Dodana: 12 listopad 2007 08:07

Zmodyfikowana: 12 listopad 2007 08:07

Laureaci nagrody kulturalnej oraz stypendyści Marszałka

Donata Teresa Godlewska, prof. Jerzy Śródkowski, prof. Leon Tarasewicz oraz ks. Michał Niegierewicz oto laureaci nagrody Marszałka Województwa Podlaskiego w dziedzinie kultury. Zarząd województwa przyznał także rocznie stypendia, trafiły one do: Ryszarda Zięckowskiego, Tomasza Maleszewskiego oraz Małgorzaty Makowskiej.



10 listopada w białostockim Ratuszu odbyła się uroczystość wręczenia dorocznych nagród i stypendiów Marszałka Województwa Podlaskiego w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony dóbr kultury.

- Mam nadzieję, że miło spędzimy tutaj czas, ci którzy zostaną nagrodzeni będą mogli wypełniać swoje zadania, realizować pomysły, które zgłosili, a ci którzy tym razem nagrody nie otrzymali, nie zniechęcą się i w następnych latach też będą starali się o te stypendia czy nagrody i one będą pomocne w realizacji życiowych pasji – powiedział witając gości i otwierając uroczystość marszałek Dariusz Piontkowski.

W tym roku do dorocznej Nagrody Marszałka Województwa Podlaskiego za sezon artystyczny 2006/2007 nominowanych było 28 osób (lista nominowanych), a nagrody trafiły do czterech z nich. Oto oni:

Donata Teresa Godlewska
Nagrodę Marszałka otrzymuje za całokształt dokonań w dokumentowaniu  historii Ziemi Łomżyńskiej.

Zasłużona dla historii Ziemi Łomżyńskiej autorka wielu opracowań poświęconych przeszłości miasta. W czerwcu 2007 roku odbyła się promocja trzeciego wydania monografii Łomży jej autorstwa, cieszącego się niezmienną popularnością. Urodziła się w Łomży w 1925 roku. Jest absolwentką Wydziału Humanistycznego Uniwersytetu Łódzkiego, ma tytuł magistra filozofii w zakresie historii. Ponadto ukończył 3-letnie Studium Archiwalne w Łodzi. Jest autorką rozprawy doktorskiej „Dzieje Łomży od czasów najdawniejszych do rozbiorów”, która została wydana drukiem przez Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Łomżyńskiej i natychmiast znalazła sobie wiernych czytelników. Zainteresowanie książką było tak duże, że w roku 2000 TPZŁ zdecydowało się na drugie wydanie. Autorka nie zaprzestała swoich badań i dociekań dotyczących rodzinnego miasta, w archiwach państwowych m.in. w Gdańsku i Warszawie, a zebrany materiał znalazł się w drugim wydaniu. W 2006 roku znów rozpoczęła pracę nad uzupełnieniem i poprawieniem swoich dotychczasowych badań i w czerwcu br. Doczekała się trzeciego wydania słynnej monografii Łomży. 

Prof. Jerzy Śródkowski
Nagrodę Marszałka otrzymuje za 50 lat pracy na rzecz upowszechnia i ochrony kultury, zwłaszcza kultury muzycznej i folkloru.

W środowisku ludzi muzyki i kultury jest osobą powszechnie znaną i cenioną. Spod „jego ręki” wyszło wielu znakomitych muzyków i dyrygentów. Jest założycielem i dyrygentem wielu chórów amatorskich, nauczycielem muzyki, dokumentalistą folkloru Ziemi Podlaskiej. W listopadzie 2007 roku profesor obchodzić będzie jubileusz 50-lecia działalności dyrygenckiej, artystycznej, edukacyjnej i społecznej. Urodził się w 1927 roku w Krzyżanowicach, koło Iłży. Ukończył Średnią Szkołę Muzyczną oraz Wydział Instruktorsko-Pedagogiczny Państwowej Wyższej Szkoły Muzycznej w Łodzi. W międzyczasie zrealizował drugi fakultet na Wydziale I, na kierunku: teoria specjalna. Największą pasją profesora jest folklor, którego zbieraniem i zapisem zajmuje się od ponad 30 lat. Dociera do najdalszych zakątków regionu w poszukiwaniu ginących pieśni i tańców ludowych., aby je wykorzystać w programach Zespołu „Kurpie Zielone” i innych. Jest stałym konsultantem WOAK w sprawach folkloru i uczestniczy w pracach jury wielu przeglądów i konkursów.  

