Dodana: 8 marzec 2018 10:14

Zmodyfikowana: 29 maj 2018 13:14

Electrum Ekiden – Pomóżmy Razem 2018! Trwają zapisy on-line

Czwarta edycja „Electrum Ekiden – Pomóżmy Razem” - charytatywna sztafety maratońska odbędzie się w dniach 9 - 10 czerwca (9.06 – biegi dzieci, 10.06 – bieg główny), a miasteczko zawodów zlokalizowane będzie na stadionie lekkoatletycznym BOSiR przy ul. 11 listopada 28 w Białymstoku.

Ilustracja do artykułu aik.jpg

Słowo ekiden pochodzi z języka japońskiego (ekiden-kyōsō) i oznacza długodystansowy bieg sztafetowy. Biegi sztafetowe Ekiden są niezwykle popularne m.in. w: Japonii, Australii, Nowej Zelandii, Kanadzie czy Stanach Zjednoczonych, a od 2015 roku również w Białymstoku, gdzie organizatorzy po raz kolejny chcą pokusić się o frekwencyjny rekord. W tym biegu jednak nie statystyki, ale konkretne efekty są najważniejsze. Od liczby startujących drużyn zależy bowiem skala wsparcia, na jakie mogą liczyć podopieczni Białostockiego Hospicjum dla Dzieci.


REKORDOWA EDYCJA 2017

W poprzednim roku w tym wyjątkowym wydarzeniu w obu biegach – w biegu głównym oraz biegach dzieci - pobiegło w sumie ponad 1600 uczestników. Zdaniem przedstawicieli Fundacji „Białystok Biega” oraz „Pomóż Im”, które wspólnie z Białostockim Ośrodkiem Sportu i Rekreacji organizują to przedsięwzięcie jest ogromna szansa na to, by na starcie tegorocznej sztafety kolejny raz zameldowała się rekordowa liczba biegaczy. W 2015 roku podczas pierwszej edycji sztafety wystartowało 139 drużyn. Rok później było ich już 181, by w 2017 roku w biegu udział wzięło 202 ekipy. „Mamy więc ogromną nadzieję na to, że w „Electrum Ekiden 2018” zbliżymy się znacząco do granicy 250 zespołów. Czym więcej biegaczy, tym większe wsparcie dla Hospicjum. Planujemy przy tym dość intensywne działania promocyjne i informacyjne związane z systematyczną budową zainteresowania wydarzeniem.” – Grzegorz Kuczyński, prezes Fundacji Białystok Biega.

Arnold Sobolewski, kierujący Fundacją „Pomóż Im”, która prowadzi jedyne w regionie Domowe Hospicjum dla Dzieci przypomina zarazem, że to bezpośrednio od liczby startujących sześcioosobowych zespołów zależy wielkość pomocy, na jaką mogą liczyć jej podopieczni.

„Jedna trzecia opłaty startowej zostanie przeznaczona na naszą rzecz. Dlatego w imieniu własnym, ale przede wszystkim w imieniu naszych nieuleczalnie chorych maluchów gorąco i z całego serca zachęcamy do startu” – mówi Sobolweski.


KAŻDY MOŻE POMÓC

Do udziału w zawodach można zapisać się przy pomocy oficjalnej strony biegu. Organizatorzy przypominają, że w biegu może wystartować każdy – niezależnie od formy czy poziomu wytrenowania. W poprzednich edycjach swoje ekipy wystawili m.in.: Fundacja „Pomóż Im”, Urząd Miejski w Białymstoku, lekarze z Kliniki Onkologii i Hematologii Uniwersyteckiego Dziecięcego Szpitala Klinicznego, wolontariusze Fundacji prowadzącej Białostockie Hospicjum dla Dzieci, Białostocki Ośrodek Sportu i Rekreacji, liczne firmy i instytucje oraz cała rzesza amatorów biegania, którzy połączyli swoje siły, aby razem pomóc chorym dzieciom.

Rywalizujące w tej wyjątkowej sztafecie drużyny razem muszą pokonać maratoński dystans czyli 42,195 km. Trasa została podzielona na 6 sztafetowych odcinków. Członkowie drużyn przebiegną w poszczególnych zmianach odpowiednio: 7,195 km, 10 km, 10 km, 5 km, 5 km i 5 km.

Dzień przed biegiem dorosłych, czyli 9 czerwca, po raz drugi w Mini sztafecie wystartują dzieci. Drużyny składać się będą z 4 dzieci w wieku od 4 do 15 lat. Poszczególni zawodnicy sztafety będą mieli do pokonania dystans 400 metrów (jedno stadionowe kółko). Oprócz biegania, na płycie stadionu na milusińskich i ich rodziny będą czekały dodatkowe atrakcje w tym dmuchane zabawki BOSiR.

facebook