Dodana: 14 czerwiec 2021 10:59

Zmodyfikowana: 14 czerwiec 2021 10:59

CHa-KA-Bi – nowy szlak wodny na mapie Podlaskiego

Będzie prowadził przez malownicze tereny Czarnej Hańczy, Kanału Augustowskiego i Biebrzy. W piątek (11.06) w Augustowie podpisaniem deklaracji uroczyście zainaugurowano powstanie nowego szlaku aktywnej turystyki wodnej CHa-KA-Bi. W konferencji, zorganizowanej przez LGD-Puszcza Augustowska, uczestniczyli: marszałek Artur Kosicki oraz wicemarszałek Stanisław Derehajło. Województwo Podlaskie było jej partnerem strategicznym.

Ilustracja do artykułu [11.06.2021] Konferencja dot. Cha Ka Bi w Augustowie-22.jpg

Pomysł na szlak łączący Czarną Hańczę z Biebrzą zrodził się w wyniku porozumienia LGD-Kanał Augustowski z lokalnymi samorządami pod nazwą Augustowsko-Biebrzański Park Turystyczny (ABPT). Do współpracy włączyły się także samorządy z dorzecza Czarnej Hańczy.

- To, że powstaje tak ważna inicjatywa, która łączy wiele samorządów, wiele środowisk, jest przykładem dobrego działania turystyki w regionie. Turystyka potrafi łączyć, pozwala zbudować coś, co jest ponadczasowe, co ma wydźwięk ponadregionalny  mówił Andrzej Gut-Mostowy, sekretarz stanu w ministerstwie rozwoju. - Polacy chcą odpoczywać na łonie natury, a ten szlak to odpowiedź na ich potrzeby.

Ambitne Podlaskie

Z kolei Artur Kosicki, marszałek województwa podkreślił, jak istotna jest turystyka dla rozwoju województwa.

- To jeden z głównych fundamentów prężnego rozwoju. Jako zarząd województwa promujemy nasz region na różne sposoby - m.in. poprzez pokazywanie wspaniałych terenów, perełek architektonicznych, które są wyjątkowe w skali globu. Organizujemy także wydarzenia kulturalne i turystyczne, przyciągające mnóstwo zainteresowanych. Uwypuklamy wyjątkowość naszego województwa, bo chcemy, aby było znane nie tylko w Polsce, ale na całym świecie  mówił Artur Kosicki. 

Marszałek zachęcał także do korzystania z programów regionalnych w ramach nowej perspektywy unijnej w celu zdobywania funduszy na cele turystyczne.

- Jako zarząd województwa czekamy na państwa projekty. Wierzę, że będzie ich jeszcze więcej, bo Podlaskie jest ambitne  spuentował.

Ponadlokalna marka

„CHa-KA-Bi (Czarna Hańcza, Kanał Augustowski, Biebrza)  szlak aktywnej turystyki wodnej” to perła na turystycznej mapie województwa. Będzie przebiegał przez uwielbianą przez kajakarzy Czarną Hańczę i Biebrzę – „królową” największego w regionie parku narodowego. Pomiędzy nimi - Kanał Augustowski, pomnik historii z 1. połowy XIX w., jeden z największych zabytków hydrotechnicznych, pozwalający w sposób niekonwencjonalny dostać się na Białoruś.

Chodziło o stworzenie solidnej, ponadlokalnej marki, która pozwoliłaby na odpowiednią promocję nie tylko tej części, ale całego województwa.

- Chcąc wypromować region, musimy współdziałać i patrzeć szerzej  mówił Bogdan Dyjuk, prezes LGD-Puszcza Augustowska i jednocześnie radny wojewódzki. - Chcemy tworzyć markę, a żeby ją tworzyć, musimy zadbać o ofertę turystyczną  te szlaki powinny być w sposób właściwy zainwestowane.

„Turystyka buduje mosty”

Pod dużym wrażeniem współpracy w ramach tej inicjatywy był Rafał Szlachta, prezes Polskiej Organizacji Turystycznej (POT).

- Turystyka buduje mosty. To będzie kolejne miejsce na mapie kraju, które z dumą będziemy promować  zaznaczył.

W dalszej części spotkania przedstawiono aktualne prace związane z tworzeniem szlaku i możliwości pozyskania funduszy zewnętrznych na realizację inwestycji. Zaprezentowano także propozycje rozwiązań architektonicznych w strefie CHa-KA-Bi. Konferencję zakończyło podpisanie wspólnej deklaracji przez inwestariuszy, co oficjalnie zainaugurowało otwarcie szlaku.

W piątkowym spotkaniu udział wzięli m.in. poseł Mieczysław Baszko, przedstawiciele samorządów, władze parków narodowych, przedsiębiorcy oraz osoby działające w obszarze turystyki.


Anna Augustynowicz

red.: Małgorzata Sawicka
fot.: Mateusz Duchnowski

Logo serwisu Twitter Logo serwisu Facebook