Dodana: 4 maj 2021 14:20

Zmodyfikowana: 4 maj 2021 14:20

Podlaskie gospodarzem XXVII Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży 2022 w Sportach Halowych

Zawodnicy 12 dyscyplin sportowych zawitają w przyszłym roku do województwa podlaskiego, by rywalizować o mistrzowskie tytuły w sportach halowych. Taką decyzję podjął prof. Piotr Gliński, Minister Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu. W piątek (30.04) podzielili się tą informacją Artur Kosicki, Marszałek Województwa Podlaskiego oraz Marek Malinowski, Członek Zarządu Województwa Podlaskiego.

Dwóch chłopaków gra w tenis stołowy

Za rozwój sportu młodzieżowego i wspieranie współzawodnictwa młodzieży odpowiada w Polsce minister właściwy ds. kultury fizycznej, jednak za organizację konkretnych przedsięwzięć odpowiadają m.in. marszałkowie województw.

- Podlaskie to wiele silnych klubów i ambitna młodzież. To wystarczające przesłanki, dla których podejmujemy się organizacji Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży – powiedział marszałek Artur Kosicki. - Sport jest od zawsze w moim sercu. I kiedy byłem zawodnikiem, i teraz, kiedy pełnię funkcję marszałka województwa. – podkreślił.

Marek Malinowski, Członek Zarządu Województwa Podlaskiego, który w przeszłości również był sportowcem, zaprosił z kolei wszystkie chętne samorządy z województwa podlaskiego do współpracy przy organizacji przedsięwzięcia.

- Chcemy, by zawody odbywały się w różnych częściach województwa, dlatego jesteśmy otwarci na współpracę z lokalnymi samorządami – mówił.

Ogólnopolska Olimpiada Młodzieży jest ogólnokrajową imprezą sportową o randzie mistrzostw Polski dla młodych sportowców w kategorii wiekowej juniora młodszego. To zawody o randze Mistrzostw Polski Juniorów Młodszych.

W ramach OOM w sportach halowych konkurują sportowcy 12 dyscyplin, wśród których są: badminton, brydż sportowy, gimnastyka (artystyczna, sportowa, trampolina), szachy, szermierka, taekwondo olimpijskie, tenis stołowy i zapasy (kobiet, styl klasyczny i wolny). Dodatkowo kobiety i mężczyźni rywalizują osobno w boksie, judo, piłce ręcznej oraz siatkówce.

Łącznie w czasie cyklicznych zawodów rywalizuje kilka tysięcy zawodników i zawodniczek z całego kraju.

Wcześniej województwo Podlaskie było gospodarzem OOM w Biegach Przełajowych w 2005 r., OOM w Sportach Halowych w 2011 r. oraz OOM w Sportach Umysłowych w 2015 r.

***

Ogólnopolska Olimpiada Młodzieży organizowana jest od 1995 roku. Od 2012 roku ma formułę zawodów w sportach zimowych, halowych i letnich. Poprzednie zawody OOM w sportach halowych odbyły się w województwie lubelskim (2020), w 2021 z kolei zawody odbędą się w okresie czerwiec-sierpień w województwie łódzkim.

 

Marcin Nawrocki

fot.: Piotr Babulewicz

Logo serwisu Twitter Logo serwisu Facebook