Prof. Leon Tarasewicz
Nagrodę Marszałka otrzymuje za całokształt dokonań artystycznych.

 

Należy do grona wybitnych artystów pochodzących z naszego regionu, cenionych w Polsce. Urodzony we wsi Waliły koło Gródka, nadal tam mieszka i pracuje. Jest absolwentem Liceum Sztuk Plastycznych im. Artura Grottgera w Supraślu, następnie ukończył Akademię Sztuk Pięknych w Warszawie, obecnie prowadzi tam pracownię malarstwa. Od 1984 roku aktywnie uczestniczy w życiu artystycznym Polski, wielokrotnie reprezentował nasz kraj na wielu wystawach zagranicznych (m.in. w Niemczech, Szwecji, Wielkiej Brytanii, Włoszech, Hiszpanii, USA czy Rosji). Ważną realizacją w jego dorobku była wystawa w Pawilonie Polskim na 49. Biennale Sztuki w Wenecji w roku 2001. Artysta swoje malarstwo pokazywał na kilkudziesięciu wystawach indywidualnych i zbiorowych. Jego prace znajdują się w kolekcjach dzieł sztuki współczesnej w Polsce i zagranicą.

Ks. Michał Niegierewicz
Nagrodę Marszałka otrzymuje za dotychczasowe działania w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony dóbr kultury.

 

Wieloletni proboszcz Parafii Prawosławnej Św. Trójcy w Hajnówce oraz Dziekan Dekanatu Hajnowskiego. Przez cały okres swojej pracy dla dobra parafii kontynuuje dzieło swego poprzednika K. A. Dziewiatowskiego, budowniczego cerkwi pw Św. Trójcy. Udało mu się stworzyć parafialny chór amatorski oraz chór dla młodzieży. Ponadto stworzył i kierował Chórem Duchowieństwa Diecezji Warszawsko-Bielskiej. Ks. Niegierewicz był też jednym z głównych organizatorów w 1982 roku I Dni Muzyki Cerkiewnej w Hajnówce, które doczekały się w tym roku swojej 26 edycji stając się z niewielkiego przeglądu chórów parafialnych Białostocczyzny Międzynarodowym Festiwalem – Hajnowskie Dni Muzyki Cerkiewnej. Obecnie festiwal, którego dyrektorem jest ks. Michał Niegierewicz jest największą imprezą artystyczną w Hajnówce. W 1997 roku powołana została do życia Szkoła Policealna dla Dorosłych – Prawosławne Studium Psalmistów w Hajnówce, które jest kuźnią kadry muzycznej dla parafii prawosławnych w Polsce. Ks. Niegierewicz jest dyrektorem tej szkoły. Jako działacz społeczny w 1998r. Otworzył Prawoławny Dom Opieki „Samarytanin”, a w 2003 r. Powołał do życia Warsztaty Terapii Zajęciowej.

***

Zarząd Województwa Podlaskiego przyznał także stypendia roczne na 2008 rok w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony dóbr kultury:

Ryszardowi Zięckowskiemu – na realizację programu  pt.: Małe Ojczyzny- Suwalski Park Krajobrazowy – część I projektu wystawa fotograficzna, wydanie katalogu;

Tomaszowi Maleszewskiemu – na realizację programu: Udział w kursach i konkursach wokalnych krajowych i międzynarodowych zakończony koncertem finałowym w Białymstoku;

Małgorzacie Makowskiej – na realizację programu: Nauka dzieci śpiewu oraz gry na instrumentach oraz stworzenie Dziecięcego zespołu muzycznego.

Świeżo upieczeni stypendyści Marszałka stworzyli piękną oprawę muzyczną uroczystości.

Logo serwisu Twitter Logo serwisu Facebook