Dodana: 30 październik 2007 08:38

Zmodyfikowana: 30 październik 2007 08:38

Dzień w Wigierskim Parku Narodowym

W ramach akcji "Parki na Wrotach" zapraszamy do aktywnego zwiedzania Wigierskiego Parku Narodowego.


I DZIEŃ : zwiedzanie rozpoczynamy od sali przyrodniczej w siedzibie WPN-u, gdzie prezentowane są zwierzęta występujące w parku (owady, ryby, ptaki, ssaki), diorama ukazująca bobra i przekrój jego żeremia. W gablotach znajdują się znaleziska archeologiczne świadczące o bytowaniu człowieka nad jeziorem Wigry, a dzięki  planszom można poznać historię Jaćwingów i łowców reniferów. Warto obejrzeć także wystawę rzeźb kamiennych  z corocznych plenerów w parku. W budynku z lat 20-tych XX w. znajduje się wystawa etnograficzna  „Ocalić od zapomnienia”. Można tu zobaczyć sprzęty domowe, wyroby ludowe, tkaniny dwuosnowowe i narzędzia do obróbki lnu, przetwórstwa mleka  z przełomu XIX/XX w., a także licznie zgromadzone  maszyny rolnicze. Dalszy etap zwiedzania to spacer po ścieżce:„Las” ( 50 min ) ( droga wiedzie kładką przez podmokłe tereny grądu, łęgu, boru i dociera do zrekonstruowanego obozowiska łowców reniferów) i „Suchary”  (2,5 godz.) ( droga prowadzi nad śródleśnymi jeziorkami przez lasy torfowiskowe z charakterystyczną florą i fauną). W ciszy, wczesnym rankiem można tu zobaczyć pracujące bobry.
Tydzień w Wigierskim Parku Narodowym

II DZIEŃ
: wycieczka na ścieżkę ”Jeziora” ( 3 godz.) w okolicy Gawrych Rudy. Na przystankach znajdujemy  opisy, dzięki którym poznajemy np. historię tego terenu, charakterystykę torfowiska, rodzaje różnych roślin, historię wsi Słupie i geomorfologię jezior Wigry, Długiego, Suchara  Wielkiego. Kolejna ścieżka ( 2,5 godz.) „Eksploatacja dóbr puszczańskich” zaczyna się w Gawrych Rudzie i przebiega na trasie kolejki wąskotorowej, na odcinku Płociczno-Krusznik. Tablice informują o różnych formach użytkowania puszczy: bartnictwie, hutnictwie, wypalaniu wapna, składowaniu drewna. W pobliżu  można zjeść smaczne potrawy regionalne. Ten dzień spędzamy pieszo lub na rowerze.  Możemy przejechać się konno lub bryczkami po lasach parku, wchodzących w skład Puszczy Augustowskiej.

 III DZIEŃ: spływ kajakowy Wigrami i Czarną Hańczą. Jezioro Wigry jest wielką atrakcją, to „serce WPN-u”. W 1998 r. jako pierwsze w świecie zostało objęte programem  Międzynarodowego Towarzystwa Limnologicznego, a w 2003 zaliczone do akwenów Konwencji Ramsar. Wigry oraz 7 innych jezior udostępnionych jest dla turystyki. Można tu uprawiać  kajakarstwo, żeglarstwo, wędkarstwo, zimą bojery, łyżwiarstwo. Jezioro bogate jest w różne gatunki ryb: sieję, sielawę, szczupaka, okonia, lina, troć jeziorową, suma. Czarna Hańcza to jeden z najpiękniejszych szlaków kajakowych w Polsce, prowadzi aż do Kanału Augustowskiego. Spływ najlepiej rozpocząć w Starym Folwarku lub Gawrych Rudzie, tam też można wynająć kajaki.

IV DZIEŃ:
zwiedzamy zespół klasztorny w Wigrach (miejsce pobytu Papieża), odbywamy rejs statkiem  po Wigrach. Po powrocie, idąc pieszo do wsi Rosochaty Róg ścieżką edukacyjną „Płazy”, obserwować możemy siedliska, w których żyją żaby. Można tu spotkać kumaka nizinnego, grzebieniuszkę ziemną, żabę moczarową, jeziorkową, trawną i traszkę zwyczajną.

V DZIEŃ
: wycieczka piesza ścieżką edukacyjną „Puszcza” (3,3 km) w okolicy Wysokiego Mostu, na skraju Puszczy Augustowskiej. Tu zapraszamy miłośników polskiego lasu, koniecznie z przewodnikiem. Lasy parku, w wielu miejscach o charakterze naturalnym, o dobrej zdrowotności i bogatym runie są miejscem gniazdowania ptaków: bielika, myszołowa, jastrzębia, kani czarnej i rudej, zimorodka. Przy szlakach na terenach podmokłych można spotkać żerującego bociana czarnego i żurawia.

VI DZIEŃ
:  wyprawa rowerowa trasą północną : Krzywe - Gałęziste - Nowa Wieś ( wieża widokowa) -  Lipniak ( wieża widokowa) -  Wiatrołuża -  Piotrowa Dąbrowa -  Królówek -  Piertanie - Tartak -  Leszczewo -  Krzywe. Tu możemy skorzystać ze smacznej oferty „Biesiady regionalnej”, w menu: kartacze, kiszka i babka ziemniaczana, kociołek różności, wiejskie wędliny, soczewiaki z barszczem, na deser „sękacz”. Miejscem biesiad jest „Dziupla” – obiekt edukacyjny (uczestnictwo w biesiadzie wymaga wcześniejszych uzgodnień,  przyjmowane są zgłoszenia grup od 10 do 150 osób).

VII DZIEŃ:
wyprawa rowerem wokół jeziora Wigry, długość trasy 30-50 km,  do wyboru.
W czasie złej pogody oferujemy projekcję filmów ( również w wersjach obcojęzycznych)  o tematyce przyrodniczej i kulturowej.

źródło: WPN

Logo serwisu Twitter Logo serwisu Facebook