Dodana: 26 wrzesień 2014 10:41

Zmodyfikowana: 26 wrzesień 2014 10:41

Europejski Dni Dziedzictwa w Muzeum Historii Medycyny i Farmacji UMwB

Muzeum Historii Medycyny i Farmacji Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku po raz kolejny  włącza się do obchodów Europejskich Dni Dziedzictwa. Tegorocznym hasłem obchodów jest  DZIEDZICTWO - ŹRÓDŁO TOŻSAMOŚCI. Nawiązując do tej idei, Muzeum zaprasza w dniu 30 września 2014 roku (wtorek) w godzinach 11.00-16.00 do swej siedziby. Naszym celem jest ukazanie głównego źródła do odtworzenia dziedzictwa kulturowego  rodu Branickich.

W programie:

Zwiedzanie z przewodnikiem wystawy czasowej PROJEKT Z RYCINY CZYTANY.

Główną "bohaterką" wystawy jest rycina M. Rentza przedstawiająca Pałac Branickich od strony salonu ogrodowego w II połowie XVIII wieku. Rycina pozostaje w zbiorach Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku. Rycina była jednym z głównych źródeł ikonograficznych, z których korzystano podczas rewitalizacji ogrodu pałacowego w XXI wieku. Na wystawie zaprezentowane zostaną projekty architekta Tomasza Rogali oraz modele rzeźbiarskie Michała Jackowskiego.

Wstęp bezpłatny

MUZEUM HISTORII MEDYCYNY I FARMACJI
Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku
(prawe skrzydło Pałacu Branickich)
Ul. J. Kilińskiego 1, 15-089 Białystok
Tel. /85/ 748 54 67, 748 54 05
e-mail: muzeum@umb.edu.pl
www.umb.edu.pl

 

Europejskie Dni Dziedzictwa to wspólna inicjatywa Rady Europy i Unii Europejskiej, której celem jest promocja zabytków. Idea EDD narodziła się 3 października 1983 roku w Hiszpanii, w Grenadzie. Francuski minister kultury zaproponował wtedy rozszerzenie na cała Europę zainicjowanych we Francji Dni Otwartych Zabytków. Wtedy po raz pierwszy bezpłatnie udostępniono zwiedzającym obiekty, do których dostęp dotychczas był ograniczony. Ponieważ inicjatywa cieszyła się bardzo dużym zainteresowaniem, zainspirowało to w 1991 roku Radę Europy do ustanowienia Europejskich Dni Dziedzictwa. Polska przyłączyła się do akcji w 1993 roku. Koordynatorem Europejskich Dni Dziedzictwa w Polsce jest Narodowy Instytut Dziedzictwa. Więcej informacji na stronie www.edd.nid.pl

Logo serwisu Twitter Logo serwisu Facebook