Dodana: 27 kwiecień 2020 13:42

Zmodyfikowana: 27 kwiecień 2020 15:48

WKS Mistrzem jest

Piłka nożna jest bez wątpienia najpopularniejszą dyscypliną sportową w Okręgu Podlaskim. Kibicom doskonale są znane sukcesy Jagiellonii Białystok. Był jednak taki czas, gdy o sile futbolu w naszym regionie stanowili piłkarze zupełnie dziś zapomnianej drużyny. Mowa o Wojskowym Klubie Sportowym Grodno, który dominował w piłkarskiej rywalizacji w przedwojennym województwie białostockim.

Ilustracja do artykułu Miniatura Grodno.jpg

8 okręgowych zwycięstw

Grodzieńscy wojskowi zdobyli bowiem w okresie przedwojennym aż 8 tytułów Mistrza Okręgu Białostockiego. Po raz pierwszy uczynili to w 1931 roku, po raz ostatni – w 1939 roku.

Do sukcesów WKS Grodno przyczyniło się wielu piłkarzy. Część splendoru spływała jednak na przyjezdnych graczy, którzy trafiali do garnizonu grodzieńskiego na czas służby wojskowej. Zdarzali się wśród nich nawet reprezentanci Polski, którym był pomocnik Garbarni Kraków – Adam Haliszka (3 występy w narodowej drużynie w latach: 1934 – 1935).

Jeden z mistrzowskich zespołów WKS Grodno z lat 30.

Jednak piłkarski potencjał WKS Grodno opierał się też w dużym stopniu na rodzimych zawodnikach. Wśród nich wyróżniał się szczególnie bramkostrzelny napastnik – Eugeniusz Adamczyk, który np. w sezonie 1938 na 57 goli zdobytych przez grodzieńskich wojskowych strzelił aż 30.

13:1 z Makabi Łomża

Różne były okoliczności wywalczenia okręgowego prymatu przez WKS Grodno w poszczególnych, przedwojennych sezonach. Przy czym bardzo prestiżowy charakter miały mecze grodnian z Jagiellonią Białystok. Niekiedy przewaga grodzieńskich wojskowych w tej konfrontacji była bardzo wyraźna. Tak stało się w sezonie 1932, gdy drużyna „Jagi” na własnym boisku przegrała z WKS Grodno aż 2:6!

Afisz jednego z meczów WKS Grodno.

Z kolei wyjątkowo zacięty bój o mistrzowski tytuł stoczyli grodnianie w sezonie 1936. Wtedy to, dopiero w dodatkowym meczu na neutralnym terenie – w Białymstoku, pokonali oni 4:0 Warmię Grajewo.

Najbardziej zaś przekonywująco wojskowi z Grodna triumfowali w Mistrzostwach Okręgu Białostockiego na rok 1938, gdy w 12 meczach odnieśli 11 zwycięstw i zanotowali 1 remis, przy bilansie goli 58-10. Natomiast w 1939 roku popisali się najwyższą wygraną w historii przedwojennej ligowej rywalizacji o mistrzostwo Okręgu Białostockiego, gromiąc 13:1 Makabi Łomża.

Jerzy Górko

Fot.: znadniemna.pl, Biblioteka Narodowa w Warszawie

Logo serwisu Twitter Logo serwisu Facebook