Dodana: 27 lipiec 2015 15:18

Zmodyfikowana: 28 lipiec 2015 11:43

Los Angeles. Znakomity początek Światowych Igrzysk Olimpiad Specjalnych dla polskiej reprezentacji!

Podlasianin Sebastian Wilman zdobył złoto w trwających XIV Światowych Letnich Igrzyskach Olimpiad Specjalnych w Los Angeles. Sebastian Wilman jest zawodnikiem Klubu Sportowego „Mag-Ton” z Białegostoku.

Ilustracja do artykułu Znakomity początek Światowych Igrzysk Olimpiad Specjalnych dla polskiej reprezentacji_inf_prasowa.jpg

Zawody rozpoczęły się  25 lipca. Już pierwszego dnia polscy reprezentanci Podczas pierwszego dnia zmagań sportowych polscy reprezentanci zdobyli złoty i srebrny medal w pływaniu.
Na podium znalazło się dwóch naszych zawodników, wspomniany wcześniej  Sebastian Wilman zdobył złoto w pływaniu 25 m stylem grzbietowym. W tej samej konkurencji srebro zdobył  Andrzej Motyka z województwa śląskiego.

- Bardzo cieszę się z tego medalu. Sam przyjazd na Światowe Igrzyska to dla mnie ogromna nagroda
za wysiłek na treningach, zdobycie złotego medalu to już spełnienie najskrytszych marzeń
- powiedział Sebastian Wilman.

Obaj zawodnicy, by przyjechać na Igrzyska Światowe musieli wcześniej rywalizować w zawodach na szczeblu regionalnym i ogólnopolskim.
Sebastian Wilman jest zawodnikiem Klubu Sportowego „Mag-Ton” z Białegostoku. W Olimpiadach Specjalnych trenuje pływanie, ale także m.in. bowling, tenis ziemny i hokej halowy.
Andrzej Motyka jest zawodnikiem Klubu Olimpiad Specjalnych „Promyk” z Rybnika.
W Olimpiadach Specjalnych trenuje od 2003 roku. Oprócz pływania trenuje także m.in. koszykówkę, piłkę nożną i narciarstwo biegowe.

Trenerami polskiej kadry pływaków są nauczyciel WF oraz kierownik Warsztatu Terapii Zajęciowej w Drogomyślu Robert Młynarczyk (Olimpiady Specjalne Beskidzkie),  instruktor pływania, dyrektor Oddziału Regionalnego Olimpiady Specjalne Opolskie Ewa Hałambiec .

- To wspaniałe, że już pierwszego dnia dwóch Polaków znalazło się na podium. To dla nich ogromna radość i satysfakcja z przełamywania własnych barier i ograniczeń. Wszystkich nas w reprezentacji bardzo cieszy, że medalami możemy przynosić radość kibicom w Polsce i na całym świecie - powiedział trener pływaków Robert Młynarczyk.

Polscy pływacy w Los Angeles rywalizować będą jeszcze w dwóch konkurencjach: 50 m stylem dowolnym i w sztafecie 4x50 m.

Dzień wcześniej odbyła się uroczysta ceremonia otwarcia Igrzysk. Na trybunach jednego z najsłynniejszych stadionów świata zebrało się ponad 63 tysiące widzów – wykupione zostały wszystkie dostępne bilety na ceremonię. Przed telewizorami uroczystość obejrzało kilka milionów telewidzów.

Pierwsza Dama USA, znakomici sportowcy i artyści uhonorowali 7 tysięcy sportowców z niepełnosprawnością intelektualną, którzy rozpoczynają sportowe zmagania w 25 dyscyplinach. Wszyscy zawodnicy przemierzali stadion po gigantycznym czerwonym dywanie, przywołującym myśli o Hollywood, owacyjnie witani przez widzów.
87-osobowa grupa z Polski  zaprezentowała się w czerwonych dresach i białych czapkach.

Nad stadionem górował napis z przysięgą zawodników Olimpiad Specjalnych „Pragnę zwyciężyć, lecz jeśli nie będę mógł zwyciężyć, niech będę dzielny w swym wysiłku” – te słowa przyświecać będą każdemu reprezentantowi ze 177 krajów, których reprezentanci biorą udział w Igrzyskach.

Flagę Olimpiad Specjalnych wprowadzili na płytę stadionu znakomici sportowcy – multimedaliści: pływak Michael Phelps, skoczek do wody Greg Louganis, gimnastyczka Nadia Comaneci oraz

łyżwiarka figurowa Michelle Kwan.

Oficjalnego otwarcia Igrzysk dokonała Michelle Obama.
-Mój mąż i ja jesteśmy bardzo z Was dumni, tak niewiarygodnie dumni i kochamy Was z całego serca”-  mówiła pierwsza dama USA do sportowców z niepełnosprawnością intelektualną.

Michelle Obama  została zaproszona na scenę przez zawodnika Olimpiad Specjalnych Tima Harrisa, właściciela restauracji z Nowego Meksyku, w której, jak powiedział serwuje „śniadania, lunche i uściski”.
Tim podkreślił, że Pierwsza Dama zna moc uścisków, więc podarował jeden również jej.
 
XIV Światowe Letnie Igrzyska Olimpiad Specjalnych w Los Angeles to największe sportowe i humanitarne wydarzenie na świecie w 2015 roku.
To także największa impreza sportowa, odbywająca się w Los Angeles od czasu Igrzysk Olimpijskich w 1984 roku.
W Igrzyskach bierze udział blisko 7 tysięcy sportowców z niepełnosprawnością intelektualną ze 177 krajów świata.
Towarzyszy im blisko 3 tysiące trenerów i członków sztabów medycznych.
Uczestników i  organizatorów wspiera ponad 30 tysięcy wolontariuszy, a zmagania na żywo obejrzy blisko pół miliona widzów.

Zmagania sportowe trwają od 25 lipca do 2 sierpnia. Ceremonia zamknięcia odbędzie się 2 sierpnia

Logo serwisu Twitter Logo serwisu Facebook