Dodana: 11 grudzień 2007 12:29

Zmodyfikowana: 11 grudzień 2007 12:29

Spektakl Teatru K3 w Świątecznym Prezencie mieszkańcom Białegostoku

W dniu 15 i 16 grudnia o godzinie 18.00 Teatr K3 zaprasza na spektakl "Wypominki". Spektakle odbędą się w Akademii Teatralnej przy ulicy Sienkiewicza 14.

Ponieważ aktorki teatru postanowiły wystawić spektakl w prezencie świątecznym, wstęp jest wolny od opłat. W związku z tym prosimy o wcześniejszą rezerwację miejsc pod numerem telefonu: tel. +4885 7445402, mob. 0601 065 435

W małym Świętym Dziecku Bóg daje nam Zbawienie.
Niech Gwiazda Betlejemska zwiastuje nam w sercu
na nowo tę Dobrą Nowinę,
niech się rozraduje serce i uwierzy Jezusowi,
niech się umocni nadzieją na cały Nowy 2008 Rok!

Serdeczne życzenia przesyła Teatr K3:
Marta Rau
Ewa Mojsak
Dorota Grabek
oraz Manager Teatru K3
Barbara Szymańska-Fionik

***

Teatr K3
"Wypominki"
-na podstawie "Krwawych Godów"
Federico Garcii Lorki.
Scenariusz - Marta Rau.
Scenografia - Mikołaj Malesza
Reżyseria i wykonanie - zespół Teatru K3
w składzie:
Dorota Grabek, Ewa Mojsak, Marta Rau
Lalki wykonała Izabela Jerlecka
W spektaklu wykorzystano pieśni z okolic Suwalszczyzny w opracowaniu Joanny Jurczuk

Dramat "Krwawe gody" jest obok "Yermy" i "Domu Bernardy Alba" jednym z utworów, wchodzących w skład słynnej trylogii dramatycznej autorstwa Federico Garcii Lorki, największego poety hiszpańskiego naszego stulecia. Tekst opowiada historię namiętnej miłości skazanej na klęskę.  Lorca przedstawia obraz tradycyjnej wsi i jej mieszkańców, targanych namiętnościami i tęsknotami. Lorka w "Krwawych godach" porusza temat niesprawiedliwości społecznej. Ukazuje sytuację kobiet w hiszpańskim społeczeństwie patriarchalnym. Tu kobieta musi wybierać między palącą, niezaspokojoną namiętnością a rozsądkiem  i opanowaniem, które tylko pozornie chronią przed tragedią. Tekst sztuki nakreśla dramaty kobiet, borykających się ze skrywanymi przez siebie, gorącymi namiętnościami i skrajnymi emocjami. Ta paleta uczuć - od miłości do nienawiści, nie ma szansy ujrzeć światła dziennego, ponieważ nie pozwalają na to uwarunkowania społeczne i obyczaje. Bohaterki dramatu są więc zmuszone wszystko tłumić. Wyżerający je od środka żar
powraca ze zdwojoną mocą, a wtedy następstwo tragicznych zdarzeń jest nieuchronne. Postaci stworzone przez Lorkę miotają się między miłością, namiętnością, a nienawiścią.

Wypominki - to polska tradycja, w której rodzina i znajomi żegnają swoich bliskich zmarłych wspominając ich życie by zachować ich w pamięci i śpiewając pieśni żałobne aby oczyścić ich dusze. Autorki spektaklu, sięgając po ludowe pieśni z Suwalszczyzny, wtopiły historię, zaczerpniętą z "Krwawych godów", w realia polskiej kultury tradycyjnej. Buduje to ciekawą analogię kulturową a zarazem podkreśla i wydobywa uniwersalność tematów, zawartych w tekście.Upodobanie autora dramatu do folkloru zostało w spektaklu znakomicie wykorzystane. To historia trzech kobiet opłakujących swoich zmarłych mężczyzn, które poddając się miłości doprowadziły do śmierci swych ukochanych. Są sprawczyniami a zarazem ofiarami dramatu. Nieustannie powracają do tego co się wydarzyło próbując zrozumieć, wyjaśnić i wybaczyć.

Dramat Garcii Lorki pochodzi z hiszpańskiego kręgu kulturowego ale temat  w nim poruszany jest uniwersalny. Śmierć głównych postaci dramatu, opłakiwanie poległych mężczyzn przez osamotnione kobiety, miłość niespełniona, tragiczna to temat aktualny zawsze i w każdym zakątku świata. Włączając do spektaklu pieśni wspominkowe z Suwalszczyzny , które śpiewa się czuwając przy zmarłym aktorki nawiązują do
folkloru podlaskiego. Prosty język, a zarazem bardzo żywy, barwny a jednocześnie dosadny, trafia i przemawia bezpośrednio do słuchających. Pieśni tworzą potrzebną klamrę, nadają treści spektaklu nowe znaczenie, pomagają Wydobyć uniwersalny charakter całego zdarzenia. Obecnie spektakl bierze udział w konkursie na teatralną inscenizację dawnych dzieł literatury europejskiej. Jest to Konkurs rozpisany przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Spektakl "Wypominki" kierowany jest do młodzieży i widzów dorosłych.
Czas trwania: 50 minut
Termin: 15 - 16 grudzień 2007
Wstęp wolny
Miejsce wystawienia spektaklu: Akademia Teatralna
ulica Sienkiewicza 14

- Mamy nadzieję, iż sztuka, przy uwzględnieniu jej niekwestionowanych wartości literackich, stanie się również interesującym teatralnym prezentem świątecznym dla mieszkańców Podlasia. Serdecznie zapraszamy do uczestnictwa w spektaklu! - zachęcały aktorki Teatru K3.

Logo serwisu Twitter Logo serwisu Facebook