Dodana: 27 maj 2022 09:28

Zmodyfikowana: 27 maj 2022 09:28

Szlemy na koniec olimpiady

Turniej brydża sportowego rozegrany w Hali Kultury w Łomży zakończył w czwartek 26 maja, Ogólnopolską Olimpiadę Młodzieży w Sportach Halowych. W honorowaniu najlepszych wziął udział wicemarszałek województwa podlaskiego Marek Olbryś.

Wicemarszałek Olbryś dekoruje zwycięzców

Olimpiada w dwunastu dyscyplinach sportu z udziałem około 3 tysięcy zawodników oraz licznego grona opiekunów, szkoleniowców, sędziów i działaczy sportowych ze wszystkich województw kraju, trwała od ostatnich dni marca. Sportowe zmagania odbywały się m. in. w Białymstoku, Łomży, Suwałkach, Augustowie  

– Trochę żal, że kończy się to wspaniałe sportowe spotkanie młodzieży. Myślę, że był to czas nie tylko rywalizacji sportowej, ale także spotkań, nawiązywania kontaktów i przyjaźni, poznawania  naszego gościnnego regionu. Z tego, co słyszę, nasza gościnność pozostawia miłe wspomnienia u wszystkich uczestników olimpiady. Sport to wspaniała szkoła życia: kształtowania osobowości, podejmowania decyzji, uczciwej rywalizacji. Bardzo chciałbym zobaczyć niedługo uczestników naszej olimpiady wśród mistrzów wielkich światowych wydarzeń – powiedział wicemarszałek Marek Olbryś.    

Jego słowa o dobrym wizerunku województwa podlaskiego, który pozostanie w pamięci sportowych środowisk z kraju, potwierdza Adrian Bakalarz,  szkoleniowiec brydżystów z Bielska-Białej, którzy zdobyli 7 z 12 medali tegorocznej OOM.    

– Obyście częściej organizowali takie imprezy.To piękny i przyjazny region – stwierdził Adrian Bakalarz na zakończenie kilkudniowego maratonu brydżowego, w którym jednak jego zawodnicy znaleźli trochę czasu np. na rejs gondolą po Narwi i pyszne lody.

– Brydż to pasja, która daje szczęście w życiu, pozwala odkrywać pokłady energii. Najtrudniejsze to przyciągnąć na pierwsze zajęcia. Jak już chwycą bakcyla, to już potem nie chcą nic innego robić – dodał Adrian Bakalarz, zdradzając tajemnice powodzenia brydża wśród młodych ludzi.

Gracze podczas meczy brydża

Takich „zarażonych” grą o tradycjach sięgających XVI wieku (wist), a w obecnej formie znanej od XIX wieku także w województwie podlaskim nie brakuje. 

– Nasze województwo ma złoto w jednym z turniejów dziewcząt, a Hala Kultury w Łomży jest wręcz stworzona do takich wydarzeń. Swoją salę mieli chłopcy, swoją dziewczęta. Było też miejsce, skąd opiekunowie mogli obserwować zawody – z dumą podkreślał Krzysztof Krajewski z Podlaskiej Federacji Brydża Sportowego, koordynator turnieju w Łomży, dziękując zarządowi województwa podlaskiego i Podlaskiej Federacji Sportu, która w imieniu władz województwa była organizatorem całej olimpiady oraz władzom Łomży.

W turnieju OOM w Łomży wzięło udział 120 (w tym 48 dziewcząt) wyłonionych w kwalifikacjach brydżystów w wieku 16 - 18 lat. Reprezentowali osiem województw. Spędzili w trzy dni po około 500 minut przy stolikach. Głównym zadaniem sportowych brydżystów jest optymalne wykorzystanie rozkładów kart (takich samych dla wszystkich w każdym rozdaniu), które dostają. Sędziowie oceniali, które pary dziewcząt i chłopców poradziły sobie najlepiej z tym zadaniem.      

– Brydż to znakomite oderwanie od rzeczywistości, logika, którą lubią młodzi ludzie – powiedział Maciej Czajkowski, sędzia główny turnieju, który rozgrywany był niejako podwójnie: „na impy” i „na maksy”, czyli wersje różniące się nieco taktyką i zasadami punktacji .

Najlepsi nie kryli satysfakcji.

– Fantastyczne uczucie, tyle treningów i wreszcie taki triumf. Zaczynałam jeszcze w podstawówce w kółku brydżowym. Brydż rozwija m. in. wnioskowanie, wnioskowanie negatywne, kreatywność,  pomysłowość. a to przydaje się w szkole. Spotyka się tu fantastycznych ludzi – mówiła Natalia Szoka z I LO w Białymstoku, wraz z Emilią Gwóźdź, złota medalistka olimpiady w turniej „na impy”.  – Na pewno brydż uodparnia na stresy, a podobno przeciwdziała demencji – dodał Jakub Pietrzak z Bielska-Białej, także mistrz, ale „na maksy”.

Dyplomy i medale wicemarszałek Marek Olbryś wręczał najlepszym w towarzystwie m. in. Andrzeja Wojtkowskiego, radnego i przewodniczącego prezydenckiej Rady Sportu w Łomży, Marcina Dudka z Podlaskiej Federacji Sportu oraz działaczy Polskiego Związku Brydża Sportowego.    

Wyniki

Dziewczęta:

Turniej par na maksy

  1. Kinga Kowal, Łucja Ciborowska, Skawina
  2. Zuzanna Samojendy, Julia Wodzyńska, Bielsko-Biała
  3. Zofia Terep, Maja Pacholec, Bialsko-Biała

Turniej par na impy

  1. Natalia Szoka, Emilia Gwóźdź, Białystok
  2. Dominika Lucka, Julianna Szymonek, Bialsko-Biała
  3. Kinga Kowal, Łucja Ciborowska, Skawina

Chłopcy

Maksy

  1. Wojciech Okrzesik, Jakub Pietrzak, Bielsko-Biała
  2. Alex Cimr, Krzysztof Świątkowski, Chorzów
  3. Bernard Kula, Jan Kot, Warszawa

Impy

  1. Maximilian Szemik, Mateusz Bakalarski, Bielsko-Biała
  2. Michał Stasik, Konrad Ciborowski, Skawina
  3. Mikołaj Kubiczek, Jakub Marekwica, Bialsko-Biała

W klasyfikacji województw wygrał Śląsk przed Mazowszem i Małopolską, a brały udział także Wielkopolskie, Dolnośląskie, Łódzkie, Podlaskie i Lubuskie.

tekst i fot.: Maciej Gryguc
red.: Barbara Likowska-Matys

Logo serwisu Twitter Logo serwisu Facebook