Dodana: 29 grudzień 2007 14:49

Zmodyfikowana: 29 grudzień 2007 14:49

Średniowieczny gród powstanie w Łomży

Do Urzędu Miejskiego wpłynęła koncepcja projektowa budowy grodu w Łomży. Przedstawiony w niej projekt nawiązuje do zabudowy historycznej okresu wczesnego średniowiecza, przy jednoczesnym spełnieniu obecnych wymogów użytkowych, funkcjonalnych i komercyjnych.

Gród w Łomży ma spełniać rolę edukacyjną, jak i kulturotwórczą. Planowane jest utworzenie w nim nowych przestrzeni do ekspozycji historycznych, widowisk terenowych, jak i przedstawień teatralnych i muzycznych. Dzięki pochylniom obiekt niemal w całości może być dostępny dla osób niepełnosprawnych. Cały gród, jak i obiekty wewnętrzne mają być kompleksowo podświetlone, nadając całości niepowtarzalny klimat w porze nocnej.


Działka, na której ma zostać wybudowany gród łomżyński, jest obecnie niezabudowana i niezagospodarowana, z delikatnym spadkiem w kierunku zachodnim. Znajduje się ona po prawej stronie ul. Sikorskiego, na przeciwko zjazdu na teren plaży miejskiej. Grunty przewidziane pod lokalizację grodu stanowią zakończenie terenów przewidzianych pod Bulwary Nadnarwiańskie.


W skład Grodu Łomżyńskiego mają wejść:
- fosa zewnętrzna szczelna wokół grodu i podgrodzia;
- palisada podgrodzia o wysokości 4,2 m;
- dwa mosty prowadzące na teren podgrodzia w konstrukcji drewnianej o rozpiętości 17 metrów;
- dwie wieże strażnicze nad wejściami na teren podgrodzia o wysokości około 12 metrów z dachem dwuspadowym pokrytym gontem drewnianym;
- karczma na terenie podgrodzia;
- dziewięć półziemianek z dachem dwuspadowym pokrytym trzciną;
- cztery wiaty wystawiennicze na podgrodziu i dwie przy drodze dojazdowej;
- scena o powierzchni 56m2do inscenizacji teatralnych i muzycznych;
- wał obronny o wysokości 5 m i obwodzie około 185 m, przeznaczony na pomieszczenia wystawiennicze, gospodarcze i sanitarne;
- wieża wału obronnego z dachem czterospadowym pokrytym gontem drewnianym, która będzie stanowiła bramę do wnętrza grodu oraz pełniła funkcję klatki schodowej na koronę wału;
- wieża obronna grodu o wysokości około 11 m z dachem dwuspadowym pokrytym gontem drewnianym;
- chata komesa czyli wodza, z salą o powierzchni 46 m2.


Ponadto koncepcja architektoniczna budowy Grodu Łomżyńskiego zakłada podniesienie terenu zabudowy do poziomu 102,60 m n.p.m., czyli 3,6 m ponad średnią rzędną terenu istniejącego, budowę przyłączy: gazowego, energetycznego, wodociągowego, kanalizacji sanitarnej i deszczowej oraz budowę parkingu na ponad dwieście samochodów i kilka autobusów.


Powierzchnia zabudowy grodu z fosą wynosi około 11230 m2, zaś powierzchnia dziedzińca wewnętrznego grodu 1572 m2, a podgrodzia 4600 m2.

W przyszłym roku planowane jest wykonanie dokumentacji technicznej powyższej inwestycji.


UM Łomża

Logo serwisu Twitter Logo serwisu Facebook