Dodana: 13 wrzesień 2017 07:43

Zmodyfikowana: 13 wrzesień 2017 07:43

Maraton Kresowy „Pogodne Suwałki” - dominacja kolarzy z Litwy

W niedzielę (10.09) odbył się wyścig „Pogodne Suwałki” zaliczany do cyklu Maratonów Kresowych. Kolarze ścigali się w Wigierskim Parku Narodowym. Na głównym dystansie Kellys Maraton zwyciężył Litwin Domas Manikas (Sprint SBR Bank Team). Wśród kobiet najszybsza była zawodniczka z Białorusi Ksenia Kasabutskaya (BikeNRoll).

Ilustracja do artykułu mk01 (Custom).jpg

Hasło reklamowe „Pogodne Suwałki” nawiązuje do faktu, że Suwalszczyzna ma najwięcej w Polsce słonecznych dni, ze względu na wpływ klimatu kontynentalnego. Pogoda nie zawiodła i kolarze ścigali się w słońcu i letnich temperaturach. Start wyścigu został ulokowany w malowniczo położonym nad jeziorem Wigry Ośrodku Wypoczynkowo-Żeglarskim w Starym Folwarku. Było to znakomite miejsce na odpoczynek po wyścigu. Na utrudzonych maratończyków czekały na mecie regionalne cepeliny. Można była także skosztować innych litewskich specjałów kulinarnych, litewskiego kwasu chlebowego i piwa serwowanych przez znakomitą karczmę Ruta z Puńska.

Przebieg trasy został przygotowany przez zawodników drużyny MTB Suwałki, którzy znakomicie znają wszystkie okoliczne ścieżki z codziennych treningów. Zawodnicy ścigali się po drogach i szlakach prowadzących przez niezwykle urokliwe tereny Wigierskiego Parku Narodowego. Pod względem sportowym trasa dawała wiele satysfakcji nawet zaawansowanym kolarzom MTB, gdyż miała charakter interwałowy. Pierwszy, wymagający podjazd był już kilkaset metrów od startu. Była też bardzo urozmaicona. Nie zabrakło ciekawych sekcji singli, a błotnistego odcinka obok tamy bobrów. Większość trasy prowadziła przez piękne lasy Wigierskiego Parku Narodowego, ale zawodnicy wyjeżdżali także na otwarte przestrzenie i mogli podziwiać rozległe panoramy, w tym na jezioro Wigry z malowniczym klasztorem pokamedulskim z punktu widokowego około dwa kilometry przed metą.

„Baśniowe Suwałki i bajkowa trasa MK” - tak w skrócie opisał swoje wrażenia Wiesław Wójtowicz (Azart Peleton Chełm). Więcej słów użył Mariusz Rynkiewicz (KK24H): „Trasa suwalskich górek dodały niedzieli spędzonej na dwóch kółkach niepowtarzalnego smaku. Sam start i pierwszy podjazd były zapowiedzią dobrego ścigania. Kolejne podjazdy tylko cieszyły. Jednak największą frajdę z jazdy dały single od 6km do 9km. Trzeba było dać z siebie 110 procent, by poczuć odjazd pokonywania kolejnych dynamicznych zjazdów z bardzo szybkimi pojazdami. Kiedy minąłem ten odcinek, pozostał niedosyt dobrej zabawy. Jak mówi przysłowie - wszystko co dobre, szybko się kończy. Dla mnie to jeden z najlepszych Maratonów Kresowych. Można rzec, pure MTB tych stron.”

Główny wyścig na dystansie Kellys Maraton odbył się pod znakiem dominacji kolarzy zagranicznych, przede wszystkim z Litwy. Zawodnicy z tego kraju zajęli pierwsze cztery miejsca. Zwyciężył Domas Manikas (Sprint SBR Bank Team), drugi był Edgaras Kovaliovas (Top Team), zaś trzeci lider klasyfikacji generalnej cyklu Sarunas Pacevicius (Sprint SBR Bank Team). Z polskich zawodników na piątym miejscu finiszował zwycięzca dwóch poprzednich etapów w Narewce i Siemiatyczach – Piotr Car (Mistral). Wśród kobiet najszybsze były Białorusinki: Ksenia Kasabutskaya (BikeNRoll) oraz Tatjana Skurat (Velopark). Trzecie miejsce zajęła Katarzyna Sieńko (AGR Podlasie).

Polscy reprezentanci dużo lepiej spisali się na dystansie Półmaraton. Triumfował utalentowany szesnastolatek Szymon Gryn (MTB Ełk Prostki), zaś wśród kobiet najszybsza była Magdalena Kuszmider z Legionowa. Na dystansie Author Mini Maraton pierwszy linię mety minął Olaf Koncewicz (Szkółka Kolarska w Ogrodniczkach Gmina Supraśl). Najlepszą zawodniczką była zaledwie dziesięcioletnia Nikola Gliniecka (SKK Sokół).

Organizatorem wyścigu „Pogodne Suwałki” była Fundacja „Maratony Kresowe” przy wsparciu Ośrodka Sportu i Rekreacji w Suwałkach, Gminy Suwałki, Wigierskiego Parku Narodowego oraz Ministerstwa Sportu i Turystyki. Główni sponsorzy to: Kellys, Dobre Sklepy Rowerowe, Author, sklepy Peleton, SANAS, Garmin, marka Primacol.

Finałowy Maraton Kresowy odbędzie się 30 września w uzdrowiskowym Supraślu.

Wyniki:
Kellys Maraton (mężczyźni):
1. Domas Manikas (Sprint SBR Bank Team) – 02:10:28
2. Edgaras Kovaliovas (Top Team) – 02:10:29
3. Sarunas Pacevicius (Sprint SBR Bank Team) – 02:10:31

Kellys Maraton (kobiety):
1. Ksenia Kasabutskaya (BikeNRoll) – 02:38:20
2. Tatjana Skurat (Velopark) – 02:51:44
3. Katarzyna Sieńko (AGR Podlasie I) – 02:59:21

Półmaraton (mężczyźni):
1. Szymon Gryn (MTB Ełk Prostki) – 01:13:09
2. Prasviryn Yahor (Velogrodno) – 01:13:09
3. Szymon Pomian (UKS Wygoda Białystok) – 01:13:09

Półmaraton (kobiety):
1. Magdalena Kuszmider (Legionowo) – 01:24:55
2. Anna Kałasznikowa (Brześć) – 01:26:10
3. Ewelina Kamińska (AGR Podlasie I) – 01:27:27

Author Mini Maraton (mężczyźni):
1. Olaf Koncewicz (Szkółka Kolarska w Ogrodniczkach Gmina Supraśl) – 00:08:56
2. Kacper Bernacki (Szkółka Kolarska w Ogrodniczkach Gmina Supraśl) – 00:08:58
3. Kertenis Ignas (Sprint SBR Bank Team) – 00:09:00

Author Mini Maraton (kobiety):
1. Nikola Gliniecka (SKK Sokół) – 00:10:00
2. Patrycja Taudul (UKS "Feniks" Krynki) – 00:10:11
3. Aleksandra Khitrushko (Velogrodno) – 00:10:18

za: maratonykresowe.pl
(opr.aa)

facebook