:
• ulica Lewandowskiego nr 109345B od 0+000km do 0+191km – całkowita długość odcinka objętego przebudową : 0,191 km,
• ulica Łąkowa nr 109392B od 0+000km do 0+120km – całkowita długość odcinka objętego przebudową: 0,120 km,
• ulica Mokra nr 109395B i Rumiankowa nr 109394B od 0+000km do 0+302km – całkowita długość odcinka objętego przebudową: 0,302 km,
• ulica Rumiankowa nr 109394B  od 0+000km do 0+047km – całkowita długość odcinka objętego przebudową: 0,047 km,
• ulica Słoneczna  nr 109393B od 0+000km do 0+117km – całkowita długość odcinka objętego przebudową: 0,117 km,
• ulica Słoneczna  nr 109393B  od 0+117km do 0+167km – całkowita długość odcinka objętego przebudową : 0,050 km

Projekt  obejmuje przebudowę sześciu odcinków dróg gminnych o łącznej długości 0,827 km. W wyniku realizacji projektu nastąpi poprawa parametrów technicznych dróg, zostanie wybudowanych 6 skrzyżowań, powstanie 210 m kanalizacji deszczowej w ulicach Łąkowej i Mokrej  oraz 1747 m² chodnika a także 61 znaków przy stałej organizacji ruchu.

Całkowita  wartość  projektu  wynosi 1 206 103,23  PLN  w  tym  dofinansowanie z EFRR  504 176,23 PLN.

Logo serwisu Twitter Logo serwisu Facebook