Dodana: 16 luty 2022 13:57

Zmodyfikowana: 16 luty 2022 14:01

Światowy Dzień Kota – 17 lutego

Długowłose, całkiem łyse, pręgowane, szare, białe i zupełnie czarne. Choć mają cechy wspólne, to każdy jest inny. Najwięksi indywidualiści wśród zwierząt. W czwartek, 17 lutego, swój dzień obchodzą koty.

Kociak w trawie.

„Najmarniejszy kot jest arcydziełem natury” – twierdził Leonardo da Vinci. W ciemności widzą sześć razy lepiej niż człowiek, a ich węch jest pięciokrotnie czulszy od naszego. Z kolei słuchu i niezależności możemy im jedynie zazdrościć.

Koty są jednymi z najpopularniejszych zwierząt domowych. Według danych redakcji magazynu Kot, goszczą one w co trzecim polskim gospodarstwie domowym, wygrywając konkurencję z psami.

Mruczenie dobre na wszystko

Miłośnicy tych zwierząt zgodnie przyznają, że nie ma nic przyjemniejszego dla uszu, niż mruczenie kota. Zdaniem brytyjskiego zoologa Desmonda Morrisa jest ono wyrazem potrzeby bliskości – czy to z drugim zwierzęciem, czy z człowiekiem.

Mruczenie ma również właściwości terapeutyczne – nie tylko rozluźnia i rozładowuje stres. Naukowcy uważają, że emitowane przez ciało kota drgania pomagają leczyć doznane urazy, regenerować i budować mięśnie, a nawet działać niczym naturalny środek przeciwbólowy.

Tygrys udomowiony

Gatunek Felis catus, mimo 8 tys. lat udomowienia, zachował wiele naturalnych zachowań i znaczną niezależność od człowieka.

Koty są drapieżnikami. Najlepiej widać to na tych, żyjących na wsi, wolno biegających po polach, garażach, przy domach. Bez problemu upolują mysz i ją zjedzą. Tam najbardziej widoczny jest charakter tego zwierzęcia, jednocześnie postrzeganego jako... leniucha. A koty po prostu poświęcają dużo czasu na odpoczynek i sen, by zregenerować swoje siły.

„Kto posiada kota, nie musi się obawiać samotności” – Daniel Defoe

Choć są indywidualistami, to nie do końca samotnikami. Potrafią zabiegać o kontakt, ale same regulują, ile tego kontaktu potrzebują.

Koty lubią towarzystwo innych kotów. Zaprzyjaźnione zwierzęta często liżą się nawzajem i na wiele innych sposobów okazują sobie przywiązanie, a kotki często wspólnie wychowują kocięta.

Przodek kota domowego prowadził bardziej samotniczy tryb życia, jednak po udomowieniu zmienił obyczaje. Jedynie podczas polowania nadal nie lubi towarzystwa.

16 lat świętowania

Światowy Dzień Kota obchodzony jest w Polsce od 2006 r. Ma on podkreślać znaczenie kotów w życiu człowieka, przypominać o potrzebie pomocy wolno żyjącym i bezdomnym zwierzętom, a także uwrażliwić ludzi na często trudny koci los.

Szczególnie zimą pamiętajmy o tych czworonogach, nie tylko o rasowych pięknościach, ale o zwykłych dachowcach, które przed mrozem chronią się m.in. w piwnicach bloków.

źródła: Miłośnicy kotów, Wikipedia
oprac.: Anna Augustynowicz
red.: Aneta Kursa

Logo serwisu Twitter Logo serwisu Facebook