Dodana: 13 maj 2020 12:14

Zmodyfikowana: 13 maj 2020 12:15

W Łomży powstaje laboratorium wykonujące testy na koronawirusa

Trzecie w województwie podlaskim laboratorium, które będzie wykonywało badania na koronawirusa SARS-CoV-2, powstaje w Łomży. Przygotowuje i poprowadzi je Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Białymstoku w pomieszczeniach, które zajmuje w budynku Szpitala Wojewódzkiego im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego.

Ilustracja do artykułu laboratorium4.JPG

- To kolejny przykład wzmacniania Łomży,  jako znaczącego ośrodka w dziedzinie ochrony zdrowia w naszym województwie. Podejmujemy działania, aby Szpital Wojewódzki i cała sieć placówek ochrony zdrowia w mieście i regionie były na różne wyzwania przygotowane kadrowo, sprzętowo i organizacyjnie. Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa nie jest jednostką Urzędu Marszałkowskiego, ale współpraca miedzy nami jest wzorcowa. Przy naszym Szpitalu Wojewódzkim trwa budowa „domu krwiodawców” , a za kilka dni zacznie pracę profesjonalne i nowocześnie wyposażone laboratorium koronawirusowe, w którym personel zdobędzie umiejętności radzenia sobie także w innych trudnych i niebezpiecznych misjach  - mówi Marek Olbryś, Wicemarszałek Województwa Podlaskiego.

Nowe laboratorium RCKiK urządza w zajmowanych przez siebie pomieszczeniach Szpitala Wojewódzkiego im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Łomży.

- Placówka będzie wsparciem dla działających obecnie laboratoriów, choć mam nadzieję, że pracy związanej z koronawirusem będzie coraz mniej. W naszej siedzibie w Białymstoku nie było warunków dla tego rodzaju laboratorium, ale to chyba nawet lepiej, że powstaje w Łomży w ścisłym związku z jednoimiennym szpitalem. Możemy tu zapewnić odpowiedni poziom bezpieczeństwa i szybszą realizację potrzeb – tłumaczy profesor Piotr Marek Radziwon, dyrektor RCKiK w Białymstoku. Podkreśla znakomitą współpracę również przy tym przedsięwzięciu z wicemarszałkiem Markiem Olbrysiem. „Jesteśmy jego dłużnikami” – mówi Piotr Marek Radziwon.

Jak dodaje dyrektor, nowe laboratorium będzie wymagało wzmożonego wysiłku od pracowników białostockiego RCKiK, którzy będą wspomagać merytorycznie kolegów z Łomży. Jak liczna będzie to grupa i jak często będzie musiała dojeżdżać, zadecydują potrzeby. Magdalena Bujko z RCKiK szacuje, że w nowej placówce będzie mogło być wykonywanych około 100 testów wykrywających koronawirusa na jednej zmianie. Jak dodaje dyrektor Piotr Marek Radziwon, w razie konieczności, będzie można tę liczbę podwoić.

W tym tygodniu w laboratorium w Łomży trwają szkolenia i instalowanie sprzętu, docierają kolejne elementy wyposażenia. Badania „gorących” próbek rozpoczną się prawdopodobnie w drugiej połowie przyszłego tygodnia.                        

Jak podaje Ministerstwo Zdrowia, obecnie w Polsce 121 laboratoriów wykonuje badania diagnostyczne pod kątem COVID-19. W województwie podlaskim są to to placówki:  WSSE oraz Akademicki Ośrodek Diagnostyki Patomorfologicznej i Genetyczno-Molekularnej Sp. z o. o. w Białymstoku. 

 

Maciej Gryguc
oprac. Aneta Kursa

facebook