Dodana: 18 styczeń 2007 12:53

Zmodyfikowana: 18 styczeń 2007 12:53

Filmowe Podlasie Atakuje (Białostocki Ośrodek Kultury + filmowcy amatorzy z naszego regionu)
Filmowe Podlasie Atakuje! to inicjatywa służąca popularyzacji wszelkich odmian kina niezależnego z północno-wschodniej Polski.

Akcja narodziła się w 2004 roku w głowach podlaskich filmowców amatorów oraz pracowników działu filmowego Białostockiego Ośrodka Kultury. Narodziła się na Podlasiu – w miejscu styku wielu kultur i religii, krainy artystów, żubrów, dziewiczej przyrody i jedynego w swoim rodzaju potencjału, którego ujście znajduje wyraz w oryginalnych działaniach twórczych.

Do tej pory pokazy FPA! odbyły się w ponad 50 miastach całej Polski, a także poza jej granicami: na Białorusi, Ukrainie, Łotwie, w Czechach i Niemczech.

Akcja odwiedza małe miasteczka i duże aglomeracje, prezentacje odbywają się w kinach, pubach, podczas festiwali filmowych i wielkich festiwali muzycznych, na seminariach akademickich i... na świeżym powietrzu.

Pokazywane filmy reprezentują wszelkie gatunki filmowe, ich autorami są twórcy nagradzani na ogólnopolskich festiwalach oraz ci tworzący dzieła kameralne, wcześniej prezentowane tylko najbliższym znajomym. W ramach akcji swoje filmy prezentują m.in.: poeci, dziennikarze, studenci szkół artystycznych i filmowych, artyści plastycy, wykładowcy szkół wyższych oraz nieskażeni komercyjnym podejściem do kina - filmowcy niezależni.

facebook