Dodana: 6 czerwiec 2008 06:26

Zmodyfikowana: 6 czerwiec 2008 06:26

Zamenhof jak żywy

Od wtorku 27 maja 2008 roku na bloku przy ulicy im. Ludwika Zamenhofa możemy podziwiać mural autorstwa Andrzeja Muszyńskiego, białostockiego artysty plastyka. Jedną ze ścian budynku zdobią obrazy przedstawiające m.in. twórcę języka esperanto.

Pomysł zagospodarowania ściany narodził się w kręgach esperanto. To kolejna inicjatywa mająca na celu promocję Zamenhofa i stworzonego przez niego języka. Autor, Andrzej Muszyński, docenia tego typu przedsięwzięcia:

-Inicjatywa esperantystów i magistratu tym bardziej zasługuje na pochwałę, że przywołuje ten nieistniejący już Białystok. Moim zdaniem tego typu działanie przywraca historię.

Kompozycja składa się z trzech części: dwóch balkonów i okna. Na dole znajduje się wizerunek dwóch mężczyzn siedzących na parapecie w otwartym oknie. Są to: Jakub Szapiro (białostocki działacz esperanto) oraz jego przyjaciel Abraham Zbar. Portret powstał na podstawie oryginalnego zdjęcia zrobionego przy ulicy Lipowej. Z najwyższego balkonu wyglądają współcześni mieszkańcy Białegostoku z kolorowymi balonikami. Jak zdradza autor kolory balonów nie są przypadkowe – nawiązują do kółek na fladze olimpijskiej, ponieważ tak jak ideą olimpiady jest przekraczanie barier w imię integracji, tak i język esperanto służy jednoczeniu ludzi. W środkowej części projektu z balkonu na wysokości drugiego piętra wygląda Ludwik Zamenhof, w opinii przechodniów „jak żywy”. 

Mural przenosi przechodniów w przełom XIX i XX wieku, w czasy życia twórcy esperanto. Wytwarza przyjemny klimat, można powiedzieć, że na chwilę zatrzymuje czas. Dzięki malunkom Andrzeja Muszyńskiego ulica Ludwika Zamenhofa nabrała zupełnie nowego charakteru.

facebook